Disk okuma ve yazma hızı 0KB/sn iken disk kullanımı %100

Patron_07

Decapat
Daha fazla  
RAM
32 GB
SSD veya HDD modeli
Samsung MZVL21T0 (2 Tane)
Ekran kartı
RTX 3080
Anakart
Asus Rog Strix Scar G733QS
İşlemci
Ryzen 9 5900x
Merhaba millet,

Son 3 haftadır bu sorunu yaşıyorum, başlıkta da yazdığı gibi disk okuma ve yazma hızı 0KB/sn iken disk 100%, yani problemim şu: Bilgisayar boşta veya oyun oynarken ya da Paint.net ile fotoğraf editlerken bilgisayar bir anda donuyor, ve güç tuşu ile bilgisayarı kapatıyorum. Taskmgr yi açtığımda ise disk 0 (C: )nin okuma yazma olmadan bir anda disk 100% olduğunu fark ettim. İşlemler sekmesinde diskin üzerine tıkladığımda ise disk %50 (bilgisayarda 2 tane disk mevcut.) Fakat hiçbir program yazmıyor.
Bilgisayarımda M.2 SSD bulunmaktadır, SSD lerimin modeli: Samsung MZVL21T0 (2 tane).

Uyguladığım işlemler:
DISM ve SFC komtuları ile bilgisayarımı taratmak,
AMD-RAID sürücülerini güncellemek,
Sanal belleği kapatmak,
Fast bootu kapatmak,
Güvenli modda başlatmak,
Tüm başlangıç programlarını ve hizmetleri (Microsoft hizmetleri hariç) devre dışı bırakmak,
SysMain gibi hizmetleri kapatmak,
BIOS güncelleme ve varsayılanlara dönmek,
Windows 8'deki yenileme işlemi gibi Windows 10 ISO'su ile yeniden Windows 10 kurdum, işe yaramadığı için sadece dosyalarım ile yine Windows 10 kurdum,
HD Tune Pro ile diski taradım temiz çıktı,
Memtest86 yaptım ne olur ne olmaz diye temiz çıktı,
Magician kurdum SSD desteklemedi,
Hazırda bekleme ve uyku modunu devre dışı bıraktım,
Bilgisayar Malwarebytes ile taradım bazı virüsleri temizledi ama işe yaramadı,

Ve bunlar gibi bazı işlemler...

Bilgisayar laptoptur (ASUS ROG STRIX Scar G733qs), FreeDOS aldığım için formatını VB. kendim attım. Bu sorunu bilgisayarın 7. ayında yaşıyorum. SSD halen IDE modunda çünkü ilk defa M.2 SSD kullanıyorum ve achı modunda mavi ekran alıyorum. İlginç olan kısmı şu; bilgisayar açılır açılmaz Chrome'u açınca çökme gecikebiliyor.

Bir keresinde başıma ilginç bir olay gelmişti; masaüstü, belgeler ve indirilenler klasörünü D: Diskine taşıdığımda bu sorunu 2. diskimde görmeyede başlamıştım, daha sonra masaüstü ve indirilenler klasörümü Full temizledim belgelerde ise oyun kayıtları bırakıp tekrardan C: Diskine taşıdığımda sadece C: Diski 100 oluyordu.

Anlatacaklarım bu kadardı. Çözümü nedir? 20230427_202430.jpg

Geri
Yukarı