Dişlerini fırçalayan bir insanın dişleri çürür mü?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar selamünaleyküm, bir sorum olacak. Ben düzenli olarak dişlerimi fırçalayan bir insanım, sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce fırçalarım. Yalnız kafama takılan bir soru var. Ben diş macunumu Sensondyne veya Oral-B kullanıyorum, fakat diş fırçama pek önem vermiyorum. Herhangi uygun fiyatlı bir diş fırçası alıp kullanıyorum. Diş fırçasının kalitesinin bir önemi var mı? Bir de şekerli gıdalar dişleri fırçalamaya rağmen çürüğe neden olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yokbe hocam şu yardımlardan verdikleri uyduruk şeyleri kullanıyorum benimki bile çürümüyor bir şey olmaz bence.

Sınıf arkadaşımın daha erken yaşta dişlerinde çürük oluşmuş, çekiceklermiş. Çok şaşırdım doğrusu hocam. 15-16 yaşında hiç diş çekilir mi?

11 yaşında çekilenleri bile gördüm. Fırçalayan birinin çürüyeceğini sanmam.

Sınıf arkadaşımın daha erken yaşta dişlerinde çürük oluşmuş, çekiceklermiş. Çok şaşırdım doğrusu hocam. 15-16 yaşında hiç diş çekilir mi?

Ben dişçi değilim hocam bilmem: D dandik bir şey verdiler ondan bile çürümedi ondan öyle dedim.

Arkadaşlar selamünaleyküm, bir sorum olacak. Ben düzenli olarak dişlerimi fırçalayan bir insanım, sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce fırçalarım. Yalnız kafama takılan bir soru var. Ben diş macunumu Sensondyne veya Oral-B kullanıyorum, fakat diş fırçama pek önem vermiyorum. Herhangi uygun fiyatlı bir diş fırçası alıp kullanıyorum. Diş fırçasının kalitesinin bir önemi var mı? Bir de şekerli gıdalar dişleri fırçalamaya rağmen çürüğe neden olur mu?

Diş minesinin yapısı ve genetiğinizle alakalı diye düşünüyorum tamamen. Uzun süredir düzenli olarak diş temizliğime dikkat edip haftada bir diş taşlarını temizletmeye gidiyorum fakat geçen sağlam dişimin biri aniden kanal tedavisine döndü. Sebebi aşırı şekerli şeyler tüketmemmiş, dişimin mineleri çok zayıfmış, çürük aşırı hızlı kanallara ilerlemiş.

Fazla kola, cips, şekerli şeyler tüketmek çok etkili bu durumda.

Diş minesinin yapısı ve genetiğinizle alakalı diye düşünüyorum tamamen. 2 yıldır düzenli olarak diş temizliğime dikkat edip haftada bir diş taşlarını temizletmeye gidiyorum fakat geçen sağlam dişimin biri aniden kanal tedavisine döndü. Sebebi aşırı şekerli şeyler tüketmemmiş, dişimin mineleri çok zayıfmış.

Fazla kola, cips, şekerli şeyler tüketmekte çok etkili bu durumda.

Yani kola, cips, şekerli şeyleri dişleri fırçalasak bile çürütüyor?

Geri
Yukarı