Dizüstü bilgisayar için termal macun önerisi

HP omen 15 var yapmayı düşünüyorum.

Hocam modeline baktınız mı çoğu laptoplarda işlemci lehimlidir yani delid yapamazsınız.
Delid denilen işlem ne biliyorsunuz değil mi? Isı dağıtıcı yok ki laptoplarda. Sizin yapacağınız bildiğimiz termal macun-sıvı metal değiştirme.

Lehimleme yoksa delid yapılır, çok az bir laptopta delid işlemi yapılabiliyor internetten araştırabilirsiniz bende yeni öğrendim :D.

Lehimli olup olmamasının delid ile alakası var mı? Ben ısı dağıtıcı yani işlemci üzerindeki kapağın olup olmamasıyla alakası var diye biliyorum.

Şimdi şöyle nikel bir alışımla işlemci çipleri kapatılır ve arasına termal macun sürülür, çipler ve nikel ise silikon ile yapıştırılır. Biz delid ile bu termal macunu kaldırır sıvı metal koyarız. Eğer AMD işlemcilerdeki gibi lehim işlemi uygulanırsa silikon olmadığı ve kapak sökülemeyeceği için delid yapılmaz. Zaten lehimleme yapılan bir işlemciye de delide gerek yoktur çünkü deliddeki amaç Intel'in kullanmış olduğu dandik ısı yalıtımı kötü olan termal macunu kaldırıp onun yerine ısı yalıtımı ve elektirik yalıtımı çok yüksek olan sıvı metal kullanılmasıdır. Ancak lehimleme işleminin ise kendisi zaten sıvı metal gibi ısı yalıtımını maksimum düzeyde tuttuğu için herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek yoktur. Bu arada ben laptopa delid yapılsın falan diyen kişi değilim lütfen mesajları dikkatli okuyun...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı