Dizüstü bilgisayarlar için ekstra soğutma

Ozan Güven

Kilopat
Makaleler
5
Normalde kullandığım USB ile çalışan fanlardan var ama onun üflediği havanın ne kadarı bilgisayarın içine giriyor, ne kadarı soğutmaya yardımcı oluyor tartışılır. Bilgisayarın ömrünü uzatmak için ve sıcaklık değerlerini düşürmek için Conductonaut satan bir yer bulabilirsem alıp uygulamak istiyorum. YouTube'da işlemci ve ekran kartı çekirdeğinin etrafını elektrik bandıyla ya da tırnak cilasıyla kapatıp uygulayanlar gördüm, yaklaşık 20 derece düşmüş sıcaklıklar, ki bu hiç de az değil. O yüzden sormak istediğim birkaç şey var.
  1. Dizüstü bilgisayar olduğu için çantama koyup taşımam falan gerekecek, doğru uygulandığı halde bu sıvının akma ihtimali var mı?
  2. Uzun vadede soğutucuyu aşındırma gibi bir ihtimali var mı?
  3. Kaliteli termal şerit önerebilir misiniz?
  4. Bir de bileşenleri el terinden ve statik elektriğinden koruyan eldiven varsa önerebilirseniz çok mutlu olurum.
İlk defa sıvı metal uygulaması yapacağım, yabancı YouTube kanalları haldır huldur yapıp bitiriyor videoyu, Türkiye'de de dizüstü bilgisayara yapan görmedim henüz. O yüzden aklımdaki soruları sormak istedim, tuhaf görünüyorlarsa affola.

Son düzenleme:
Tam emin olmasam da duyduğuma göre sıvı metal bakır ile tepkimeye giriyormuş.
Tepkimeden sayılıyor mu bilmiyorum ama silinse bile gri kalıyor uygulanan yer bir süre sonra. Şöyle bir kağıt çıkıyormuş paketin içinden. Alüminyum galiba asıl tepkimeye giren.
17ec824e2883a379dc8b2027caf65a68.jpg

@Çağan Çelik'i çağırma zamanı geldi, açın yarasa fenerlerini. Sizden başka sıvı metal macunla uğraşan yok sanırım forumda, bi' el atabilirseniz çok mutlu olurum:).
Moderatör bir arkadaşımız konuyu dizüstü bilgisayarlar kategorisine taşıyabilir mi? Kimse bakmıyor buraya.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı