Dövme Yaptırmak Abdeste Engel mi?

İlk linki CTRL + F ile "dövme" "dovme" "vücut" "vucut" gibi kelimeler ile arattım ve bir şey göremedim. (Daha sonra tamamamen okuyunca gerekir ise güncelleme yaparım) İkinci linke gelecek olursak Diyanet'in dediğini sorgulamaya bakarım. Hadislerin bazılarının uydurma olabileceğinide unutmamak lazım diye düşünüyorum.

Tamam açık o zaman bakın bazı konularda kuran fetva vermez dostum hem öyle bir şey olsa peygamber efendimize ne gerek vardı.

Fetva kelime manası ile; ''İslam hukukuyla ilgili bir konunun, bir sorunun dinsel hukuk kurallarına göre çözümünü açıklayan, şeyhülislamca ya da müftüce verilen hüküm, yanıt. '' anlamına gelir. Dinsel hukuk kurallarını kuran-ı kerim belirler. Yani yine kurana göre hareket etmek zorunda kalınır.
Sizin demenize göre kuran bazı konularda fetva vermiyorsa, verilen fetva şirk değil midir? Yoksa dini kendine göre şekillendirmek mi?
Bence günümüzde belli bir kesim islamiyeti kendine göre şekillendiriyor ama siz bilirsiniz.

Kur'an'dan yaptığım çıkarıma göre öyle bir şeyin günah olması söz konusu değildir. Yine de bu konuda cevabı sizin bulmanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Sonuçta her insan Kur'an'ı okuyabilir ve anlayabilir. Bu noktada X kişisinin Kur'an'dan yaptığı çıkarımı kullanmak değil de, kendi mantığınız ve anlayışınız ile Kur'an'dan objektif şekilde çıkarım yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Caner Taslaman'ın hacı hocalardan daha iyi bir dinci olduğunu düşünüyorum ve açıklamasını yapmış.

Bu arada "Dinci" demek, din tüccarı demektir. Dinci ile dindar çok karıştırılıyor.

Kur'an'dan yaptığım çıkarıma göre öyle bir şeyin günah olması söz konusu değildir. Yine de bu konuda cevabı sizin bulmanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Sonuçta her insan Kur'an'ı okuyabilir ve anlayabilir. Bu noktada X kişisinin Kur'an'dan yaptığı çıkarımı kullanmak değil de, kendi mantığınız ve anlayışınız ile Kur'an'dan objektif şekilde çıkarım yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu arada "Dinci" demek, din tüccarı demektir. Dinci ile dindar çok karıştırılıyor.
Haklısınız, Düzeltme için teşekkürler. Not olarak Caner Taslaman zaten Felsefecidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı