Doğru akor hangisi?

ethemcomert54

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba yakın zamanda klasik gitara tekrar başladım ve bazı akorları öğrenmek istediğimde farklı siteler akorları farklı gösteriyor (örneğin aşağıdaki), doğru basımı hangisidir ya da doğru akor paylaşan bir site önerir misiniz?

B - Si Majör Akoru Gitarda Nasıl Basılır?

simajor_1ilebaslayan2.jpg

1703097668408.png

1703098075755.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı türlerde basılışı var. Birbirine yakın sesler de çıksa aradaki farkı göz ardı etmemek gerek. Burada anlatılmış.

Farklı türlerde basılışı var. Birbirine yakın sesler de çıksa aradaki farkı göz ardı etmemek gerek. Burada anlatılmış.

Peki en temeli gibi bir şey yok mu , çünkü en çok şunu gördüm
1703099265223.png

Bilemedim. Sanırım size göre en kolay olanını seçmek çok ayıp olmazdı gitar ustalarına :)

Belki birkaç youtube kanalı takip edebilirsiniz bu konuda Onur Art'ı önerebilirim.

Detaylarını net bir sekilde aciklayacak teoriye sahip olmasam da kıyası şu şekilde yapabiliriz:
İlk resimde Si Re# Si Fa# notalarına basılmış.
İkinci resimde Si Re# Fa# notlarına basılmış. İlk Si'nin oktavındaki Si yok.
Üçüncü resimde Si Fa# Si Re# Fa# notalarına basılmış ama akor klavye üzerinde farklı bir pozisyonda kurulmuş.
En son resimde de Fa# Si Fa# Si Re# Fa# notlarına basılmış.
Bildiğim kadarıyla ilk ikisi ve son ikisi arasında pozisyon farkı var. Aslında temelde vermek arzu ettiğimiz ses hepsinde Si majör ve ayni notalar tekrar ediyor.
Müzik teorisi konusunda detaylı bilgim olmadığı için tecrübemle paylaşabileceğim kısmına geçeceğim. İlk ikisine açık akorlar diyebilirim. Sustaini arttırmak istediğim zaman ya da daha hacimli bir ses istediğim zaman akorları bu şekilde kullanmak avantajlı olabiliyor. Üçüncü, bare Si major akoru. Yanlış hatırlamıyorsam ben kurs alırken Si majör olarak bu gösterilmişti. Dördüncü ise kalın mi telinde Fa# notasına da basıyor. Bunu şahsen daha bas karakterli bir ses istediğim zaman kullanıyorum. Sanki Si 5'li akoru veriliyormuşcasına daha gür bir ses alınabiliyor. Tabi bunlar benim zevkimle alakalı. Esas bilgiyi müzik teorisine hakim bir adama sormak gerekir.

Bilemedim. Sanırım size göre en kolay olanını seçmek çok ayıp olmazdı gitar ustalarına :)

Belki birkaç youtube kanalı takip edebilirsiniz bu konuda Onur Art'ı önerebilirim.

Detaylarını net bir sekilde aciklayacak teoriye sahip olmasam da kıyası şu şekilde yapabiliriz:
Üçüncü resimde Si Fa# Si Re# Fa# notalarına basılmış ama akor klavye üzerinde farklı bir pozisyonda kurulmuş.
Bildiğim kadarıyla ilk ikisi ve son ikisi arasında pozisyon farkı var. Aslında temelde vermek arzu ettiğimiz ses hepsinde Si majör ve ayni notalar tekrar ediyor.
Müzik teorisi konusunda detaylı bilgim olmadığı için tecrübemle paylaşabileceğim kısmına geçeceğim. İlk ikisine açık akorlar diyebilirim. Sustaini arttırmak istediğim zaman ya da daha hacimli bir ses istediğim zaman akorları bu şekilde kullanmak avantajlı olabiliyor. Üçüncü, bare Si major akoru. Yanlış hatırlamıyorsam ben kurs alırken Si majör olarak bu gösterilmişti. Dördüncü ise kalın mi telinde Fa# notasına da basıyor. Bunu şahsen daha bas karakterli bir ses istediğim zaman kullanıyorum. Sanki Si 5'li akoru veriliyormuşcasına daha gür bir ses alınabiliyor. Tabi bunlar benim zevkimle alakalı. Esas bilgiyi müzik teorisine hakim bir adama sormak gerekir.
teşekkür ederim , bu kadar karışık olduğunu bilmiyordum gitardan soğudum resmen 😀

Peki bu akorlarında başka çalış şekilleri var demek mi oluyor ?
WhatsApp Image 2023-12-20 at 22.38.26.jpeg

@ethemcomert54 temelde hepsi akor kurulumlarına dayansa da evet. Akorlar belirli sesler içerirler. O sesler verildiğinde akor tamamlanır.

Bununla birlikte örneğin resimdeki Fa minör akorunu 1 ses (iki perde) kaydırdığınızda Sol minör elde etmişsiniz. Sol minör için de aynısını yaparsanız La minör gelir.
Buradaki mantık da şöyle olacak. Örneğimiz Do majör olsun:
Do Mi Sol
Bu akoru bir ses inceltelim:
Re Fa# La
Basitçe Re majör elde ettik.
Şu anda size detaylı bir şekilde gösterebilmek için resim koyamıyorum ama birkaç ipucu verebilirim. Mesela Si minörü 2,5 ses inceltirseniz Mi minör elde edersiniz. Bu şekilde akorları kullanmanın yollarını da bulabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı