Dolby Atmos for Headphones bütün kulaklıklarla uyumlu mu?

Zekke

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben geçenlerde yeni bir oyuncu kulaklığı aldım; 7.1 Virtual Surround özellikli bir kulaklık. Ve aldığımdan beri Windows Sonic kullanıyorum ancak Dolby'nin çok daha gerçekçi seslere ulaşabileceğini düşünüyorum. YouTube'dan DTS sound unbound vb. gibi yazılımların karşılaştırmasına baktım çoğunda DTS'in daha kaliteli sesler verdiğini düşünüyorum ancak Dolby Atmos Netflix, Amazon Prime vb. desteklediği için Dolby Atmos almaya karar verdim ancak her kulaklıkla uyumlu mu onu anlayamadım. Benim kullandığım kulaklık rush ace rhx55.eğer uyumlu kulaklık gerekiyorsa benimki uyumlu mudur acaba?

Hayır 7.1 ile Dolby Atmos farklı teknolojiler.

Kulağındaki kulaklıkla teknolojilerin ses kalitesi farkını anlamak için bir parçanın hem mp3 320kpbs, hem FLAC, hem DTS kayıtlarını arka arkaya dinleyebilirsin. İyi bir FLAC ile DTS arasında da ciddi farklar hissedersin, tabi dosya boyutları da buna göre ciddi değişir. Mp3 10mb iken Flac 20-40'a rahatlıkla çıkabilir aynı parça için, DTS ise 50'den düşük olmayabilir.

Bu listeyi kontrol edebilirsin, benim gözümden kaçmış olabilir: Dolby atmos destekleyen kulaklıklar.

Her kulaklığa ve hoparlöre uyumlu. Fakat 7.1 kulaklıkta ekstra iyi ses veriyor, özellikle film ve müzik profilleri baya bir etkiliyor.
Arkadaşın dediği doğru: Teknik açıdan her kulaklıkta çalışır, ancak tam performansını sadece Dolby Atmos listesindekiler verecektir.

Hayır 7.1 ile Dolby Atmos farklı teknolojiler.

Kulağındaki kulaklıkla teknolojilerin ses kalitesi farkını anlamak için bir parçanın hem MP3 320kpbs, hem FLAC, hem DTS kayıtlarını arka arkaya dinleyebilirsin. İyi bir FLAC ile DTS arasında da ciddi farklar hissedersin, tabii dosya boyutları da buna göre ciddi değişir. MP3 10 MB iken FLAC 20-40'a rahatlıkla çıkabilir aynı parça için, DTS ise 50'den düşük olmayabilir.

Bu listeyi kontrol edebilirsin, benim gözümden kaçmış olabilir: Dolby atmos destekleyen kulaklıklar.

Peki Dolby Atmos tam olarak ne sağlıyor ben 7.1 seslerini daha baskın bir hale getirdiğini sanıyordum.

Peki Dolby Atmos tam olarak ne sağlıyor ben 7.1 seslerini daha baskın bir hale getirdiğini sanıyordum.
7.1'i, Dolby TrueHD 7.1 olarak alırsan:
  1. Ön sol
  2. Ön
  3. Ön sağ
  4. Surround Sol
  5. Surround Sağ
  6. Arka Sol
  7. Arka Sağ
  8. Subwoofer
diye 7 normal, 1 subwoofer kanalına göre düzenlenmiştir. Dinleyici çevresinde 2 boyutlu bir ses çemberi yaratır diyebiliriz. Sadece X ve Y koordinatlarında hareket eden bir ses seti.

Dolby Atmos ise, 7.1'in X ve Y'sine Z ekler. Böylece iki boyutlu bir ses çemberi yerine 3 boyutlu bir ses küresi yaratır dinleyici orjin noktasındayken. Yani hoperlörlerin yerden "yükseklikleri" değişir diyebiliriz.

Dolby Atmos sistemin varsa bunu deneyimleyebilirsin. Ses önünden, arkandan, sağından solundan değil, sağ çapraz üstünden de gelebilir, kafanın tepesinde de hissedebilirsin yani.

Sistemin yoksa Atmos alıcı/vericisi varsa, Atmos bu bilgiyi 7.1'i birazcık iyileştirmek için kullanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı