Çözüm Donanıma ayrılmış RAM ayarları

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

neutral99

Centipat
Daha fazla  
Anakart
A320M-H
İşlemci
Ryzen 5 2600
Merhaba, yaklaşık 3 ila 4 gündür bu sorun ile karşı karşıyayım. Sorunun çözümleri ile ilgileniyordum fakat bir türlü bir sonuca ulaşamadım şimdiye kadar.
Sorunumu RAM'lerimi aynı MHz değerine getirene kadar çözemedim. Normalde RAM'lerimin (Corsair Vengeance LPX 16 GB(2x8)) 3000MHz'ye kadar destek veriyor. BIOS güncellememi yapamıyorum dahili bir USB belliğim olmadığı için. Sorun belki de bu yüzden kaynaklanıyordur bilemiyorum. Benimle aynı durumda olan ve geçici bir çözüm isteyen arkadaşlar için bunu paylaşıyorum. 2133MHz hızına getirdiğim zaman benim için çözüldü. XMP profilimi profil1 yerine Auto'da kullanıyorum. Tahminen ben RAM konusunda dolandırılmışım veya BIOS güncellemesini yapmadığım için bu sorun ile karşılaştım. Umarım yardım olabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu çözülmüş olarak işaretlenmiş ancak birkaç bir şey paylaşayım. Başınıza ne geldiğini tam olarak anlamadım bu yüzden yaşadığınız sorunu biraz daha detaylı anlatır mısınız?

Sistemde 2x8 yani toplam 16 GB Corsair RAM'ler kullanıyorsunuz değil mi? Anakartınız 3200 MHz'ye kadar RAM frekans desteği veriyor.

XMP açtığınızda problem yaşıyorsanız sorun genelde anakart veya RAM'lerin kendisinden kaynaklanır. Bazı anakartlar, XMP profili açılan yani bir nevi OC yapılan RAM'ler ile sağlıklı çalışmayabiliyor.

Bir ara RAM'leri memtest86 gibi bir araçla mutlaka test edin. Sonuçları paylaşın.

Rehber: Memtest86 ile RAM Testi (harici bir USB gerekecek.)

Bakın bu dediğimle alakalı bir sorun yaşayan biri var, konudaki tartışmaları okuyabilirsiniz. Özellikle XMP açık ve kapalı olarak memtest yapma ile alakalı kısımları.

BIOS ile alakalı kısma gelecek olursak; bu anakartın 3 farklı revizyonu var.

GA-A320M-H (rev. 1.x)
GA-A320M-H (rev. 2.0)
GA-A320M-H (rev. 3.x)

BIOS güncelleyecekseniz buna dikkat edin, anakartınızın modelini tam olarak öğrenip destek sayfasından o şekilde güncelleyin.

Anakart tam modelini başlat > arama yerine msinfo32 yazarak çıkan pencerede "Sistem Modeli" kısmından öğrenebilirsiniz.

msinfo32_DRuNryMGlX.png

Tam bilgi çıkmazsa CPU-Z ile deneyin. "Mainboard" kısmına bakın.

Tabii dediğiniz gibi bunun için de USB ihtiyacı var.

0fewYnQ1Pk.png

USB olmadan BIOS güncelleme hakkında:

Elinizde harici veya kasanıza dahili bir SD kart okuyucusu varsa telefonunuzun SD kartına atıp deneyebilirsiniz. Ayrıca çok büyük dosyalar değil, 1GB'lık bir USB bellek işinizi görecektir. Risk almayıp direk USB kullanmanızı öneririm.

Telefon çözümüne ek olarak; Asus, Gigabyte gibi üreticilerin bazı anakart modellerinde BIOS'u internet üzerinden güncelleme gibi seçenekler vardı ancak şu an çalışıyorlar mıdır, güvenli midir bundan emin değilim. Emin olmak adına bir yerden USB bellek bulup deneyin derim. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı