Donanıma bulaşan virüsler nelerdir?

SeyhunGnR

Picopat
Daha fazla  
3 ay önce crack bir dosyadan dolayı bilgisayarıma casus yazılım bulastigindan şüpheleniyordum, ilk virüsleri tespit etmiştim ama sonra antivirüs bulamamaya başladı. Ben de format atmaya karar verdim. Size sorum casus yazılımı tarzı bilgi çalan virüsler donanıma bulaşabilir mi? Yoksa format ile kesin silinir mi?

Sorum bilgi çalanlar için geçerli. Donanimlara zarar veren virüsler için degil.

Evet, donanıma bulaşan virüsler olabilir fakat bunlar daha çok hedefli saldırılardır. Dünya üzerindeki her PC aynı donanımı kullanmadığı için bütün PC'lerde çalışan bir donanım virüsü şimdiye kadar görülmedi.

Örneğin bunlardan birisi CosmicStrand. Kaspersky'e göre normal kullanıcıların korkmasını gerektirecek bir durum yok.

Rootkit'lerden korkmalı mıyız?​

CosmicStrand, 2016'dan beri siber suçlulara iyi hizmet ediyor ve bilgi güvenliği araştırmacılarının çok az ilgisini çekiyor veya hiç çekmiyor. Bu endişe verici, elbette, ama o kadar da kötü değil. İlk olarak bu, toplu değil, hedefli saldırılar için kullanılan karmaşık, pahalı kötü amaçlı yazılımlara bir örnektir -her ne kadar görünüşte rastgele insanlar bazen yakalansa bile. İkinci olarak, bu tür kötü amaçlı yazılımları tespit edebilen güvenlik ürünleri vardır. Örneğin, güvenlik çözümlerimiz kullanıcılarımızı rootkit'lerden korur.

Şu video güzel bir özeti olayın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı