Drone uçuş izni mantığı nasıl çalışıyor?

F0rm3t44

Zeptopat
Daha fazla  
İyi geceler. Bu aralar drone işine bayağı merak saldım. DJI mini 2 SE modelini almaya karar verdim. Fakat bu uçuş izni mantığını bir türlü çözemedim. Şimdi anladığım kadarıyla kırmızı alanlarda uçuş her türlü drone için yasak. Yeşil alanlarda 500 gram üstü olanlar internetten izin alıp uçabiliyor sanırım. Bir de renksiz kısımlar var. Mesela benim yaşadığım bölgede her yer renksiz, yani ne kırmızı ne yeşil renk var. Ve benim alacağım drone 500 gram altı. Şimdi ben bu aleti balkonumdan istediğim gibi uçurabilecek miyim? İnternette renksiz kısımlar için mülki idareden izin almak gerekiyor diyordu. Yani gidip kaymakam vs. den izin mi almam gerekiyor. Veya ben bazen hafta sonları plansız bir şekilde telefonun çekmediği dağ başında bir göl kenarına gidiyorum. Şimdi orada uçurmak için gidip mülki idareden izin mi almam gerekiyor? Mülki idareden nasıl izin alınır? Bunları hiç anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi geceler.

Drone uçuş kuralları genellikle ülkeye göre değişir, bu yüzden her zaman yerel yönetmeliklere bakmak önemlidir. Genellikle, 500 gram altındaki drone'lar için özel izin gerekmez. Ancak, bazı bölgelerde, özellikle hassas alanlarda (havaalanları, askeri üsler, parklar vb.), her türlü drone uçuşu kısıtlanmış olabilir. Bu durumda, uçurmak istediğiniz yerdeki kuralları kontrol etmek önemlidir.

Balkonunuzdan uçurmak genellikle sorun olmaz, çünkü genellikle kişisel mülkiyetinizdir ve genellikle izin gerektirmez. Ancak, doğal alanlarda veya kamuya açık yerlerde uçurmak istiyorsanız, mülki idareden izin almanız gerekebilir. Bu izin genellikle yerel yönetim ofisinden alınır. İzin almak için başvurmanız gereken prosedürler ve gereklilikler yönetmeliklere bağlı olarak değişebilir, bu yüzden doğru bilgi için yerel otoritelerle iletişime geçmek en iyisidir. Umarım bu daha açıklayıcı olmuştur!

Drone uçuş kuralları genellikle ülkeye göre değişir, bu yüzden her zaman yerel yönetmeliklere bakmak önemlidir. Genellikle, 500 gram altındaki drone'lar için özel izin gerekmez. Ancak, bazı bölgelerde, özellikle hassas alanlarda (havaalanları, askeri üsler, parklar vb.), her türlü drone uçuşu kısıtlanmış olabilir. Bu durumda, uçurmak istediğiniz yerdeki kuralları kontrol etmek önemlidir.

Balkonunuzdan uçurmak genellikle sorun olmaz, çünkü genellikle kişisel mülkiyetinizdir ve genellikle izin gerektirmez. Ancak, doğal alanlarda veya kamuya açık yerlerde uçurmak istiyorsanız, mülki idareden izin almanız gerekebilir. Bu izin genellikle yerel yönetim ofisinden alınır. İzin almak için başvurmanız gereken prosedürler ve gereklilikler yönetmeliklere bağlı olarak değişebilir, bu yüzden doğru bilgi için yerel otoritelerle iletişime geçmek en iyisidir. Umarım bu daha açıklayıcı olmuştur!
Çok teşekkürler hocam.

Kırmızı alanda değilse uçurulabiliyor diye biliyorum. Dağın başında zaten kimse görmeyecek kimseye zararı yok. Kırmızı alanda uçursanız bile mülke veya kişilere rahatsızlık, zarar vermezseniz sorun olmaz. Ama yasak yani.
Yetkililer gelip bu drone uçuruyor şuna ceza keselim demezler. Veya biri bu drone uçuruyor şunu şikayet edelim demez.

Geri
Yukarı