Dual-Boot sistemde Kali nasıl kaldırılır?

gokberkarslan

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Hp Victus 16-R0028NT 7P6L2EA
Asus TUF M3 Mouse
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarımda Windows 10 ve Kali beraber yüklü. Kali'nin bulunduğu diski biçimlendirerek kaldırmayı düşünüyorum. Windows'a zarar verir mi?

"MSConfig" isimli araçla Boot kaydını da silebilirsiniz.
Not: Diski silmeden önce Windows 10'u varsayılan yapın!

Şu an MSConfig'e baktım da ikinci OS gözükmüyor? İşletim sistemini yüklediğimde Grub ekranında Kali başa alınmıştı onun yerine Windows'u üste almıştım bundan kaynaklı olabilir mi?
resim_2021-05-27_232514.png

Kalinin olduğu diski biçimlendirin, boot order'da bios destekliyorsa GRUB'dan Windows Boot Manager'a geçiş yapın. Tek bir diskte iki adet boot manager olduğunda bazı anakartların biosları bunlardan istediğinize öncelik vermenize izin veriyor.
Laptopumun ve ana sistemimin biosları bu özelliğe sahiplar. Boot priority'i sadece disk değil, boot managerlar arasında aktarabilmemi sağlıyor.

Biraz daha açar mısınız biçimlendirmeden sonrasını anlamadım. Lazım olursa diye bunu da ekleyeyim dedim.
resim_2021-05-27_233233.png

Biraz daha açar mısınız biçimlendirmeden sonrasını anlamadım. Lazım olursa diye bunu da ekleyeyim dedim.Eki Görüntüle 1044332
Bazı bioslarda, önyükleme öncelik sırası değiştirilebiliyor. Hani, flash diskimizi önyükleme diski olarak seçiyoruz ya Windows 10 kurulumu yaparken veya Linux isolarını çalıştırırken; bunu normalde diskin önyükleme sırasını değiştirerek yapıyoruz. Fakat bazı bioslar önyükleyicileri görebiliyor. Eğer tek bir diske kuruluysa (farklı bölümler olması tek disk olmadığı anlamına gelmiyor) biosunuz bu önyükleyicileri görüyor olabilir. Eğer görebiliyorsa biosta bunun önceliğini değiştirebilirsiniz. Windows'un önyükleyicisi "Windows Boot Manager" olarak gözükürken, GNU/Grub, farklı isimlerle gözükebiliyor. "Grub", "ubuntu", "GNU", "Linux" benim şimdiye kadar karşılaştığım isimler. Bunun önceliğini aşağı alırsanız, Windows sıradan bir Windows gibi harket edip, Grub yerine kendi önyükleyicisi ile çalışıyor.

Önce diski mi biçimlendireyim yoksa BIOS'tan Grub'u mu değiştireyim ?

Geri
Yukarı