İnceleme DualSense kontrolcüsünü PS4 üzerinde kullanma (Adaptör)

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz bugünlerde DualShock 4 artık orjinal ve sıfırını bulmak neredeyse imkansız hale geldi, bulsanız bile ya fahiş fiyattan yada 9 senelik kontrolcüyü bitik halde DualSense fiyatından almanız gerekiyor. Benim elimde iki adet DualShock 4 olmasına rağmen konsolun yanında gelen kontrolcüler ve çok eskimiş, haliyle de artık orası burası soyulmuş ve kasada deformeler mevcut. Replika DualShock 4 almakta istemiyorum. Adaptörlerden haberim vardı fakat bunları Türkiye'de bulmak oldukça zor fakat birini şans eseri Amazon'dan denk getirdim ve hala satılıyor.

Elinde DualSense olupta veya almayı düşünen varsa zaten PC'de kullanabildiğiniz gibi artık PS4'de bu adaptör sayesinde kullanabileceksiniz. Fakat maalesef Sony bize bunu sağlamadığı için gidip adaptör almalıyız, yani sistemi kandırarak çözebiliyoruz.

Öncelikle söyleyeyim, adaptör çalışıyor diye gidip DS4'ü atmayın veya satmayın sakın. Çünkü konsolu bununla açamıyorsunuz hadi tuşla açsanız bile konsol kilitlendiği zaman USB ile DS4 bağlantısı yapmanız şart oluyor.

Yaklaşık 600 liraya denk gelmekte fakat basit bir BT adaptörünün bile fiyatı 300'e dayanmış durumda, ayrıca replika bir kontrolcü alsanız daha pahalıya gelecek.

Başlıksız.jpg
Başlıksız2.jpg

Kullanımı şu şekilde:

• PS4 açık bir konumda olması gerekiyor.
  • Adaptörü PS4 USB kısmına veya USB HUB eklentinize takıyorsunuz.
  • Adaptörünüzde ışık hızlı bir şekilde yanmaya başlıyor bu aslında eşleşmeye hazır demek.
  • Daha sonra DualSense üzerinden Share ve PS logosuna basılı tutarak ikisini eşleştiriyorsunuz, hemen eşleşiyor zaten.
  • Daha sonra kullanabilirsiniz kontrolcünüzü.
Şimdi çalışan özelliklere gelecek olursak, elbette PS4 oyunlarında Adaptive Trigger yok, bu sebeple bu özellik yok. Yani titreşim, gyro ve tüm tuşları aynı DualShock 4 gibi kullanıyorsunuz. Eşleşmeyi bir kere yaptıktan sonra bir daha eşleşme yapmanıza gerekte yok fakat burada eksi bir olay var onu da anlatacağım.

Bu arada, gecikme süresi gözle görülür bir biçimde daha hızlı geldi bana. Bu DualSense donanımından mı yoksa adaptör kaynaklı mı bilmiyorum ancak Input Latency çok düşük ve fark ediyorsunuz kesinlikle. Özellikle Bloodborne oynarken daha yumuşak geldi bana basışlar.

Herhangi bir capture kartım olmadığı için de maalesef video atamıyorum fakat gördüğüm yabancı bir arkadaşın çektiği videoyu size atayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi eksi yönlerine gelelim.
  1. Bu bence o kadar kötü bir şey değil, fakat konsol kapalıysa PS logosuna basarak konsolu açamıyorsunuz. Sanırım bunun nedeni, adaptöre gücün kesilmesi dolayısıyla normal olarak konsolu açamıyorsunuz fakat tuşu ile açabilirsiniz zaten veyahut DS4 ile de açabilirsiniz. Daha sonra DualSense'yi açıp bağlandıktan sonra PS logosuna bir kere tıklamanız yeterli, sonrasında yine kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.
  2. Bu da büyük bir eksi midir bilmiyorum fakat kontrolcünüzde ses ve mikrofonu kullanamıyorsunuz, ayrıca varsa BT ses bağlamak için ilgili adaptörü kontrolcüye takarsanız çalışmıyor.
  3. Pil yüzdesini göremiyorsunuz.
Artı yönleri.
  1. Titreşim, Gyro gibi temel özellikler çalışıyor.
  2. Birden fazla kontrolcü bağlayabilirsiniz.
  3. Input Latency çok düşük.
Ayrıca arkadaşlar, bu adaptör ile PS4'e çok daha fazlasını yani, Xbox ve Switch kontrolcülerini yada Switch'e diğer kontrolcüleri falan da bağlayabiliyorsunuz. Elimde hem Xbox hem de Switch Pro kontrolcüsü olmasına rağmen bunu denemediğimi belirteyim. Bir kere Xbox'u PS4'e bağlamak inanılmaz saçma bir şey çünkü kontrolcüde Gyro yok ve tuş sayısı da daha az bir kontrolcü yani bir çok oyunda ebediyen ilerlemeniz durabilir. Switch ise daha mantıklı fakat yine gereksiz bir şey gibi. Ayrıca adaptörü PC'ye de takabilir diğer kontrolcüleri bağlayabilirsiniz ancak PC için çok daha ucuza BT adaptörleri bu işi çözüyor zaten.

Geri
Yukarı