Düşük sistem gereksinimi duyan ve KDE masaüstü kullanan dağıtım

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Bugün (Linux'u o kadar sevmeyen) bir arkadaşıma gideceğim ve ona Linux dağıtımlarından birini kuracağım. KDE masaüstü ortamını sevmişti ama sistem özelliklerine (dosyayı indirip bakarsanız daha iyi olur) bakılacak olunursa biraz zor gibi. Eğer KDE kurulmazsa Manjaro Cinnamon mu Linux Mint Cinnamon mu? Ayrıca kendisi kodlarla uğraşmaktan hoşlanmıyor. Aklımdaki seçenekler Manjaro, Linux Mint veya KDE masaüstü kullanan (ve bu donanıma uygun) bir işletim sistemi. Açıkçası Fedora bu sistemde nasıl gider bilmem.
GitHub biraz sıkıntılı. Buyrun:

Dosya Ekleri

• Eski PC.pdf
    184 KB · Görüntüleme: 196
Son düzenleme:
Eğer sistem özellikleri güncelse 2 GB RAM var. KDE masaüstünü kullandığı zaman RAM şişmeye başlar. Swap alanından yararlanmaya çalıştığında ise çok fazla donma olacaktır. Bu donmalar SSD olsa biraz daha az olurdu ama 80 GB IDE harddiskle çekilmez bir hale bürünecektir.

Eğer sisteme 2 GB daha RAM takarsa günlük kullanım için KDE'yi kullanabilir. Ama benim tavsiyem Xfce, Mate gibi bir ortama sahip bir dağıtım kurmanız. Her iki masaüstüne de özelleştirmeler yapılabilir.

Yine Cinnamon da 2 GB RAM ile kullanmanız durumunda donmalar olabilir. Ama KDE yerine kurulabilir. Yine Linux Mint, Manjaro yerine kurulabilir.

Eğer sistem özellikleri güncelse 2 GB RAM var. KDE masaüstünü kullandığı zaman RAM şişmeye başlar. Swap alanından yararlanmaya çalıştığında ise çok fazla donma olacaktır. Bu donmalar SSD olsa biraz daha az olurdu ama 80 GB IDE harddiskle çekilmez bir hale bürünecektir.

Eğer sisteme 2 GB daha RAM takarsa günlük kullanım için KDE'yi kullanabilir. Ama benim tavsiyem Xfce, Mate gibi bir ortama sahip bir dağıtım kurmanız. Her iki masaüstüne de özelleştirmeler yapılabilir.

Yine Cinnamon da 2 GB RAM ile kullanmanız biraz yoracaktır. Ama KDE yerine kurulabilir. Yine Linux Mint, Manjaro yerine kurulabilir.
Peki Ubuntu MATE nasıl olur ?

Merhabalar. Bugün (Linux'u o kadar sevmeyen) bir arkadaşıma gideceğim ve ona Linux dağıtımlarından birini kuracağım. KDE masaüstü ortamını sevmişti ama sistem özelliklerine (dosyayı indirip bakarsanız daha iyi olur) bakılacak olunursa biraz zor gibi. Eğer KDE kurulmazsa Manjaro cinnamon mu Linux Mint cinnamon mu? Ayrıca kendisi kodlarla uğraşmaktan hoşlanmıyor. Aklımdaki seçenekler Manjaro, Linux Mint veya KDE masaüstü kullanan (ve bu donanıma uygun) bir işletim sistemi. Açıkçası Fedora bu sistemde nasıl gider bilmem.
GitHub biraz sıkıntılı. Buyurun:

KDE ve cinnamon bayağı kasar. Mint Xfce düzgün çalışır sanırsam.

Tamam hocam çok sağ olun Mint Mate kuracağım arkadaşıma 🤗
Hocalarım son soru: Fedora ve Manjaro'nun cinnamon veya Mate versiyonları nasıl olur?

Manjaro'nın cinnamon veya Mate dağıtımı topluluk tarafından geliştiriyor resmi bir destek yok.
Elementary OS inceleyebilirsiniz. Gayet şık ve minimal bir tasarımı var.

MATE de düzgün çalışır. Bence deneyin, tat vermezse Xfce yüklersiniz.
Hocam sayenizde arkadaşıma Linux Mint MATE kurdum. 2008 model bir bilgisayarda 15-20dk içinde kuruldu. Sonra arkadaşıma nasıl yapacağını anlattım. Güncellemeleri ve Discord'u kurup evlerinden ayrıldım. Eve geldikten bir süre sonra onunla konuştum ve sistem sorunsuz, bilgisayar eskisine göre hem hızlı hem de daha estetikmiş. Sonuçta artık aramıza bir Linux kullanıcısı daha geldi. Yaşasın Linux! Yaşasın özgür yazılım!

Buraya yazan @dakovey ve @runit adlı hocalarıma ve en çok da @drmstafaa adlı hocama teşekkürlerimi sunar, bir borç bilirim.

Konu kapanmıştır.
@gnuginar hocam her yerdesiniz :D :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı