Duruş bozukluğu nasıl düzelir?

pixeliko

Hectopat
Makaleler
16
Yer
Türkiye
Genel olarak çok kambur duruyorum ve ayakta olduğum zamanlarda vücut ağırlığımı sağ veya sol tarafa doğru veriyorum ve bu da yamuk durmama gözükmeme sebep oluyor. Bunların çözümü için ne yapmamı tavsiye edersiniz? Egzersizler işe yarıyor mu?

Ortopedide tam olarak ne yapıyor, ilacı falan mı var ya da doktor kendi mi egzersiz öneriyor ya da ameliyat falan olma durumu mu var? Bilmediğimden soruyorum bu arada.

Ben bizzat bu durumu yaşadım ve hastaneye gittim ikimizdede skolyoz hastalığı var her gün egzersiz yaparsan 5 yılda anca düzeliyor ama hemen üzülme eğer skolyozun gerçekten ilerlerse hemen ameliyat yapıyorlar düzeliyor sorun varsa sorabilirsin.

Hocam kemiksel bir problem yoksa ameliyat olacağınızı sanmam kambur duruyorsanız doktara gidin. Büyük ihtimalle bir aparat verirler o aparat sizi dik tutar vücut alışınca çıkarmanızı söylerler tabi ben doktor olmadığım için net bir şey diyemem en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız her zaman ilk vereceğim önerilerdendir.

Doktora görünmekte tabi ki fayda var. Kemik kaynaklı bir sorun varsa doktor daha sağlıklı olacaktır. Yoksa kambur durmanın nedeni sırt kaslarının zayıflığından kaynaklanır genelde. İyi bir spor&egzersiz programı ile bir süre sonra ciddi düzelme sağlayabilirsin. Dik duruş korseleri var ama kalıcı fayda sağlamıyor. Korseyi çıkardığında vücut eski halini alıyor.

Gidiyorum yüzmeye 1 senedir haftada 2 kere.
Yüzmek duruş bozukluklarına iyi geliyor diye biliyorum. İmkanınız varsa deneyebilirsiniz.

Sormamın sebebi her doktora gittiğimde doktorun "bunda bir şey yok" diyip göndermesi, özele de gittim devlete de ikiside bir şey yok dedi, bir ara skolyoz olabilir dediler test vs. yaptılar ama yok dediler sonunda.

Ortopedide tam olarak ne yapıyor, ilacı falan mı var ya da doktor kendi mi egzersiz öneriyor ya da ameliyat falan olma durumu mu var? Bilmediğimden soruyorum bu arada.
Etiketleseydiniz daha kısa sürede cevap verebilirdim. Evet ortopediye duruş bozukluğu sebebiyle gittiğinizde doktor sizi muayene edecek ve uygun egzersizleri önerecek veya korse kullanmanı söylecek veya fizik tedaviye yönlendirecek. Tabii bunların hepsini yapacak diye bir şart yok. Belki de siz psikolojik olarak kambur durduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz.

Duruş bozukluğunun ameliyatı yoktur diye düşünüyorum sırt kaslarının güçlenmesiyle düzelebilen bir şey çünkü.

Ben bizzat bu durumu yaşadım ve hastaneye gittim ikimizdede skolyoz hastalığı var her gün egzersiz yaparsan 5 yılda anca düzeliyor ama hemen üzülme eğer skolyozun gerçekten ilerlerse hemen ameliyat yapıyorlar düzeliyor sorun varsa sorabilirsin.

%50 skolyoz var bende ama amilyatını olmayın sakın sebebi de vicut hareketini kısıtlıyor bir sürü uzmanla görüştüm bir sonuç alamadım en güzeli böyle yaşamak daha iyi. Düzenli egzersiz ve düzenli spor yaparak hayatınıza devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı