E-Ticaret sitesi nasıl kurulur?

672622

Picopat
Makaleler
1
Merhaba hocalarım. Türkiye'deki mouse ile ilgili hizmet veren firma konusunda talep olduğu halde bunu karşılayan bir sektör olmadığını düşünüyorum. Kaliteli hizmet verebileceğim ve her şeyi ile kendim ilgileneceğim, matfix Custom benzeri bir siteyi kendim kurmak istiyorum fakat bu konuda bir deneyimim veya bilgim yok. Vergi ile ilgili konular, yasal izinler ve siteyi nasıl oluşturacağım hakkında bilgi sahibi olabileceğim kaynaklar nelerdir? Ekstra olarak eklemek istedikleriniz var ise paylaşmanızı rica ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videyu izle faydalı bir adam.

Her şeyden önce bir domain adresine (alan adına) ihtiyacın var. Alan adını seçerken kolay, okunması ve yazılması konusunda kolay bir şey seçmelisin. Alan adının seçimi konusunda şu makaleye göz at. Alan adı kayıtlarında yıllık olarak yenilemen gerek 2 dolardan başlayan ücretleri var.

SSL sertifikası sağlaman gerek. Bunu Hostinger gibi birkaç firma ücretsiz olarak sağlıyor.

Son kalan kısım ise kuracağın web sitesinin yayınlanması için bir host firması bulman kalıyor geriye. Birçok fiyatlandırma söz konusu. Yalnız sıfır bilgi ile e ticaret sitesi kurmak aşırı zor olabilir. Bunun yerine başlangıç olarak WordPress, Wix, Shopier gibi daha kolay site kurulum araçlarına yönebilirsin.

Her şeyden önce bir domain adresine (alan adına) ihtiyacın var. Alan adını seçerken kolay, okunması ve yazılması konusunda kolay bir şey seçmelisin. Alan adının seçimi konusunda şu makaleye göz at. Alan adı kayıtlarında yıllık olarak yenilemen gerek 2 dolardan başlayan ücretleri var.

SSL sertifikası sağlaman gerek. Bunu Hostinger gibi birkaç firma ücretsiz olarak sağlıyor.

Son kalan kısım ise kuracağın web sitesinin yayınlanması için bir host firması bulman kalıyor geriye. Birçok fiyatlandırma söz konusu. Yalnız sıfır bilgi ile e ticaret sitesi kurmak aşırı zor olabilir. Bunun yerine başlangıç olarak WordPress, Wix, Shopier gibi daha kolay site kurulum araçlarına yönebilirsin.
Hocam dahaca fikir aşamasında kafamda, araştırma için konuyu açtım. Sağ olun. Bu konuda nedense adam akılı bir içerik bulamadım. Mesela SLL sertifikası tam olarak nedir, host firması nedir, nereden domain işini halledeceğim nasıl halledeceğim vesaire bir kaynak bulamadım.

Hocam dahaca fikir aşamasında kafamda, araştırma için konuyu açtım. Sağ olun. Bu konuda nedense adam akılı bir içerik bulamadım. Mesela sll sertifikası tam olarak nedir, host firması nedir, nereden domain işini halledeceğim nasıl halledeceğim vesaire bir kaynak bulamadım.

SSL sertifikası özünde bir şifreleme işlemi. SSL ( yani güvenli soket katmanı) web sitesin en basit anlatımı ile "ben söylediğim kişiyim ve bu site bana ait" diyebilmek için. Daha önce hiçbir siteye girdiğinde Google'dan " bağlantınız gizli değil. Bu site kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor olabilir" diye bir uyarı aldın mı? İşte buna sebep olan şey o sitenin SSL sertifikasının olmamasından kaynaklı.

Hosting; web sayfanıza ait tüm dosyaların, yılın 365 günü bir bilgisayarda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir. Bu bilgisayarlara ise “server” veya “web sunucusu” adı verilir. Yani kısaca web sitesinin yayınlanmasıdır.

Domain ve hosting satın alabileceğin firmalar ise;

Hostinger, GoDaddy, isimtescil, Wix, turhost vb. gibi birçok firma var.

Geri
Yukarı