E5300 İşlemciye O.C Yapma

Ex Boss

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar anakartımın içeriği bu . İşlemcimi Overclock yapmak istiyorum. İşlemcim E5300 full yükte 14 dereceden yukarıya çıkmıyor. Overclock için hangi yere girmem gerekiyor. Eğer frenquency / voltage control'a girin diyorsanız nafile, orada tek ram var başka bir bileşen gözükmüyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Görüntü0032.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde çok fazla bilgim yok bu konuda ama FSB değeriyle oynayacaksın biraz, onu ara. Daha fazla attırmak için voltaja yüklenmen gerekiyor sanırım.

Frequency Voltage kısmında olması gerekiyor sanırım. Şu aşağıdaki görüntü benim eski anakaartıma ait, eskiden biraz deneme yapmıştım oradan aldım görüntüyü. Resimde okla gösterdiğim yerdeki değerleri oynayarak yapabiliyordum ben overclock. Sende çıkmıyor mu? Sendeki değer 200 olması lazım bu değeri yükselterek yapabilirsin, çarpan kilitin 13x olduğu için arttırdıkça frekans değeri yükselmesi lazım.

1.jpg

İşlemci için frekans artırma işlemini FSB değeri ile değil, varsa çarpan değeri ile yapacaksın. FSP ayarı ile yapmaya kalkarsan ufak bir miktardan sonra stabilitenin sağlanamadığını fark edersin.

Soldan 2. ayar olan Advanced BIOS Fatures kısmına gel ve oranın bir resmini aktar bana.
Bakalım gerekli ayarları bulabilecek miyiz?

Ayrıca tüm bunlardan önce işlemci sıcaklığını AIDA64 Extreme Edition programının deneme sürümü ile test ediyorsun. 14 dereceyi geçmiyor demişsin, bu değer kesinlikle yanlış. Dediğim programın Algılayıcı aygıtından sıcaklıkları kontrol edersen gerçek sıcaklık değerlerini görebilirsin.
Downloads | AIDA64

Stok fan kullanıyorsan en baştan söyle, bu işe kalkışmayalım!

İşlemci için frekans artırma işlemini FSB değeri ile değil, varsa çarpan değeri ile yapacaksın. FSP ayarı ile yapmaya kalkarsan ufak bir miktardan sonra stabilitenin sağlanamadığını fark edersin.

Soldan 2. ayar olan Advanced BIOS Fatures kısmına gel ve oranın bir resmini aktar bana.
Bakalım gerekli ayarları bulabilecek miyiz?

Ayrıca tüm bunlardan önce işlemci sıcaklığını AIDA64 Extreme Edition programının deneme sürümü ile test ediyorsun. 14 dereceyi geçmiyor demişsin, bu değer kesinlikle yanlış. Dediğim programın Algılayıcı aygıtından sıcaklıkları kontrol edersen gerçek sıcaklık değerlerini görebilirsin.
Downloads | AIDA64

Stok fan kullanıyorsan en baştan söyle, bu işe kalkışmayalım!
Bu işlemcinin kaç derecede çalıştığını gösteriyor.CPU full yükle bazen 12 bazende 14 e kadar çıkıyor , ama full yükte genellikle 10 derecede çalışıyor . Normalde 5 derecede çalışıyor.
adsız.JPG

Power Managemt Setup
Görüntü0037.jpg
Görüntü0033.jpg

Görüntü0036.jpg
Görüntü0037.jpg
Görüntü0038.jpg
Görüntü0039.jpg
Görüntü0035.jpg
Görüntü0034.jpg
Görüntü0033.jpg

Görüntü0036.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı