Egea 1.3 Multijet yakıt tüketimi arttı

Cyber75

Kilopat
Aracımın yakıt tüketimi 100 km'de 7.5 litre seviyelerine çıktı. Genellikle şehir içi kullanıyorum, bu artış normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizel bir araç için oldukça yüksek bir tüketim. Bu siteden gerçekçi yakıt tüketimlerine bakarsak 5,6 taş çatlasın 6lt ortalama yakman lazım.

Araç uzun süredir düşük devirli kullanıldıysa kurum kaynaklı tıkanıklıklar ve performans düşüşleri yaşıyor olabilirsin. Bir çok sebepten kaynaklanabilir yüksek yakıt tüketimi. Genel bir kontrol yaptırmakta fayda var.

Aracımın yakıt tüketimi 100 Km'de 7.5 litre seviyelerine çıktı. Genellikle şehir içi kullanıyorum, bu artış normal mi?

Hocam selam.
1.3 Dizel 2021 Egea kullanıyorum. Yardımcı olmak isterim.
Araç kaç model ve kaç kilometrede?
1.3 Multijet motorlar tabiri caizse aptaldır. Bu nedenle ekstra dikkatli kullanmak gerekiyor.
Hava filtresini en son ne zaman değiştirdiniz? Hava akışmetresi dediğimiz hava filtresinin hemen yanındaki sensör hiç değişti mi?
Araçta AdBlue sistemi var mı? Enjektör temizleyici hiç kullandınız mı?

Ben şehir içi ortalama 6 litre yakıyorum.
Şehir dışında bastığım için ortalamam 6.5 litre oluyor.
Bir süre aracı 2.500 devirde kullanın. Viteslerinizi hep 2.500-2.700 arası atın. Şanzıman, motor ve kavrama bir kendine gelsin.

Hocam selam.
1.3 Dizel 2021 Egea kullanıyorum. Yardımcı olmak isterim.
Araç kaç model ve kaç kilometrede?
1.3 Multijet motorlar tabiri caizse aptaldır. Bu nedenle ekstra dikkatli kullanmak gerekiyor.
Hava filtresini en son ne zaman değiştirdiniz? Hava akışmetresi dediğimiz hava filtresinin hemen yanındaki sensör hiç değişti mi?
Araçta AdBlue sistemi var mı? Enjektör temizleyici hiç kullandınız mı?

Ben şehir içi ortalama 6 litre yakıyorum.
Şehir dışında bastığım için ortalamam 6.5 litre oluyor.
Bir süre aracı 2.500 devirde kullanın. Viteslerinizi hep 2.500-2.700 arası atın. Şanzıman, motor ve kavrama bir kendine gelsin.
Aracım 2018 Model Urban 111 bin km’de hava filtresi ortalama 14 bin km önce değişti ortama 1700 km sonra bakımı geliyor.
Sensör hakkında bilgim yok.
Adblue sistemi de yok.
Enjektör temizleyici de kullanmadım.
Bahsettiğiniz devirlerde kullanıyorum genellikle.

Merhaba hocam.
Bende de 2019 1.3 Urban Plus var.
102K km de aldım şu an 105k Km'de araç 3.000 km kullandım bu zamana kadar.
Aracı şehir içi kullanıyorum yakıt tüketimi kışın 8-9 arası idi.
Şimdide 7-8 arası.
Bu arada geçenlerde uzun yol yaptım 1.200 km ortalama 120-130'larda kullandım 5.2 ile yolculuğu tamamladım genel kullanımım da 6.6 ya düşebildi ancak.

Bende bu aracın yakıt konusunda sorunları olduğunu düşünüyorum. Yani 1.3 motor şehir içi 7'lerde olması çok yüksek.
Aklımda DPF mi tıkandı acaba diye düşünce vardı.
Gerçi bugün muayeneden geçtim DPF tıkalı olsa egzozdan geçemezdim herhalde.

Neyse hocam siz yakıt konusunu çözebildiniz mi acaba? Çözdüyseniz nasıl çözdünüz ne yapmam gerekiyor? Aracı kime götürmem gerekiyor acaba?

Teşekkürler.

Aracımın yakıt tüketimi 100 Km'de 7.5 litre seviyelerine çıktı. Genellikle şehir içi kullanıyorum, bu artış normal mi?

Hocam merhaba ben 1.4 Egea kullanıyorum şehir içi akan trafikte benim ortalamam 7.5 8 litre arası arkadaşımda 2023 1.3 dizel vardı ortalama 5.5 tüketiyordu. Bence bir servise gösterin partikül dpf vs bunlardan da olabilir

1.6 Dizel aracımda şehir dışı sakin kullanım 4,5 LT normal kullanım 5,5 LT yakıyor.
Şehir içinde ise 5,5 LT yakıyor.
1.3 Motorlar biraz problemli deniliyor.

Merhaba hocam.
Bende de 2019 1.3 Urban Plus var.
102K km de aldım şu an 105k Km'de araç 3.000 km kullandım bu zamana kadar.
Aracı şehir içi kullanıyorum yakıt tüketimi kışın 8-9 arası idi.
Şimdide 7-8 arası.
Bu arada geçenlerde uzun yol yaptım 1.200 km ortalama 120-130'larda kullandım 5.2 ile yolculuğu tamamladım genel kullanımım da 6.6 ya düşebildi ancak.

Bende bu aracın yakıt konusunda sorunları olduğunu düşünüyorum. Yani 1.3 motor şehir içi 7'lerde olması çok yüksek.
Aklımda DPF mi tıkandı acaba diye düşünce vardı.
Gerçi bugün muayeneden geçtim DPF tıkalı olsa egzozdan geçemezdim herhalde.

Neyse hocam siz yakıt konusunu çözebildiniz mi acaba? Çözdüyseniz nasıl çözdünüz ne yapmam gerekiyor? Aracı kime götürmem gerekiyor acaba?

Teşekkürler.

DPF ile muayenenin bir alakası yok hocam.
DPF tıkalı olduğu zaman aracın yakıt tüketimi yükseliyor.
Yarım saat 4.vites 3000 devir kullanırsanız dpf otomatik temizlenecektir.
Ayrıca enjektörden ve hava akışmetreden de kaynaklı olabilir.
Deneme yanılma ile sorunu çözmeniz gerekiyor.
1.3 dizel biraz hor kullanılması gereken bir motor. Nazik kullanım ile tüketim artıyor. Motor hacmi düşük olduğu için araç yakıtı yakmadan egzozdan atıyor.
Yakıtınızı Opet'ten almaya özen gösterin. Ben bu şekilde çözüm buldum.

DPF ile muayenenin bir alakası yok hocam.
DPF tıkalı olduğu zaman aracın yakıt tüketimi yükseliyor.
Yarım saat 4.vites 3000 devir kullanırsanız dpf otomatik temizlenecektir.
Ayrıca enjektörden ve hava akışmetreden de kaynaklı olabilir.
Deneme yanılma ile sorunu çözmeniz gerekiyor.
1.3 dizel biraz hor kullanılması gereken bir motor. Nazik kullanım ile tüketim artıyor. Motor hacmi düşük olduğu için araç yakıtı yakmadan egzozdan atıyor.
Yakıtınızı Opet'ten almaya özen gösterin. Ben bu şekilde çözüm buldum.

Merhaba hocam,
öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim.

2 hafta kadar önce memlekete gidip geldik,
araba 5 vites olduğundan yolda zaten 3.000 devirde kullandık hep
bu yüzden dpf tıkalı değildir diye düşünüyorum.
aracı aldığımda ilk zamanlarda 2 defa rezenerasyon uyarısı çıkmıştı biraz kullandıktan sonra gitti ama 3 aydır falan yok.
genelde aracı devirli kullanırım zaten 2500 deviri geçmeden vites atmam
yakıtıda hep opetten alırım başka hiçbir yerden almadım bu zaman kadar

aracın evveliyatıda zaten arçelik de kiralıkmış onlarda opet ile çalışıyor araca opetten başka hiçbir yerden yakıt alınmamışdır diye düşünüyorum.

enjektör aklımda idi bir ara götüreceğim baktırmaya ama bu seferde düzgür bir yere denk gelmezsek diye düşünüyorum. malum insanlar para kazanmak için herşeyi yapıyor. gerçekte sorun yoksa var diye işlem yaparlar düşüncesiyle korkuyorum.

istanbul sancaktepe deyim sizde yakınsanız buralara bildiğiniz bir yer var mıdır düzgün çalışan,

Merhaba hocam,
öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim.

2 hafta kadar önce memlekete gidip geldik,
araba 5 vites olduğundan yolda zaten 3.000 devirde kullandık hep
bu yüzden dpf tıkalı değildir diye düşünüyorum.
aracı aldığımda ilk zamanlarda 2 defa rezenerasyon uyarısı çıkmıştı biraz kullandıktan sonra gitti ama 3 aydır falan yok.
genelde aracı devirli kullanırım zaten 2500 deviri geçmeden vites atmam
yakıtıda hep opetten alırım başka hiçbir yerden almadım bu zaman kadar

aracın evveliyatıda zaten arçelik de kiralıkmış onlarda opet ile çalışıyor araca opetten başka hiçbir yerden yakıt alınmamışdır diye düşünüyorum.

enjektör aklımda idi bir ara götüreceğim baktırmaya ama bu seferde düzgür bir yere denk gelmezsek diye düşünüyorum. malum insanlar para kazanmak için herşeyi yapıyor. gerçekte sorun yoksa var diye işlem yaparlar düşüncesiyle korkuyorum.

istanbul sancaktepe deyim sizde yakınsanız buralara bildiğiniz bir yer var mıdır düzgün çalışan,
Hocam selamlar.
1.3 Multijetlerin hepsinde bir enjektör meme sorunu var. Kimisi daha 5.000KM'de yaşıyor kimisi 200.000KM'de yaşıyor. Tamamen şans işi.
Benim aracın 4 enjektöründen 2 tanesinin meme ucu hafif yanık. Gittiği yere kadar gitsin kafasındayım. Yakıtım biraz fazla ama çok umursamıyorum. Maliyeti fazla çünkü. Ayrıca yaptırdığınız zaman tekrarlamayacağının da bir garantisi yok.
Çok canınızı sıkmıyorsa bu tüketim meselesi hiç kurcalatmayın.
Şuan ortalama 20.000₺'ye yakın enjektör onarım maliyetleri oluyor.
Yok illa ben buna baktıracağım, kafama yatarsa yaptırırım diyorsanız bu arkadaşları öneririm:
Çok saygılı ve efendi esnaftır kendileri.
Kontrol + ilaçlı bakım yaptırmıştım ben. 10 ay önce 2.000₺ ödemiştim.

Geri
Yukarı