Egzoz fan ve kasa ışıkları çalışmıyor

onetrip77

Centipat
Daha fazla  
RAM
Xpg gammix 8 + 8 gb
SSD veya HDD modeli
Adata 500gb
Ekran kartı
Sapphire rx6600
Anakart
B450mk gigabyte
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba, bilgisayarım normal bir sekilde calisirken elektrikler gitti ve kapandi. Aksam eve geldim, açtım kapattim sonra bir yarim saate tekrardan açtım calisiyordu normal. Sabaha kadar acik, kullanilir halde durdu. Uyandigimda açtım egzoz fani ve kasa fanlari donmedi, RGB isik yanmadi. Sonra aksam eve geldigimde açtım isiklar hala yoktu, fanlar donmuyordu. Sabah kalktim tozlari temizledim duzelmedi. Sonra aksam RAM'lerin birini cikarttim calisti sonra ikisini taktim calismadi. Kablolari kontrol ettim olmadi. Yardim eder misiniz?

Abi hocam diyonda ben 12 yaşındayim. Başka forumlarda gezerken fan pinlerini başka bir fan pinine takma öenrisini verğidiğini ve konu sahibininde sorununun düzeldiğini söyledeğini gördüm istersen deneyebilirsin.
Şimdi eğer egzoz fan çalışmazsa ya BIOS menüde fan kapanmıştır ya da kablolar yanmıştır ya da anakart görmüyordur ya da takılı olan soket e güç gelmiyor.

Şu an denedim BIOS girmeyi fakat sonuç başarısız. Kasada işlemci fanı dönüyor ama mouse algılamıyor klavye algılamıyor acaba sorun ne olabilir acil yardım.

Şu an denedim BIOS girmeyi fakat sonuç başarısız. Kasada işlemci fanı dönüyor ama mouse algılamıyor klavye algılamıyor acaba sorun ne olabilir acil yardım.

Bu kablo boşta idi bununla alakalı mıdır? Bir ucu takılıydı diğer ucu takılı değildi.

Dosya Ekleri

• IMG_20240426_115006.jpg
    IMG_20240426_115006.jpg
    137,3 KB · Görüntüleme: 9
Abi hocam diyonda ben 12 yaşındayim. Başka forumlarda gezerken fan pinlerini başka bir fan pinine takma önerisini verdiğini ve konu sahibininde sorununun düzeldiğini söyledeğini gördüm istersen deneyebilirsin.
Şimdi eğer egzoz fan çalışmazsa ya BIOS menüde fan kapanmıştır ya da kablolar yanmıştır ya da anakart görmüyordur ya da takılı olan sokete güç gelmiyor.

2RAM takı iken sistemde görev yöneticisine girince RAM'larin ikise var mı eğer yok ise RAM soluto bozulmuş olabilir anakrtın. Veş bu durumda RAM soluto bozuk ise RAM takınca fanları kapatıyor olabilir. Bir de son olarak 2RAM'de aynı marka model ve MHz değerine sahip bir farklı ramelr ise uyumsuzluk da olabilir.

2 adet slot var silgiyle neresini silmem gerekir?

1714121725672.png

Bu kısmı sileceksiniz hocam

(Not: Hocam kelimesi genelde bilgin, bir konuda bilgisi olan anlamında kullanılır bu forumda.)

Bu kablo boşta idi bununla alakalı mıdır? Bir ucu takılıydı diğer ucu takılı değildi.

Kablonun diğer ucu hangi giriş?

Evet, çalışıyor.

Evet, çalışıyor

Sadece fanlar.

Denemeye çalışacağım sağ olun.

Çalışıyor.

2 adet slot var silgiyle neresini silmem gerekir?

Kontrolcü kabloları bu şekilde hatalı kablo var mı?
1714121934773.png
Şu kablonun girişini atabilirmisiniz?

Vdg bu kablosu fan RGB ışıkların kontrolü için gereken bir kabloymuş ve sadece Gigabyte anakartlarda kullanılıyormuş yani bu kablo olabilir"Gigabyte anakartların RGB sistemi bazı anakartlarda soket olarak farklı. Gigabyte anakart varsa o kabloyu bunun için kullanıyorsunuz. Bu kablo anakart üzerinden yazılımla kontrol için."

Vdg bu kablosu fan RGB ışıkların kontrolü için gereken bir kabloymuş ve sadece Gigabyte anakartlarda kullanılıyormuş yani bu kablo olabilir"Gigabyte anakartların RGB sistemi bazı anakartlarda soket olarak farklı. Gigabyte anakart varsa o kabloyu bunun için kullanıyorsunuz. Bu kablo anakart üzerinden yazılımla kontrol için."

Hocam, RGB kablosu olmadanda fan çalışabilir. Eğer öyle olmasaydı 4 pin PWM girişine 3 pin takılmazdı.

Bu kabloyu takabilecek başka bir yer bulamadım arka kapağı açtığımda bir ucu takılıydı diğer ucu boştaydı nereye takacağım?

Eki Görüntüle 2178912

Bu kısmı sileceksiniz hocam.

(Not: Hocam kelimesi genelde bilgin, bir konuda bilgisi olan anlamında kullanılır bu forumda.)

Kablonun diğer ucu hangi giriş?

Eki Görüntüle 2178916şu kablonun girişini atabilir misiniz?

Akşam eve gidince atarım sağ olun.

Bu kabloyu takabilecek başka bir yer bulamadım arka kapağı açtığımda bir ucu takılıydı diğer ucu boştaydı nereye takacağım?

Diğer ucu boştayken 1 tane uçtan 2 tane uca çıkış olan çoklayıcı kablodan bahsediyorsunuz. Hayır, bu bir sorun yaratmaz. Başka bir fan takmak isterseniz diye o.

Yeni konular

Geri
Yukarı