Egzoz fanı nasıl takılır?

Beta33

Hectopat
Merhaba, bugün 2. el bir tane egzoz fan aldım kasanın arka üst kısmına takmak için. Fanda 2 tane giriş soketi vardi, Molex olanı bilgisayara taktım ve çalıştı ama bunun yaninda olan küçük giriş ne işe yarıyor bilmiyorum. Bunu herhangi bir yere takmalı mıyım yoksa Molex kablosu olmayanlar için mi koyulmuş? Fanın fotoğrafı ektedir.

IMG_20230902_205628.jpg

Diğer kablo SYS_FAN yani bunu anakart üzerindeki doğru pine bağladığınız zaman sistem otomatik olarak fan devrini yükseltip azaltabiliyor ayrıca bunu manuel olarak ayarlamanızada olanak tanıyor.

Diğer kablo SYS_FAN yani bunu anakart üzerindeki doğru pine bağladığınız zaman sistem otomatik olarak fan devrini yükseltip azaltabiliyor ayrıca bunu manuel olarak ayarlamanızada olanak tanıyor.

Peki SYS_FAN anakart üzerindeki hangi sokete takılacak? Bende de varda ek konu açmak istemedim.

Sanırım anakartımdaki fan girişleri böyle, işlemcinin sağındakine mi solundakine mi takayım sizce, ve hız ayarını manuel olarak nereden ayarlayabilirim? BIOS'tan mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230902_221238.jpg
    IMG_20230902_221238.jpg
    268 KB · Görüntüleme: 40
Sanırım anakartımdaki fan girişleri böyle, işlemcinin sağındakine mi solundakine mi takayım sizce, ve hız ayarını manuel olarak nereden ayarlayabilirim? BIOS'tan mı?

CPU fanın yanındaki boş sokete takabilirsiniz. Ayarlama yapmanıza gerek yok sistem sıcaklığa bağlı olarak gerekli devri otomatik ayarlar. Bu arada ne olur ne olmaz ilk önce Molex kablosunu çekin diğer pinden gücü çekecektir.

CPU fanın yanındaki boş sokete takabilirsiniz. Ayarlama yapmanıza gerek yok sistem sıcaklığa bağlı olarak gerekli devri otomatik ayarlar. Bu arada ne olur ne olmaz ilk önce Molex kablosunu çekin diğer pinden gücü çekecektir.

Sağ olun hocam, bir de size şeyi sorayım bu fanın dışında bir de kasamın üstünde bir tane fanım var, şu an ikisi de içeri üflüyor, sizce nereye doğru üfleyecek şekilde takmalıyım fanları? adı üstünde egzoz biliyorum ama içeri doğru takmak bana daha mantıklı geliyor soğuk üflüyor sonuçta.

Dosya Ekleri

• IMG_20230902_222344.jpg
    IMG_20230902_222344.jpg
    173,2 KB · Görüntüleme: 26
Sağ olun hocam, bir de size şeyi sorayım bu fanın dışında bir de kasamın üstünde bir tane fanım var, şu an ikisi de içeri üflüyor, sizce nereye doğru üfleyecek şekilde takmalıyım fanları? Adı üstünde egzoz biliyorum ama içeri doğru takmak bana daha mantıklı geliyor soğuk üflüyor sonuçta.

Görseldeki gibi takarsanız daha sağlıklı olur.

Dosya Ekleri

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    37,8 KB · Görüntüleme: 33
Görseldeki gibi takarsanız daha sağlıklı olur.

Konuya şöyle bir ekleme yapayım, anakarta bağlamama rağmen fan yine tam hızda çalışıyordu, ben de Fan Xpert'i indirdim ve fanın varsayılan olarak %100 hızda sabit çalıştığını gördüm, sonradan ayarladım istediğim şekilde ama bu durum sadece benim anakartımla mı alakalı bilmiyorum.

Geri
Yukarı