Çözüldü Ekran kartı RAM'inin faydaları nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aa12

Hectopat
Makaleler
1
Ekran kartı RAM'i ne konuda işe yarıyor? Ne kadar önemli? Daha yüksek GB ne işe yarar?

Merak ettiğimden soruyorum.

Çözüm
Daha yüksek grafik seçeneklerini açmanıza yarıyor. Mesela benim 1GB RAM'li ekran kartımda GTA 5 oyununda, normalde 60 FPS veriyordu ama bellek 1 GB'ı çok aşınca oyundan atıyordu.
4 GB VRAM'li Ekran kartları artık tercih edilmemeli. Yeni nesil oyunlarda VRAM darboğazı yaşatır. Ayrıca ikinci el bilgisayar satıcılarının ve turbox gibi markaların insanları kazıklarken en çok başvurduğu değerler.

Güçlü bir karta düşük VRAM koyulursa ekran kartına darboğaz yapar ve performansını düşürür. Örneğin 1 GB HD 7870, 1 GB VRAM bu karta darboğaz yapar. Diğer olay ise güçsüz karta yüksek VRAM koyulması. Örneğin 4 GB GT 730 veya 4 GB R7 240. R7 240'da GT 730'da HD 7870'den çok daha zayıf kartlardır, 4 GB veri işleyecek gücü de yoktur, bu yüzden oradaki 4 GB sadece bir sayı kalıyor. Kısaca ekran kartında asıl önemli olan grafik işlemcisidir, grafik işlemcisinin ise tam performans vermesi için yeterli VRAM sahibi olmalıdır.

Şuanki ekran kartım bu fakat bayadır bozuk.

1600444404616.png
Siyah ekran alıyorum o yüzden değerler böyle pek birşey değiştirmiyor ama 1 2 dk daha geciktiriyor

Güçlü bir karta düşük VRAM koyulursa ekran kartına darboğaz yapar ve performansını düşürür. Örneğin 1 GB HD 7870, 1 GB VRAM bu karta darboğaz yapar. Diğer olay ise güçsüz karta yüksek VRAM koyulması. Örneğin 4 GB GT 730 veya 4 GB R7 240. R7 240'da GT 730'da HD 7870'den çok daha zayıf kartlardır, 4 GB veri işleyecek gücü de yoktur, bu yüzden oradaki 4 GB sadece bir sayı kalıyor. Kısaca ekran kartında asıl önemli olan grafik işlemcisidir, grafik işlemcisinin ise tam performans vermesi için yeterli VRAM sahibi olmalıdır.
4 GB yeni oyunların bile %90'ına yetiyor bence. Ultra ayarlarda PUBG dışında hiçbir oyunda problem olmadı. 1080p ise yeterlidir.

Geri
Yukarı