Ekran Kartında Kullanılacak Olan TDP Miktarına Sınır Koyulabilir mi?

O zaman tam tersi method uygulayın. Sistem açılınca bellek hızını ve işlemci hızını en dibe çekin. Yavaş yavaş yükseltin. Aklıma başka bir fikir gelmiyor malesef. :(
Sistem açılır ama değil mi ? Açarken yanmaz herhalde ? Bir de şunu soracağım; ben bu işlemleri gidip başka bir bilgisayarda uygulayıp, kendi bilgisayarıma takabilirmiyim?

Sistem açılır ama değil mi ? Açarken yanmaz herhalde ? Bir de şunu soracağım; ben bu işlemleri gidip başka bir bilgisayarda uygulayıp, kendi bilgisayarıma takabilirmiyim?
Açılır kanka. Zaten ekran kartı boştaykan 10-15 watt harcıyacağı için bir şey olmaz. O dediğinde olmaz, ayarlar o bilgisayarda kalır.

Açılır kanka. Zaten ekran kartı boştaykan 10-15 watt harcıyacağı için bir şey olmaz. O dediğinde olmaz, ayarlar o bilgisayarda kalır.
Evet haklısın aslında, açılması lazım sonuçta direkt olarak 75W çekmiyor. Bazı arkadaşlar yanabilir falan demişti. Ben senin dediğin gibi yapayım; en dibe çekeyim o dediklerini sonra yavaş yavaş yükselteyim.

Açılırken az güç tüketeceğinden bir şey olmaz. Ama benim mesajımı dikkatli okumadınız sanırsam. Bir daha gözden geçirin derim.

Açılırken az güç tüketeceğinden bir şey olmaz. Ama benim mesajımı dikkatli okumadınız sanırsam. Bir daha gözden geçirin derim.
Merak etmeyin, sizden bahsetmedim :) Siz gayet güzel bir şekilde açıklama yapmışsınız. Ben zaten yavaş yavaş yükselticeğim. Belki de yükseltmem bile GT 420 ekran kartımdan hepsini dibe çektiğimde bile, daha güçlü olur diye düşünüyorum. Bu da beni idare edebilir anlamına geliyor bende bir yandan para biriktirir, yeni bir PSU alırım. Bu arada kullanmış olduğum PSU eski ancak sanırım hepsi en dipteyken sıkıntı olmaz. Sizce?

Hepsinin en dipte olması bana kalırsa bir anlam ifade etmiyor. Sonuç olarak ne kadar daha az güç tüketeceği belli değil, bu yüzden gene işin içinde biraz risk var. Ancak alıp takarsın ve herhangi bir yük altına sokmazsan PC'yi bir sıkıntı olmaz. Boştayken çok az güç tüketir. PSU alana kadar oynamaman daha mantıklı geliyor bana.

Hepsinin en dipte olması bana kalırsa bir anlam ifade etmiyor. Sonuç olarak ne kadar daha az güç tüketeceği belli değil, bu yüzden gene işin içinde biraz risk var. Ancak alıp takarsın ve herhangi bir yük altına sokmazsan PC'yi bir sıkıntı olmaz. Boştayken çok az güç tüketir. PSU alana kadar oynamaman daha mantıklı geliyor bana.
Şimdi bu ekran kartlarında AMD Wattman hatası olabiliyormuş. Benim bunu test etmem lazım. Aslında tek derdim bu. Peki ayar yapmadan boşta çalışsa ne olur ? Youtube'da takılmak, film izlemek gibi şeyler yaparken sıkıntı olur mu?

Bu arada konudaki arkadaşlar için küçük bir düzeltme yapayım. Güç tüketim hesaplarını TDP üzerinden yapmayın. TDP (Thermal Design Power), soğutma sisteminin başa çıkabileceği maksimum ısıdır ve genellikle soğutma ya da ısı ilgilendiren alanlarda TDP değeri ile karşılaşırsınız.

Güç tüketimi ile doğru orantılıdır fakat TDP, PSU'dan çekilecek olan güce eşit olacak diye bir şey yok. Aklınızda bulunsun.

Ayrıca belirteyim; MSI sitesinde 240W çıkıyor ve bu benim beynimi yakıyor.
Düzenleme: Bazı siteler 280 civarı gösteriyor.

Yanlış bir şeyler giriyorsundur. Ben 175W buldum.
Youtube'de takılmaz film izlemek gibi şeyler PC'yi yüke sokmaz. Yani bir şey olmaz. Gene de dikkatli olmak lazım. Ben aynı anda alınması taraftarıyım hâla.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı