Çözüldü Ekran kartının altına fan eklersek sorun olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Preaksy

Hectopat
Merhabalar,
Kasamda önceden tek bir fan vardı üst tarafındaki radyatör yerinde fan yoktu fakat ben 3 adet RGB ve kaliteli bir fan alıp hem arkadaki fanı söktüm ve yerine RGB olanı taktım hem de üst tarafta boş olan yere 2 tane fan taktım ki içerideki sıcak hava dışarıya daha rahat şekilde atabileyim. Şimdi elimde 1 adet daha fan var.
Ekran kartım ağır oyun oynadığımda çok ısınıyor ve kasanın tempered camına elimi değdirdiğimde (ekran kartının olduğu yere) neredeyse yakacak kadar sıcak olduğunu görüyorum.
Fakat ekran kartının fanları aşağı doğru olduğundan sıcak havayı o mu üflüyor yoksa yanlardan farklı bir şey mi atıyor bilmiyorum elimdeki bu 1 adet fanı ekran kartının 2 tane fanın bulunduğu yerin altına yani ekran kartının altına koyarsam bir sorun olur mu yani sıcak havayı ekran kartına gerimi itmiş olurum yoksa ekran kartını serinletir mi olurum?

Yardımlarınızı ve bilgilerinizi rica ederim.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Maalesef alamıyor çünkü tam fanı koyacağım yerde Power bulunuyor Power'ın üstüne koymuş oluyorum. Temiz hava alamıyor ancak sadece soğutması için fanın sadece ekran kartına hava vermesi iyi mi olur yoksa bir zararı olru mu?

Slot kapaklarının olduğu yere içe hava verecek şekilde koyarsan iş yapar.
Merhabalar,
Kasamda önceden tek bir fan vardı üst tarafındaki radyatör yerinde fan yoktu fakat ben 3 adet RGB ve kaliteli bir fan alıp hem arkadaki fanı söktüm ve yerine RGB olanı taktım hem de üst tarafta boş olan yere 2 tane fan taktım ki içerideki sıcak hava dışarıya daha rahat şekilde atabileyim. Şimdi elimde 1 adet daha fan var.
Ekran kartım ağır oyun oynadığımda çok ısınıyor ve kasanın tempered camına elimi değdirdiğimde (ekran kartının olduğu yere) neredeyse yakacak kadar sıcak olduğunu görüyorum.
Fakat ekran kartının fanları aşağı doğru olduğundan sıcak havayı o mu üflüyor yoksa yanlardan farklı bir şey mi atıyor bilmiyorum elimdeki bu 1 adet fanı ekran kartının 2 tane fanın bulunduğu yerin altına yani ekran kartının altına koyarsam bir sorun olur mu yani sıcak havayı ekran kartına gerimi itmiş olurum yoksa ekran kartını serinletir mi olurum?

Yardımlarınızı ve bilgilerinizi rica ederim.
Teşekkürler.

Koydoğun yöne bağlı.

Ekran kartı fanları alttan havayı alıyor zaten ve hava ekran kartının içine doğru üflüyor. Sıcak hava da cama doğru olan tarafa, kasanın boş olan yan tarafına ve görüntü çıkışlarının olduğu bölüme doğru gidip ekran kartından atılıyor. Siz alta fan eklerseniz (ekran kartına üfleyecek şekilde) daha rahat hava almasına katkıda bulunabilirsiniz fakat o ekleyebileceğiniz fan herhangi bir yerden temiz hava alabiliyor mu?

maalesef alamıyor çünkü tam fanı koyacağım yerde power bulunuyor powerın üstüne koymuş oluyorum. temiz hava alamıyor ancak sadece soğutması için fanın sadece ekran kartına hava vermesi iyimi olur yoksa bi zararı olrumu ?

Maalesef alamıyor çünkü tam fanı koyacağım yerde Power bulunuyor Power'ın üstüne koymuş oluyorum. Temiz hava alamıyor ancak sadece soğutması için fanın sadece ekran kartına hava vermesi iyi mi olur yoksa bir zararı olru mu?

Slot kapaklarının olduğu yere içe hava verecek şekilde koyarsan iş yapar.

Çözüm
1592071495768.png

Kasa arkasında böyle vidaları söküp çıkarabileceğiniz bir kapak var mı? Varsa ve çıkarırsanız havayı o kısımdan alabilir. Veya fanı bir şekilde oraya da koyabilirsiniz içe hava üfleyecek şekilde.

evet çıkıyor oradan hava vermeyi deneyeceğim ama ekran akrtı büyük olduğundan oraya muhtemelen 60 mm lik bir fan takabilirim büyük bir fan takmak çok zor olur maalesef
Yardımlarınız için çok teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı