Ekran kartının kalitesi monitördeki görüntüyü etkiler mi?

yiitttt

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Yeni bir sistem ve monitör aldım. Monitör geldi fakat sistem gelmedi eski bilgisayarımda yeni monitörü deniyorum şu an. HDMI ile bağladım eski bilgisayara. Ekran kartı R7 340 2 GB ama görüntü sanki çok iyi değil gibi hissediyorum. Gelecek olan sistemin ekran kartı RTX 3060 acaba ekran kartı görüntü kalitesinde rol oynuyor mu yani görüntü biraz daha iyileşir mi bunu öğrenmek istiyorum. Monitör ViewSonic 2418C 165 Hz 1ms.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Yeni bir sistem ve monitör aldım. Monitör geldi fakat sistem gelmedi eski bilgisayarımda yeni monitörü deniyorum şu an. HDMI ile bağladım eski bilgisayara. Ekran kartı R7 340 2 GB ama görüntü sanki çok iyi değil gibi hissediyorum. Gelecek olan sistemin ekran kartı RTX 3060 acaba ekran kartı görüntü kalitesinde rol oynuyor mu yani görüntü biraz daha iyileşir mi bunu öğrenmek istiyorum. Monitör ViewSonic 2418C 165 Hz 1ms.
Görüntü olarak bi fark olmaz fakat görüntünün hızı olarak bi değişim olur.

Çözünürlük ve yenileme hızı aynı ise arada hiçbir fark olmayacaktır.

bmw 3.20 ile bmw 5.40 otobanda 120 ile aynı süratte gitmesi gibi mantık kurabilirsin. İkisi içinde aynı durumlar geçerli olacaktır.

5 yıl kullandığım gtx770 ekran kartımı, rx5500xt ile değiştirdiğimde görüntü çok canlı ve doygun renkli hale gelmişti. Renk gamından mıdır nedir detayını bilmiyorum. 1080p de ilk kart 45fps civarı, ikinci kartım 70fps civarı veriyordu(world of tanks oyununda). Monitör 60hertz idi.

GTX960M laptoptan RTX3060 masaüstüne geçince benim de ViewSonic XG2405-2 monitörüm ekstra daha güzel hale gelmişti. Fark olması olası.

Diğer taraftan renkleri pek iyi olmayan VG248QG monitörümü mucizevi bir şekilde muhteşem yapmadı, halen daha renklerini pek beğenmiyorum.

Biraz fark olabilir fakat mucize beklemeyin.

Bağlamış olduğunuz HDMI standartları ve g/ç portlarından kaynaklı olabilir kart değişince aynı çözünürlükte görüntü kalitesi değişmez ama şu olabilir sürücülerde renk ayarları ikisi birbirinden farklı olabilir birinde kontrast yüksek geliyordur driverda birinde parlaklık gibi renk profilleri ile ilgili olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı