Ekranda anlık piksel şeklinde kararma ve siyahlaşma

ru1ns

Kilopat
RAM
16 GB 3000Mhz XMP AÇık
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 1TB
Ekran kartı
RTX 4070 Ti
Anakart
ASUS B450 Pro Gaming
İşlemci
Ryzen 5 3600X 4.00GHz OC
Merhaba arkadaşlar,
Son birkaç gündür ekranda piksel şeklinde anlık olarak kararma veya siyahlaşma sorunu var. Özellikle tarayıcıda gezinirken oluyor. Sayfayı aşağı kaydırırken oluyor, mesela YouTube'da yorumları okumak için aşağı hızlı hızlı kaydırırınca bunlar oluşmaya başlıyor. YouTube bir örnek sadece ancak çoğu web sitesinde durum böyle. Anlık olduğu için ekran video kaydı alarak yakalayabildim. Sorun ekran kartında mı başka bir şeyde mi çözemedim. Oyun oynarken böyle bir problem yaşamıyorum, 1 ay öncesine kadar böyle bir şey yoktu. Sorun ne olabilir?

tarayıcı-siyah.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun bende de oluyor, ama sadece YouTube üzerinde oluyor. Ne oyun oynarken ne başka bir şey yaparken aynı şeyi yaşıyorum. Anlamadım gitti.

@EVANESCENCE , @WHT

Evet diğer web sitelerine nazaran Youtube’da daha çok oluyor. Virüs (kripto miner) vardır diye Afterburner ile GPU kullanımlarına da baktım ancak bellek ve çekirdek hızları sabitler.

Chrome ayarlarından GPU hızlandırmayı kapatınca olmuyor. Ancak açınca veya kapatınca ne farkı oluyor ki? Benim bildiğim kadarıyla donanım yeterliyse açık kalması tavsiye ediliyor. Çözemedim gitti.

Bende de benzer bir şey var oyunlarda falan problem yok. Garantiye gönderdim sağ olsun gaminggen.tr HİÇ yardımcı olmadı. Oyunlarda yok sadece browserlardayken oluyor. Sistemde benim de Asus 4070 Tİ var. Önceden Prime Videos'da yapardı artık güncellemelerden sonra yok. Bir kaç şey denerim bu görseli çok zor yakaladım.

Dosya Ekleri

• 20240121_200433.jpg
    20240121_200433.jpg
    229,7 KB · Görüntüleme: 7
Bende de benzer bir şey var oyunlarda falan problem yok. Garantiye gönderdim sağ olsun gaminggen.tr HİÇ yardımcı olmadı. Oyunlarda yok sadece browserlardayken oluyor. Sistemde benim de Asus 4070 Tİ var. Önceden Prime Videos'da yapardı artık güncellemelerden sonra yok. Bir kaç şey denerim bu görseli çok zor yakaladım.
Bu konuyla ilgili servisin yapabileceği bir şey yok. Yazılımsal bir sorun ve güncelleyerek geçecek bir şey. Bunu da Nvidia yapabilir. Aşağıdaki konulara göz atabilirsin. TechPowerUp forumlarında sayfalarca tartışılmış.

Google Chrome Siyah Ekran Hatası ve Çözümü (Glitch)

@EVANESCENCE , @WHT

Evet diğer web sitelerine nazaran Youtube’da daha çok oluyor. Virüs (kripto miner) vardır diye Afterburner ile GPU kullanımlarına da baktım ancak bellek ve çekirdek hızları sabitler.

Chrome ayarlarından GPU hızlandırmayı kapatınca olmuyor. Ancak açınca veya kapatınca ne farkı oluyor ki? Benim bildiğim kadarıyla donanım yeterliyse açık kalması tavsiye ediliyor. Çözemedim gitti.
Tamam da o zaman bilgi verecekler. Bizim gibi normal insanlar bile ne kadar ilgili. Yanlış mı düşünüyorum öyle bir sorun yok diyorlar ki onlara da aynı görseli atmıştım. Donanımsal değil yazlımsal demek zor değil. Size değil lafım ilginiz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı