Eksen Bilgisayar ve Akortek Rezaleti!

clareon

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sizlere Eksen Bilgisayar ve Akortek'in bana yaşattığı rezaleti anlatacağım. Yazdığım her bir kelimeye kefilim.

Güç kaynağımda sorun çıkması üzerine 31 Ocak Cumartesi günü bu firmadan 520 TL değerinde Seasonic marka bir PSU sipariş ettim.

Görevli bana banka havalesi yapmam halinde gün içinde kargoya vereceklerini söyledi. Banka havalesini yaptım. Bırakın kargoyu, gün içinde ödeme bile onaylanmadı. Pazar günü zaten çalışmıyorlar.

Pazartesi oldu, kargom nerede diyerekten kendilerini aradım. Ürünün stokta olmadığını, getirtmeleri gerektiğini söylediler! Üstelik hem sitelerinde stokta var olarak gözüküyordu, hem de geçen cumartesi bana "ürünü bugün kargolayacağız" demelerine rağmen.

Salı günü ürünü tedarik edip kargoladılar. Buraya kadar herşey bir nebze kabul edilebilir. Gelgelelim kargo adresini yanlış vermişler! Akşama kadar kargonun gelmesini bekledim, gelmedi. Sonunda kargo şirketini arayarak olayı öğrendim ve kendim yarım saatlik yol yürüyüp almak zorunda kaldım.

Eve gelip ürünün montajını yaptım. İlk başta sorun yok gibi gözüküyordu ancak sonradan elektrik patlamalarını duymaya başladım. Bilgisayarı tam yüke soktuğumda PSU delirdi, yüksek sesle cızırtı çıkarmaya başladı. Cihazda coil whine olduğu çok belliydi. Bana arızalı ürün göndermişlerdi!

Sonuçta teknoloji şans işidir. Bildiğim kadarıyla kaliteli PSU modellerinde bu sorun %30-%40 oranında görülüyor. Yapacak birşey yok, sonuçta ayıplı ürünün değişimi yapılacak. Ancak durum sandığım kadar kolay olmadı.

Hemen ertesi günün sabahında, perşembe günü Eksen'i aradım. Yine operatörde yirmi otuz dakika bekledim ancak açan olmadı. Bu sefer muhasebeye bağlanıp sorunumu aktardım, ordan teknik servise bağlandım. Teknik servisteki arkadaşa gönderdikleri cihazda coil whine sorunu olduğunu söyledim ancak bu arkadaş coil whine'ın ne olduğunu bilmiyordu! Kendisine problemin açıklamasını yaptım ve ne yapmam gerektiğini sordum. Kendisi ukala ve asabi bir tavırla bana ürünü gelen kutu üzerindeki adrese kargolamam gerektiğini söyledi. Bu konuşmalar sırasında kesinlikle sakinliğimi korudum, herhangi bir şekilde arkadaşa kötü laf edip bağırmadım. Tamam deyip telefonu kapattım.

Yarım saat sonra kargoyu alıcı ödemeli olarak gönderip göndermeyeceğimi teyit etmek için tekrar aradım, telefona tekrar teknik servisteki aynı arkadaş çıktı. Yanındaki birisine birşeyler sordu ve bana ürünü kendilerine değil, Akortek Bilişim'e göndermem gerektiğini söyledi! Ben tekrar arayıp sormasam kargo yanlış yere gönderilecek, süreç uzayacaktı! Arkadaştan Akortek'in adresini ve telefon numarasını istedim ancak arkadaş bana aşırı sinirli şekilde konuştu ve beni tersledi. Bende daha fazla muhattap olmayıp telefonu kapattım.

Hemen ardından Akortek'i arayıp yaşadığım sorunu, Eksen'in ukala ve sinirli tavrını aktardım. Akortek bana adresi verip ürünü kargolamamı, meseleyi sorunsuz şekilde halledeceğini söyledi. Aynı gün, perşembe günü ürünü kendilerine eksiksiz şekilde kargoladım. Cuma günü ellerine ulaştı. Cumartesi aradım ancak Pazartesi işlem yapabileceklerini söylediler.

Pazartesi aradım ancak bana "kargo bize ulaşmadı" şeklinde yalan söylediler. Daha geçen Cumartesi kargonun ellerinde olduğunu söylüyorlardı, kargo takip numarası da bunu doğruluyordu. Belli ki ürünümü ofiste veya depoda kaybetmişlerdi. Ertesi gün Eksen'i arayıp binbir zorlukla cihazın seri numarasını aldım. Cihazın seri numarasını Akortek'e verdim, ürünün sisteme giriş yapılmış olduğunu ancak ofiste bulunmadığını söylediler. Akortek ürünümü kaybetti. Her aradığımda birşeyler söyleyip beni geçiştiriyorlar.

Sizlere önerim bu iki firmadan alışveriş yaparken iki kez düşünün. Bir daha gidip bakkallardan alışveriş yaparım bu firmalardan yapmam.

Son düzenleme:
Tüketici Hakları Derneği'ne başvurmayı denedim ancak sitelerinde verdikleri şikayet linki çalışmıyor. Derneğe nasıl şikayette bulunabilirim, bu firmaları başka nerelere şikayet edebilirim önerisi olan var mı?

Şikayetvar.com, Ekşisözlük, Donanımhaber gibi ortamlarda şikayetimi ayrı ayrı belirttim. Destek veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Böyle firmaların yaptıklarına karşı birlik olursak faydası yine bize olur. Bugün bu rezaleti bana yaşatan yarın size yaşatacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı