Çözüldü Elegoo neptün 4 Pro nozul baskıya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abdullahyyigit

Picopat
Daha fazla  
Bu ilk forum yazım. O yüzden biraz acemice olabilir. Neptün 4 Pro'yu birkaç ay önce aldım. Birçok baskı aldım ve bu süreçte cura kullanmayı ve tabla ayarı yapmayı iyi bir şekilde öğrendim. Daha dün kusursuz bir baskı aldım ancak bugün baskı almaya çalıştığımda nozulun baskıya sürtüp ses çıkardığını gördüm. Hatta baskı tabladan dahi ayrılıyordu. Zannımca Z ekseninde bir sorun var. Çünkü 4-5 kere tabla ayarı, 3 kere X ekseninin gövdeye olan paralelliğini, dilimleyici ayarlarını ve modelin çizimini kontrol ettim. Z-hop vs. açık. Katman kalınlığı 0.2mm ve ilk katman hızı 30 mm/s. Filament Porima PLA. Yazdırma sıcaklığı 220°-60°. Bu sıcaklıklar ile daha önce hiçbir sorun yaşamadım. XYZ test küpü bastığımda bu olmadı diyebilirim ve küpün Z yüzü güzel basılmıştı. Tüm gün buna uğraştım ama çözemedim. Sizce neden olabilir? Umarım sorunu güzel ifade edebilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Cura'daki sıkıntı MVS ayarının olmaması, baskıya özel ince hız ayarı yapılırsa onda da sıkıntı olmaz aslında.

N4 ve N4 Prodaki 1.2A ve 0.8A steppperlar için olan firmwareler üretim tarihiyle alakalı, model ile değil. Güncelleme dökümanında barkoddaki rakamlardan tarih anlaşılabiliyor.

Ben güncelleme yapmadan kullanmaktayım.

Tabla nozülden daha yavaş ısındığı için ikisi aynı anda ısınmaya başlarsa tabla ısınmadan nozül nihai sıcaklığa ulaşmış olur, nozülden filament akmaya başlayabilir malzeme ve nozül çapına bağlı olarak. Bu nedenle mevcut hali daha iyi aslında.

Gene de ikisi birden ısınmaya başlasın diyorsan simultaneous hotend and bed heating şeklinde arama yapabilirsin.

Prusaslicer Start Gcode'unda M109 ile başlayan satırı silip aşağıdakileri yapıştırırsan istediğin olabilir ama ben Gcodelara hakim olmadığım için araştırıp teyit etmeden kullanma.

M140 S{material_bed_temperature_layer_0} ; set bed temperature to e.g. 55 °C and continue
M104 S{material_print_temperature_layer_0} ; set hot end temperature to e.g. 210 °C and continue
M190 S{material_bed_temperature_layer_0} ; wait for bed temperature to reach e.g. 55 °C
M109 S{material_print_temperature_layer_0} ; wait for hot end temperature to reach e.g. 210 °C
Öyle düşününce mantıklı geldi hocam. G-code'u kurcalamaya gerek yok o zaman.

Artık çözüme gelelim. @Siyah Martı hocamın desteği ile sorunun dilimleyici(slicer) programından kaynaklı olduğunu saptadım. Eğer makine montajının düzgün olduğundan emin iseniz ve Cura kullanıyorsanız diğer dilimleyicileri deneyerek sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyebilirsiniz. İçerisinde Neptün 4 serisinin profilleri olduğu için Orcaslicer tavsiye ederim. Geri çekme ayarlarını açmayı, katman değişiminde geri çekmeyi, Z-hop'u katman yüksekliğinize göre ayarlamayı ve son olarak MVS(max volumetric speed) ayarını 17 yapmayı unutmayın. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

@Siyah Martı hocam hala nadiren değmeler oluyor. Sebebi de hareket esnasında nozulun kalkmaması. Yazılım ve dilimleyici kaynaklı yani. Makine yazılımı nasıl ilk versiyona sıfırlanır biliyor musunuz?
Hocam öncelikle model linki: butterfly knife by Pademay701. Bu model ilk baskıladığım ürünlerdendi ve tekrar baskılamak istedim. Hatalı baskılarda ya baskı tabladan ayrılıyor yada iyi kötü bir şekilde tamamlanıyor. Dış yüzey normal ancak siyah filamentle baskı aldığımda parlak çizgiler meydana geliyor. Çarpmalar dolgu üzerinden diğer katmana geçiş için hareket ederken ve aynı şekilde desteklerin üzerinde hareket ederken oluyor. Dolgu tipi ızgara ve şimdiye kadar bir sorun ile karşılaşmamıştım.(Gyroid denedim sorun aynı).

Model linki?
Hatalı baskı görseli?
Baskı hızı?
Infill tipi?
Sürttüğü yer duvar mı, infill mi yoksa hem infill hem duvar mı?
@Siyah Martı Hocam hareket ayarlarında tarama modunu kapatınca sürtmeler nerdeyse bitti. Ancak hala dolguyu baskılarken sürtmeler oluyor. Dolgu tipi ızgara. Gemi test modelini ve XYZ küpünü yazdırdım herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bende internette gördüğüm bu baskıyı denemek istedim: Headphone Stand by MakerBot. Aldığım sonucun görsellerini ekliyorum. 0.2mm katman kalınlığı ile 4 saatlik bir sürede baskı aldım. Özellikle son resimdeki çizgiler göze batıyor. Önceden böyle sorunum yoktu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-10 231853.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-10 231853.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000600.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000600.png
    31,5 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000502.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000502.png
    34,3 KB · Görüntüleme: 22
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000448.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000448.png
    31,7 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000431.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000431.png
    31 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000415.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000415.png
    28,2 KB · Görüntüleme: 15
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000401.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000401.png
    32,8 KB · Görüntüleme: 15
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000349.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000349.png
    28,9 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000312.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000312.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000246.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000246.png
    27,3 KB · Görüntüleme: 16
  • Ekran görüntüsü 2024-02-11 000234.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-11 000234.png
    30,4 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20240211_110422_HDR.jpg
    IMG_20240211_110422_HDR.jpg
    101,6 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20240211_110454_HDR.jpg
    IMG_20240211_110454_HDR.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20240211_110442_HDR.jpg
    IMG_20240211_110442_HDR.jpg
    153,6 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Combing olabildiğince traveli parça içinde yapmaya çalışır.

Mevcut durumda sadece infille sürtüyorsa tekrar gyroid ile denemeni öneririm, rectilinear da olabilir ama grid kullanma, gridde bir önceki katman üzerinden geçtiği için kesişim noktaları daha yüksek olur.

Yeni problem Z eksenine bağlı bir sebepten gibi duruyor, Z eksenlerinin içinden geçtiği pirinç parçayı brakete bağlayan civataların somunlarını sonuna kadar sıktıysan ondan dolayı olabilir, somunların gevşek bırakılması lazım. En üstteki Z eksenlerini tutan rulmanlı braketlerin pozisyonundan olabilir, onların vidasını gevşetip X eksenini Z'de en üste çekip vidaları tekrar sıkman daha iyi olur. En üste çıkarırken herhangi bir kasma vb. bir durum var mı diye gözlemen de yerinde olur.

Hacimsel olarak çok farklı parçaları tek tablada basmak yerine onları ayırıp basmak da daha iyi bir yaklaşım olur, benim tercihim o şekilde. Büyük parça için ayarlı hız, küçük parçalar için uygun olmayabilir yani katman yüksekliğinin aynı olması kesiti çok dar parçaları da o hızla basabileceğin anlamına gelmiyor, duruma göre uyarlama yapman gerektiği durumlar olabilir.

Travel hızını da çok yüksek değerlerde kullanmana gerek yok, baskı süreni çok etkilemez, yumuşak geçişler baskına iyi şekilde yansır.

Combing olabildiğince traveli parça içinde yapmaya çalışır.

Mevcut durumda sadece infille sürtüyorsa tekrar gyroid ile denemeni öneririm, rectilinear da olabilir ama grid kullanma, gridde bir önceki katman üzerinden geçtiği için kesişim noktaları daha yüksek olur.

Yeni problem Z eksenine bağlı bir sebepten gibi duruyor, Z eksenlerinin içinden geçtiği pirinç parçayı brakete bağlayan civataların somunlarını sonuna kadar sıktıysan ondan dolayı olabilir, somunların gevşek bırakılması lazım. En üstteki Z eksenlerini tutan rulmanlı braketlerin pozisyonundan olabilir, onların vidasını gevşetip X eksenini Z'de en üste çekip vidaları tekrar sıkman daha iyi olur. En üste çıkarırken herhangi bir kasma vb. bir durum var mı diye gözlemen de yerinde olur.

Hacimsel olarak çok farklı parçaları tek tablada basmak yerine onları ayırıp basmak da daha iyi bir yaklaşım olur, benim tercihim o şekilde. Büyük parça için ayarlı hız, küçük parçalar için uygun olmayabilir yani katman yüksekliğinin aynı olması kesiti çok dar parçaları da o hızla basabileceğin anlamına gelmiyor, duruma göre uyarlama yapman gerektiği durumlar olabilir.

Travel hızını da çok yüksek değerlerde kullanmana gerek yok, baskı süreni çok etkilemez, yumuşak geçişler baskına iyi şekilde yansır.
Dediklerinizi yaptım ama değişen bişey olmadı. Gyroid kullandım ama sürtme oluyor hala. Belki yazılımla ilgilidir diye tekrardan elegoo sitesindeki son sürümü yükledim. X ekseninin paralelliğini kontrol ettim ancak eşit. X ekseni tekerleklerinde sağ taraftaki tekerler tatlı sertlikte iken solda üst teker diğerlerine göre yumuşak. Z ekseninin 90 derece olup olmadığını nasıl düzgün bir şekilde ölçebilirim? Gönye cetvel ile denedim ama sanki pek sağlıklı ölçüm olmuyor. Ayrıca Curadaki yazıcı başlığı ayarları böyle değildi sanki. Görseli ekledim.

Dosya Ekleri

• resim_2024-02-11_164747072.png
    resim_2024-02-11_164747072.png
    46,9 KB · Görüntüleme: 24
Sonsuz dişlilerin kendisini kontrol etmek istiyorsan motora miline bağlı olan kavramanın vidalarını gevşeterek milleri sökebilirsin, düz bir zeminde yuvarlarken göbek atmıyorlarsa düzdürler. Makine üzerinde bakmak istiyorsan çok sağlıklı bir yöntem yok ama X ekseni Z'de yükselirken belli yerlerde kasma yapmıyorsa o iyiye işarettir.

Ben Cura kullanmıyorum, Orcaslicer ve Prusaslicer'da maximum volumetric speed ayarı mevcut, bu Cura'da yok, sadece ön izlemede veri olarak görebiliyorsundur. Makine montajında gevşeyen, hatalı vb. nokta yoksa sürtme MVS sebepli de olabilir. Ben PLA için 17'ye ayarlı şekilde kullanıyorum. Sende bu ayar olmadığı için katman yüksekliği arttıkça sorun yaşaman olası. Alttaki ilk görselde MVS 17, diğerinde 20'ye ayarlı.

mvs 17.jpg

mvs20.jpg

Sonsuz dişlilerin kendisini kontrol etmek istiyorsan motora miline bağlı olan kavramanın vidalarını gevşeterek milleri sökebilirsin, düz bir zeminde yuvarlarken göbek atmıyorlarsa düzdürler. Makine üzerinde bakmak istiyorsan çok sağlıklı bir yöntem yok ama X ekseni Z'de yükselirken belli yerlerde kasma yapmıyorsa o iyiye işarettir.

Ben Cura kullanmıyorum, Orcaslicer ve Prusaslicer'da maximum volumetric speed ayarı mevcut, bu Cura'da yok, sadece ön izlemede veri olarak görebiliyorsundur. Makine montajında gevşeyen, hatalı vb. nokta yoksa sürtme MVS sebepli de olabilir. Ben PLA için 17'ye ayarlı şekilde kullanıyorum. Sende bu ayar olmadığı için katman yüksekliği arttıkça sorun yaşaman olası. Alttaki ilk görselde MVS 17, diğerinde 20'ye ayarlı.

Eki Görüntüle 2113562

Eki Görüntüle 2113563
Hocam X eksenini yukarı aşağı hareket ettirdim ama herhangi bir eğrilik gözlemlemedim. Bir de diğer dilimleyicilerde deneme yapacağım. Orcaslicer a biraz baktım ama Prusaslicer daha iyi sanki. Sizde onu kullanıyorsunuz galiba. Kendi ayar profilinizi paylaşabilir misiniz?

Hocam yada sizin ayarlarınızda bir G-code paylaşabilir misiniz. Sorun kaynağını daha iyi anlaya bilmem için. Ben Prusaslicer ile biraz uğraştım ancak doğru ayarlamaları yakalayamadım. Cura da taramayı kapattım ve dolgu tipini gyroid yaptım. Böyle iken bir sorun yok. Yüksek bir kule tarzı bir şey baskılayarak hala sorun varmı diye kontrol edeceğim Cura için ancak Prusaslicer'a geçiş yapmayı düşünmekteyim.

Son düzenleme:
Aslında forumlarda ve 3D youtube kanallarında çoğu kişinin yeni favorisi Orcaslicer, yakın zamanda N4 profilleri de eklendi.

Ben Prusaslicer'a alıştığım için kullanmaya devam ediyorum.

Profilde SM olanlar 0.4mm nozül için, SM06 ise 0.6mm için. Bastığın modele bağlı olarak ayarlarla oynaman gerek.

Aslında forumlarda ve 3D youtube kanallarında çoğu kişinin yeni favorisi Orcaslicer, yakın zamanda N4 profilleri de eklendi.

Ben Prusaslicer'a alıştığım için kullanmaya devam ediyorum.

Profilde SM olanlar 0.4mm nozül için, SM06 ise 0.6mm için. Bastığın modele bağlı olarak ayarlarla oynaman gerek.

Yardımlarınız için teşekkürler hocam. Z ekseninde sorun olmadığını teyit ettim. Yazılımsal bir sorun var. Ya Cura da yada yazıcı yazılımında. Çünkü taramayı kapatınca ve ızgara harici bir dolgu kullandığımda baskıda sorun olmuyor. Daha önce bastığım ve sorun yaşadığım modelleri sorunsuz baskıladım. Baskı süresi normale göre uzuyor yanlız baskı güzel oluyor.

@Siyah Martı hocam profilinizi Prusaslicer'a ekleyip sizin daha önceleri bir konuda attığınız linkten ekranda resim görünmesi için gerekli ayarlamaları yaptım. Aklıma takılan birkaç birşey var. Öncelikle başlangıç ve bitiş G-code'u normal N4 ile N4 Pro da aynımı? İkincisi G-code derleyicisini marlin yerine klipper kullansam bir şey değişir mi? N4 Pro için değiştirmem gereken bir ayar mevcut mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20240213_101433_HDR.jpg
    IMG_20240213_101433_HDR.jpg
    64,1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı