Elektrik Gitmesi Bilgisayara Zarar Verir mi?

Hocam benim başıma çok kez geldi. Elektrik gidip gelince internete bağlanamaz oldum. Ağ bağdaştırıcı devre dışı kaldı. Başta birşey yapamayınca kasayı açıp ethernet portuyla oynadım biraz. Sonra düzeldi. Yani benim farkettiğim ethernet portuna zararı oluyor.

Harddisk normal kapanışta kafasını park eder ve diske zarar vermez. Ancak elektrik gittiğinde kafa park edemez ve diske çarpıp Bad Sector oluşmasına yol açabilir. Tabi bu düşük bir ihtimal. Gitmesi gibi ilk gelişi de zararlı. Elektrik gidince PSU'nun şalterini kapatırım elektrik geldikten bir 30 saniye sonra falan açarım eğer oyundan düşmediysem. Ki böylece ilk başta elektrik dengesiz gelirse korunsun diye. Ama 2 gün önce elektrik gitti yaklaşık 5 saniye sonra geri geldi, tabi daha şalteri kapatmamıştım. Normalde elektrik gelince kendisi açılmaz bilgisayar, o anda açıldı. Dedim ne oluyor daha sonra bir yazı çıktı "Power supply surges detected during the previous power on. ASUS Anti-Surge was triggered to protect system from unstable power supply unit!" şeklinde. Tabi resmini çekmiştim oradan bakarak yazdım. :) Neyse kapatı açtım yazı çıkmadı ve belki de bu teknolojisi olmasa yanacaktı anakart. Aslında PSU'mda Surge Protection var ama nedense anakartın koruması girdi devreye.

Benim de başımı yakmıştı bu elektrik gitmesi. Eski laptopumda HDD çöp olmuştu, 100TL gitmişti şey yoluna neyse. Şimdi masaüstü bilgisayar aldım da size bir sorum olacak, ben de korkmaya başladım, olaylar oluyor ve elektrik gidebilir. Tabii ''olaylar varken PC'yi mi düşünüyorsun'' diyebilirsiniz ama malum para verdik buna :D Neyse şimdi ben SPG8-3-15 3'LÜ AKIM KORUMALI KUTU PRİZ 1.5M bu prizi almak istiyorum da. Fiyatı da uygun. Şu an çok dandik, yılların yıpratamadığı ama kirlerin yıprattığı ve sararttığı bir 3'lü priz kullanıyorum. Sizde nasıldır alacağım priz? Biraz daha para verip daha kaliteslisini almalı mıyım, yoksa bu da yeter mi?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı