EMail'e gelen bilgim olmadan yapılan satın alma işlemi

_A_N_I_L_

Kilopat
05 Mart 2016 Cumartesi 14:00 'da hotmail olarak yıllar önce aldığım ve helen kullandığım mail adresime üye olmadığım bir alış veriş sitesi gibi saçma bir kullanıcı mail adresi üzeriden satın alma bilgilendirmesi gönderilmiş içeriği ingilizce ve benim yabancı dilim olmadığından translate ile çerip okudum. Mail şu şekilde; altında geçen ismi kapattım bahsi geçen tutarda hiçbir yerden alışveriş yapmadım. Ayrıca da ekte bir zipli dosya atmışlar 2 Mb boyunda, Aşırı derecede şüphelenerek rahatsız oldum. Aslı astarı ne olabilir ?

Değerli Müşterimiz, Biz satın alma için minnettarız. 554,98 $ belirtilen toplamı ödenmiş ve şimdi sipariş firmamız tarafından işleniyor. Teslimat bilgileri ve fatura ekli dosyada bulunabilir. Teşekkür ederim! Bxx Wxxx Satış Müdürü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gidip bankaya durumu belirtin ve ekteki dosyayı açmayın kesinlikle. İnsanları böyle kandırarak dolandırıyorlar telaşlanmayın, bana da zamanında telefondan mesaj atıp yaptığınız alışverişler sonucunda S6 cihaz kazandınız demişlerdi oysaki hiç alışveriş yapmamıştım böyle kandırarak kendi ağlarına çekiyorlar bilginize.

Çok merak ediyorsanız (-ki ben bile merak ettim burdan :D) Comodo İnternet Security kurun. Kaliteli ve bol ödül almış bir Türk antivirüsüdür. SandBox modunda bir bakın. Mühim bişiy mi? diye. Ama denildiği gibi eğer sizin isminiz yazılmamış/kredi kartınız-bankanız belirtilmemişse, sadece, alışveriş yaptınız vs. yazıyorsa umursamayın. Zaten eğer gerçek bir bankadan gelmişse altta "Bunu siz yapmadınız mı?" mealinde bir link koyarlar. Hasılı vel kelam bankanızda bir sıkıntı yoksa kafanıza takmanıza gerek yok :)

Online alışveriş için ininal kart kullanıyorum. Bunun haricinde bir kredi / bankamatik kartım yok, bankayla iletişime geçtiğimde bir kart çıkmış adıma ama ev adresine gönderim yapılmamış şubede ve aktif değilmiş ki böyle bir talebim olmamıştı.

Hesap hareketi olarak bilgim dışı işlem yok çok şükür. Birazda huzursuz olma sebebim daha önce başıma banka işlemi üzerinden maalesef ki dolandırılmaya maruz kaldım.

2. Bir mail geldi yine aynı bahsi geçirdikleri konuda aynı içerikle ne hikmetse gelen adres farklı bu kez ise altını çizmiş açın dosyayı filan diyerek yine eklemiş mail'in tam ortasına. Umursamıyorum artık. Fakat sözleşme maddelerinden önce insanlar kendilerini koruyacak, her şeye inanmayacak özellikle sözlü bayana ne kadar kurumsal olursa olsun. Kargo personelinden tutun sipariş verdiğiniz pizzaya, hizmet aldığınız telekom operatörlerine kadar hepsinde kimlik bilgimiz, adresimiz, telefon numarası, T.C. kimlik numarası hepsi ortada her ne kadar okunmadan geçilen sözleşmelerde 3. şirketlerle şahsın izni olmaksızın bilgi paylaşılmaz maddesi olsa da orda çalışan personelin elinde kendisinin insafına kalmış. Bununla ilgili farklı bir durumla da karşılaştım, paylaşmak istiyorum çünkü yaşadığım bir olaydı ve kişisel bilginin güvenlik önemine sizde dikkat edin.

Yemek sipariş uygulamasından restorana iletilen isteğim sonrası teslim personel'in 1,5 yıl kadar önce verdiğim siparişte numaramı saklayıp aradan geçen zamandan sonra tekrar yemek söylemem ve aynı kişinin kapıya gelmesi ve farklı bir düşüncesini dile getirmesi. Her dakika medyada geçen; saldırı, istismar, taciz, cinayet gibi yazmaya bile tahammül gösteremediğim insanlık dışı durumlar maalesef ki var. Bilgilerimizin güvenliğini nasıl sağlayacağız ? Nasıl güvende olacağız ?
Her kapı çaldığında gelene güvenerek hanemizin kapısı açmak ne derece doğru ?
Hemen her şeye diken üzerinde durmakta psikolojik bozukluk gibi adeta. Özellikle metropol şehirlerde durum daha vahim.

Ne çok konuşmuşum konu dışı başlık fakat kamu spotu oldu. :D Biraz daha devam etsem Technopat kafa ayrına konuk mağdur olacağım. Neyse yorum yapan ve bilgi verenlere teşekkür ederim...

2. Bir mail geldi yine aynı bahsi geçirdikleri konuda aynı içerikle ne hikmetse gelen adres farklı bu kez ise altını çizmiş açın dosyayı filan diyerek yine eklemiş mail'in tam ortasına.
Phising, yani oltalama saldırısı. Yemi yutmamış olmanız güzel. Microsoft'a yukarıdaki Spam olarak bildir olarak tuşuna basıp Kimlik Avı Saldırısı diye işaretlerseniz mail anında incelenmeye gidecek ve %99 tamamen aynı içeriğe sahip mailler Microsoft sunucularına gelirken banlanıp başka kimselere de hiç ulaşmayacak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı