En hafif Linux dağıtımı

Kerem.Arslan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Yarın Mun'in son günü ve senatoda bill yazmak için laptopu götürmem lazım ama şarjı az gidiyor biraz. Bana şarjın en uzun süre gitmesi için Discord ve web browser açabilecek en hafif dağıtım lazım. Şimdi hızlı kurmalıyım açıkçası Arch ile uğraşacak pek bir vaktim yok gibi :/

Hocam en hafif dağıtımı arıyorsanız bu büyük ihtimalle Tiny Core Linux'tur ama bunun pek işinizi göreceğini sanmıyorum. Laptopunuzun özelliklerini yazar mısınız? Öne göre bir distro önerelim. Ayrıca halihazırda Windows kullanıyorsanız Linux'a geçince şarj süresinin pek artmasını beklemeyin.

Bu kadar önemli bir görev esnasında cihazın pilinin bitmesi kabul edilemez fakat Windows'tan Linux'a geçiş yaptığınız takdirde cihazın pil ömrünün devasa bir şekilde yükseleceğini düşünmeyin. Alternatif bir çözüm üretilebilir. Yine de Lubuntu ve Kubuntu dağıtımlarına bakabilirsiniz.

Fedora 36'yı öneririm kesinlikle.
Ubuntu'da kasan bilgisayarım Fedora'da sorunsuz çalışıyor.

Gnome ile çok iyi, İsterseniz KDE Plasma sürümünüde kurabilirsiniz?

1662744299702.png

Bu kadar önemli bir görev esnasında cihazın pilinin bitmesi kabul edilemez fakat Windows'tan Linux'a geçiş yaptığınız takdirde cihazın pil ömrünün devasa bir şekilde yükseleceğini düşünmeyin. Alternatif bir çözüm üretilebilir. Yine de Lubuntu ve Kubuntu dağıtımlarına bakabilirsiniz.
Yıllardır Linux kullanıyorum zaten, Gentoo'dan Arch'a LFS'e bir sürü distro hop gerçekleştirdim, 2060 i7 10th gen laptopa sahibim. Normalde zaten en hafif distro gibi bi derdim olmaz, sırf şarj süresinden dolayı sizlere de danışmam güzel olur dedim. Ama görünüşe göre Artix+LXQT ile devam edeceğim gibi.

Model Birleşmiş Milletler etkinliği, 117. Amerikan Senatosunda görevliyim.

Yarın Mun'in son günü ve senatoda bill yazmak için laptopu götürmem lazım ama şarjı az gidiyor biraz. Bana şarjın en uzun süre gitmesi için Discord ve web browser açabilecek en hafif dağıtım lazım. Şimdi hızlı kurmalıyım açıkçası Arch ile uğraşacak pek bir vaktim yok gibi :/
TinyCore, MicroCore vs. antiX de olabilir.

Geri
Yukarı