En iyi anakart ve ekran kartı markası hangileridir?

serdarrrr4r

Picopat
Daha fazla  
Ya şimdi Türkiye'de MSI, ASUS, Gigabyte gibi markalar çok tercih ediliyor ama dünya geneline bakarsak en iyi 5 veya 10 markayı sıralarsak nasıl olur? ASRock, EVGA gibi markalarda var, dünyada tercih edilen. Türkiye'de ASUS seviliyorsa X ülkesinde sevilmiyor. Kısaca sıralama nasıl olur? Hangi markalar sıralamaya girer?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartta bence en düzgün marka MSI. Asus'un Prime serileri çok kötü, Gigabyte genelde cafcaf koyup altyapıyı koymuyor, diğer anakart markaları bunlara kıyasla zaten geride. Yazılımsal olarak da Aura ve Fusion'dan Allah korusun, MSI Center yine aralarında en eli yüzü düzgün olanı.
Ekran kartında Nvidia ya da AMD diye ayrıştırmamız lazım.
Nvidia ise MSI. Şimdi neden diye soracaksınız, şundan dolayı: Asus özellikle ROG serisinde mükemmel sıcaklık değerleri elde ediyor evet, ancak son 2-3 nesildir akustik performansta çok kötüleşti. 40 küsür desibelle çalışan ROG modelleri var. MSI'ın ROG rakibi serileri çok daha düşük ses seviyelerinde oluyor. Gigabyte Aorus serisini de katabiliriz bunların arasına, en sessizi değil ama gayet sessiz çalışan kartlara sahip.
AMD tarafında ise havada karada denizde XFX. Sapphire falan güncel XFX'in yanında halt etmiş, adamlar sade ama efektif bir tasarım diline sahipler. Büyük kart, büyük fan, geleneksel tasarım ve fan şekli. Sonuç? Hem en serin hem de en sessiz modeller onlardan çıkıyor, aynı zamanda boost clock değerleri de tepelerde oluyor. Asus AMD'lerde ekstra bir şekilde başarısız bence, Gigabyte ve MSI biraz daha tercih edilebilir, o ikisi arasından da Gigabyte. MSI alt tasarımlarda 2 fana düşmeyi halen çok seviyor çünkü, 250W'lık karta 2 fan alt seviye tasarımını koyuyor. Hani Asus Noctua tarzı olsa tamam da, öyle de değil. Sapphire ise genel olarak güzel ama kötü oldu mu da tam kötü oluyor veya fiyat avantajı sunmuyor.

Bu dediklerimin genelleme olduğunu göz önüne alarak okuyun, gidip tekil örneklerle karşı çıkmayın lütfen. 7900XTX Nitro+ Vapor-X'in nasıl deli bir şey olduğunu ben de biliyorum mesela :)

Eskiden olsa EVGA'yı falan da katardım ama artık EVGA yok maalesef. Powercolor, PNY, Gainward tarzı markalar da çok tercih edilmiyorlar, tek tercih sebepleri fiyat. (Tekrar ediyorum genellemedir, Red Devil demesin kimse :D ((ki onun bile iyi olmadığı seri var)))

Anakartta deneyim önemlidir o yüzden MSI top-tier ürünleri ve BIOS'ta kolay kolay rakip tanımaz. Ekran kartında ise işler biraz değişiyor aslında kim isterse o en iyi olur. Tamamen üreticilerin ne yapmak istediğine bağlı.

Bir jenerasyonda ASUS ilk sıraya çıkarken sonrakinde ilk 5'e bile giremeyebilir, keza MSI için de öyle. Bir bakmışsın Galax markası HOF ile birinci sıraya dikmiş bayrağı.

Genel olarak düşününce anakart tarafında benim düşüncem MSI>ASUS>GIGABYTE, ekran kartı tarafında ise XFX>ASUS>MSI

Ekran kartı pazarından çekilene kadar EVGA Benin için en baştaydı. Anakart konusunda ASRock'un Türkiye'ye pek gelmeyen tepe modelleri var bunları kullanmak denemek çok isterdim kağıt üzerinde çok iyiler. Onun dışında anakartta MSI daha önde görüyorum.

Anakartta bence en düzgün marka MSI. ASUS'un Prime serileri çok kötü, Gigabyte genelde cafcaf koyup altyapıyı koymuyor, diğer anakart markaları bunlara kıyasla zaten geride. Yazılımsal olarak da Aura ve Fusion'dan Allah korusun, MSI Center yine aralarında en eli yüzü düzgün olanı.
Ekran kartında NVIDIA'ya da AMD diye ayrıştırmamız lazım.
NVIDIA ise MSI. Şimdi neden diye soracaksınız, şundan dolayı: ASUS özellikle ROG serisinde mükemmel sıcaklık değerleri elde ediyor evet, ancak son 2-3 nesildir akustik performansta çok kötüleşti. 40 küsur desibelle çalışan ROG modelleri var. MSI'ın ROG rakibi serileri çok daha düşük ses seviyelerinde oluyor. Gigabyte Aorus serisini de katabiliriz bunların arasına, en sessizi değil ama gayet sessiz çalışan kartlara sahip.
AMD tarafında ise havada karada denizde XFX. Sapphire falan güncel XFX'in yanında halt etmiş, adamlar sade ama efektif bir tasarım diline sahipler. Büyük kart, büyük fan, geleneksel tasarım ve fan şekli. Sonuç? Hem en serin hem de en sessiz modeller onlardan çıkıyor, aynı zamanda Boost clock değerleri de tepelerde oluyor. ASUS AMD'lerde ekstra bir şekilde başarısız bence, Gigabyte ve MSI biraz daha tercih edilebilir, o ikisi arasından da Gigabyte. MSI alt tasarımlarda 2 fana düşmeyi halen çok seviyor çünkü, 250W'lık karta 2 fan alt seviye tasarımını koyuyor. Hani ASUS Noctua tarzı olsa tamam da, öyle de değil. Sapphire ise genel olarak güzel ama kötü oldu mu da tam kötü oluyor veya fiyat avantajı sunmuyor.

Bu dediklerimin genelleme olduğunu göz önüne alarak okuyun, gidip tekil örneklerle karşı çıkmayın lütfen. 7900XTX Nitro+ Vapor-X'in nasıl deli bir şey olduğunu ben de biliyorum mesela :)

Eskiden olsa EVGA'yı falan da katardım ama artık EVGA yok maalesef. PowerColor, PNY, Gainward tarzı markalar da çok tercih edilmiyorlar, tek tercih sebepleri fiyat. (tekrar ediyorum genellemedir, Red Devil demesin kimse :D ((ki onun bile iyi olmadığı seri var)))

Sadece Türkiye'de pöpüler olan ekran kartlarını saymışsınız başka var mı? Bu kadar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı