Engine Simulator nasıl kullanılır?

• Konuyu başlatan 11Pro
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 1B
Öncelikle Egnine Simulator'ın ne olduğunu bilmiyorsanız bu bir motor simulasyonudur. Eğer yeterli bilgiye sahipseniz kendi motorlarınızı oluşturabilir veya başkalarının yaptıklarını test edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için simulasyonunda sahibi olan AngeTheGreat'ın şu videosunu izleyebilir yada bu siteden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ben size bu konuyla alakalı Türkçe kaynak olmadığı için bu makaleyi yazıyorum.
1664650783306.png

KURULUM
Öncelikle buradan indirmeniz gerekiyor bu makalede v0.1.9a sürümünü kullanacağız zip dosyasına sağ tıklayarak tümünü ayıkla diyorsunuz sonra klasörü açıp klasörün içindeki "bin" klasöründen "Engine-sim-app" adlı dosyayı açıyorsunuz. İşte karşınızda simulasyon artık simulasyonu oynayabilirsiniz ama bunu doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için yapmıştık. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için önce "A" tuşuna sonrada "S" tuşuna belirli bir süre basın bu motoru çalıştıracaktır motoru çalıştırdıktan sonra "Q,W,E,R" harflerinden birini kullanarak gaz vermeyi deneyin. Şimdiye kadar hepsi sorunsuz olduysa farklı motorlar kullanmayı ve kontrolleri öğrenebiliriz.
KONTROLLER
A​
Kontak​
S​
Motoru çalıştırmak​
D​
Dyno'yu açmak (Motorun beygir gücü gibi bilgilerini öğrenmek için)​
H​
Deviri sabitleyici (RPM yazıyordu bende devir olarak çevirdim)​
G + Scroll​
Devir sabitleyicinin ayarı​
F​
Tam ekran modu​
I​
Dyno bilgi paneli​
Shift​
Debriyaj (Boşluk tuşuna basarak yaparsanız daha yavaşça debriyaja basıcaktır veya çekicektir)​
Up Arrow​
Vites yükseltme​
Down Arrow​
Vites düşürme​
Z + Scroll​
Simulasyon ses ayarı​
M​
Görüş açısını değiştirmek (?)​
,​
Enter​
Simulasyonu tekrar yüklemek​
Escape​
Çıkış​
Q, W, E, R​
Gaz pedalı​
Space + Scroll​
Gaz pedalına ince ayar​
1, 2, 3, 4, 5​
Simulasyon zamanı​
Tab​
Panelleri değiştirmek​
Tebrikler artık simulasyonda istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıca nedense yüksek silindir sayısına sahip motorlar kastırabiliyor benim sistemimde 16V baya kasmıştı, düzeltmek için epey uğraştım ancak bir türlü düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle Egnine Simulator'ın ne olduğunu bilmiyorsanız bu bir motor simulasyonudur. Eğer yeterli bilgiye sahipseniz kendi motorlarınızı oluşturabilir veya başkalarının yaptıklarını test edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için simulasyonunda sahibi olan AngeTheGreat'ın şu videosunu izleyebilir yada bu siteden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ben size bu konuyla alakalı Türkçe kaynak olmadığı için bu makaleyi yazıyorum.
1664650783306.png

KURULUM
Öncelikle buradan indirmeniz gerekiyor bu makalede v0.1.9a sürümünü kullanacağız zip dosyasına sağ tıklayarak tümünü ayıkla diyorsunuz sonra klasörü açıp klasörün içindeki "bin" klasöründen "Engine-sim-app" adlı dosyayı açıyorsunuz. İşte karşınızda simulasyon artık simulasyonu oynayabilirsiniz ama bunu doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için yapmıştık. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için önce "A" tuşuna sonrada "S" tuşuna belirli bir süre basın bu motoru çalıştıracaktır motoru çalıştırdıktan sonra "Q,W,E,R" harflerinden birini kullanarak gaz vermeyi deneyin. Şimdiye kadar hepsi sorunsuz olduysa farklı motorlar kullanmayı ve kontrolleri öğrenebiliriz.
KONTROLLER
A​
Kontak​
S​
Motoru çalıştırmak​
D​
Dyno'yu açmak (Motorun beygir gücü gibi bilgilerini öğrenmek için)​
H​
Deviri sabitleyici (RPM yazıyordu bende devir olarak çevirdim)​
G + Scroll​
Devir sabitleyicinin ayarı​
F​
Tam ekran modu​
I​
Dyno bilgi paneli​
Shift​
Debriyaj (Boşluk tuşuna basarak yaparsanız daha yavaşça debriyaja basıcaktır veya çekicektir)​
Up Arrow​
Vites yükseltme​
Down Arrow​
Vites düşürme​
Z + Scroll​
Simulasyon ses ayarı​
M​
,​
Enter​
Simulasyonu tekrar yüklemek (Bazen çökmelere sebep olabiliyor ayrıca sadece Main.MR'ı yeniden yüklüyor.)​
Escape​
Çıkış​
Q, W, E, R​
Gaz pedalı​
Space + Scroll​
Gaz pedalına ince ayar​
1, 2, 3, 4, 5​
Simulasyon zamanı​
Tab​
Panelleri değiştirmek​
Tebrikler artık simulasyonda istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıca nedense yüksek silindir sayısına sahip motorlar kastırabiliyor benim sistemimde 16V baya kasmıştı, düzeltmek için epey uğraştım ancak bir türlü düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
kasmasına karşı bir çözüm buldum. build_0_1_11a versiyonu için ve engine-sim-build_0_1_11a\engine-sim-build_0_1_11a\assets\engines\atg-video-2\01_subaru_ej25_eh motoru için konuşuyorum. Dosyayı nodepad ile açtığımızda aşağılarda "simulation_frequency: 20000" kısmına 20000 yerine 5000 değerine yazıp dosyayı kaydetdiğimde simulasyon kasmadı. Bütün motorlarda yapamadım ama bazı motorlarda bu şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı