Rehber Erkek parfüm seçme rehberi

fatihakturk

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel I5 12600KF
Asus Prime H610M K D4
Asus DUAL RTX 4060 8 GB
16 GB Ram (2x8)
Samsung 980 Pro 1 TB
Cooler Master MasterLiquid ML240L
Meslek
Yazılım Yüksek Mühendisi
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Bu rehberde parfüm seçerken hangi kriterlere dikkat etmemiz gerektiğini, kendimce anlatacağım.

Bu bi koku önerisi yazısı değil, kokuyu nasıl seçebiliriz yazısıdır.

Kişisel olarak parfüm hobim var. Ekonomik durum malum olduğundan dolayı bir çoğunu muadil olarak kullanıyorum ancak genel olarak memnunum.

Öncelikle parfüm konusu kesinlikle ama kesinlikle kişiden kişiye değişmektedir. Sadece bununla kalmamakla beraber, bir parfümü ilk koklamada beğenmeyip bir süre sonra aşık olabilirsiniz.

Bir insanda ilk iz bırakan şey görünüş ise ikincisi kokudur. Ve kokular asla unutulmaz.

Gelelim önerilere,

Parfüm seçerken bir çok kriter bulunmaktadır. Bunlar;

Cinsiyetiniz,
Yaşınız,
Mevsim,
Gündüz/gece durumu,
Giyim tarzınız.

Ben kendimden bahsederek başlayayım,

Ben parfüme çok önem veren birisiyim. Genel olarak resmi yani; gömlek veya yakalı tişört, alta mavi - siyah kot pantolon, ayağıma uyumlu spor ayakkabı ya da timberland giyerim. Düz tişört giydiğim çok nadirdir. Mutlaka ama mutlaka saat takarım. Çelik saat ya da gömleğime uygun akıllı saatim (genelde Huawei Watch Gt 2 Kahverengi Deri Kordon)

Bakınız sadece giyim üzerinden yola çıktığımızda bile bir çok kriter bizi farklı yönlendirebiliyor.

Şimdi düşünecek olursak, dışarıda ki insanlara genelde resmi dururum ve giyimimde öyledir, peki bu durumda şekerli, çiçeksi bir koku sıkmak ne kadar mantıklı olur?

Ben bu durumda Kış havalarında "Red Tobacco", "Black Orchid" gibi daha tütün, ağır kokular tercih ederken; daha Bahar, serin havalarda ise imza kokum olan "Marc Antonio Barrois Ganymede" kullanırım.

Ancak iş yaza geldiği zaman, bu kıyafet senkronuna uygun olarak "Montobacco Intensivo", "Bvlgari Tygar" gibi kokular tercih ederim. Bu kokular, üstte yazdığım kokulara nazaran daha tatlı ama asil kokulardır. Ancak yaz havalarında ağır parfüm sıkmak mümkün değildir, sizi ve etrafınızı bayar.

Gündelik olarak spor giyenlere ise, altta da belirteceğim "Sauvage", "Creed Aventus", "Narkotik", "Kirke" gibi hem erkeksi hemde çiçeksi olan kokuları öneririm.

Diyelim ki spora çıkacağım. Spor kıyafetlerimi giyindim, sizce bu durumda, baharatlı ya da ağır parfümler kullanmak ne kadar mantıklıdır?

İnsanlar spora çıkarken rahatlamak, gevşemek için çıkar. Bu durumda, diğer insanların bulunduğu bir yerde spor yapacaksanız eğer insanlara naif gelebilecek kokular tercih etmelisiniz. Ağır kokuları kesinlikle tercih etmeyiniz.

Ben bu durumlarda genelde "Sauvage" veya "Creed Aventus" kullanıyorum. Bu parfümler bir çok kişinin gündelik hayatta kullandığı parfümler ama ben daha farklı düşündüğüm için sporda tercih ediyorum. Bu durum yazlı, kışlı aynı oluyor genelde. Ek olarak -şahsen- bir parfüm diğer insanlar tarafından ne kadar çok tercih ediliyorsa ben o kadar ondan uzaklaşıyorum.

Diyelim ki bir etkinliğe, resmi bir buluşmaya gideceksiniz. Takım ya da ceket, keten pantolon gibi bir kombin yaptınız. Yani tam resmi giyindiniz. Yine aynı şekilde çiçeksi kokmanız sizin karizmanızı etkileyecektir. Muhakkak seveni vardır ancak genel olarak böyle olmamalıdır. İlk yazdığımız gündelik resmi kıyafetlerden farklı olarak ben bu durumlarda ağır kokulardan ziyade erkeksi kokuları öneririm. Nedeni ise gündelik yaşamda her zaman insanlarla dip dibe oturmayabilirsiniz, ağır parfümden daha az etkilenilebilir. Ancak toplantı, etkinlik, yemek vs. gibi durumlarda insanlar daha iç içe oturur. Bu durumda şahsen "Ganymede", "LCW Azure" (Normalde LCW'den almam ancak bu koku çok farklı, çok klas), "Enclade", "Gisada" tercih ederim. Ancak ağır parfümlerde tercih edilebilir, göze batmaz, az sıkar devam edersiniz. Önemli olan klasa uygun olmasıdır.

Bu söylediğim 3 farklı kombinasyonu düşündüğümüz zamanda şöyle bir kriter eklemeliyiz, yaş. Diyelim ki 20 yaşında spor giyen birisi tamamen çiçek kokan bir parfümü sıkabilir, bence yakışır da. Ancak 50 yaşında tamamen spor giyen birisine -bence- çiçek yakışmaz. Erkeksi koku yakışır.

Bazı parfümler, -bence- her yaşa gitmez. Gence giden yaşlıya, yaşlıya giden gence. Hepsi farklı tende, kıyafette ayrı asil durur.

Kokuları yazarak tanımlamak mümkün olmadığından sizlere sadece mantığını anlatabildim. Binlerce parfüm çeşidi var, haliyle hepsini denemek mümkün değil.
Yazdıklarıma muhakkak suretle karşı çıkacak olabilir. Başta dediğim gibi, parfüm işi kişiden kişiye net değişir. Ben burada parfüm önerisi değil mantığını anlatmaya çalıştım. Ve hemen hemen her yorumumda -bence- diye ekledim. Çünkü bu iş zevk işidir ve kişiden kişiye net olarak değişir.

Umarım faydalı olur, yorumlarda sormak isteyen olursa parfüm önerisi yapabilirim.

Sevgilerimle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. LCW azure parfümü bende de var acqua di gio EDT'den esinlenmişler kokuyu besbelli. Birebir aynı kokmuyor ama sanki bir flankermış gibi biraz yorumlamışlar kokuyu.

Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. LCW azure parfümü bende de var acqua di gio EDT'den esinlenmişler kokuyu besbelli. Birebir aynı kokmuyor ama sanki bir flankermış gibi biraz yorumlamışlar kokuyu.
Teşekkür ediyorum. Bende biraz araştırdım, dediğiniz gibi yorumlar gördüm ancak birebir aynısı değilmiş, sizinde dediğiniz gibi. Acqua Di Gio'yuda bilmiyorum ama kısa zamanda deneyeceğim. Gerçekten klas koku. Bu tarz mağazaların yaptığı kokuları genelde beğenmem ama bunu çok beğendim.

18 yaşındayım genelde rahat ve bol oversize tarzı şeyler giyerim.Yaz günlerinde fresh ve relax bir koku istiyorum.Takım elbise tarzı çok giymediğim için ağır bir koku olmasın mümkünse.Fiyat olarak 1.5k'ya kadar çıkmayı düşünüyorum ama çok zorlarsam 2 olabilir.Bu tarz bir şeyler önerebilir misiniz?

18 yaşındayım genelde rahat ve bol oversize tarzı şeyler giyerim.Yaz günlerinde fresh ve relax bir koku istiyorum.Takım elbise tarzı çok giymediğim için ağır bir koku olmasın mümkünse.Fiyat olarak 1.5k'ya kadar çıkmayı düşünüyorum ama çok zorlarsam 2 olabilir.Bu tarz bir şeyler önerebilir misiniz?
Davidoff Cool Water isimli bi koku var, bahsettiğiniz gibi. Ama orjinalde olsa kalıcılığı aşırı iyi değil. Günde 2, 3 kez tazelemeniz gerekebilir.

Kalıcılığı daha yüksek başka bildiğiniz bir koku yok mu?
Yazlık, fresh kokular genelde kalıcı olmuyor. Montobacco intensivoya bakabilirsiniz. Bir tık ağır ama efsane ve klas kokudur. Orjinali ne kadar bilemiyorum, muadil düşünebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı