Eski bilgisayar için upgrade önerisi

Grapio

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayarım için ekran kartı yükseltmesi yapmayı düşünüyorum. 2560 X 1080 çözünürlüğünde bir monitör kullanıyorum ve güncel oyunlarda mevcut ekran kartım yetmemeye başladı.

Bu doğrultuda sadece ekran kartını değiştirerek istediğim performansı elde edebilir miyim? RTX 4060 civarında bir ekran kartı düşünüyorum.

Darboğaz sorunu yaşar mıyım? Anakartımın CPU destek listesine baktığımda yeni nesil Ryzen 9 serisine kadar uyum sağladığını gördüm.

Sizce ekran kartını alıp deneyip darboğaz yaşarsam işlemciyi de değiştirmek mantıklı olur mu? Ayrıca, 500W Power Supply'a sahibim. Güç kaynağımı da yükseltmem gerekir mi?

Önerilerinizi bekliyorum.

Sistemim: R5 2600 - XPG 16 GB RAM - ASRock AB350M-HDV - Sapphire RX570.

Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam anakartınız AM4 olduğu için en fazla 5900 serisine kadar takabilirsiniz.

A onu yanlış iletmişim uzun zamandır takip etmiyorum işlemci olarak ne çıktı diye.
Bios update ile bu cpuları destekliyor:
1716237784881.png

Yeterli olur diye düşünüyor r5 5600'e upgrade edersek.

4080'e kadar %10-15 darboğaz payıyla GPU tabanlı işlemler için yeter de bu saatten sonra ona o kadar para verilir mi? Haydi verildi diyelim o anakart o yükü kaldırır mı? Onlar da ayrı konu.
@Grapio bence net bir bütçe belirtirse ve sonraki sistem değişikliğini ne zaman yapabileceğini belirtirse daha iyi olur.

A onu yanlış iletmişim uzun zamandır takip etmiyorum işlemci olarak ne çıktı diye.
Bios update ile bu cpuları destekliyor:
Eki Görüntüle 2200745

Yeterli olur diye düşünüyor r5 5600'e upgrade edersek.
Bir önemi yok. Ryzen 9 5950X (AM4'ün sonu) serisinden sonra zaten Ryzen 9 7000 (AM5'in R9 başlangıcı) serisi çıktı. O yüzden 5900 serisine kadar diye belirtiyor arkadaşımız.

4080'e kadar %10-15 darboğaz payıyla GPU tabanlı işlemler için yeter de bu saatten sonra ona o kadar para verilir mi? Haydi verildi diyelim o anakart o yükü kaldırır mı? Onlar da ayrı konu.
@Grapio bence net bir bütçe belirtirse ve sonraki sistem değişikliğini ne zaman yapabileceğini belirtirse daha iyi olur.

Bir önemi yok. Ryzen 9 5950X serisinden sonra zaten Ryzen 9 7000 serisi çıktı. O yüzden 5900 serisine kadar diye belirtiyor arkadaşımız.
Açıkcası 30k ya gidip bir notebookta alabilirim. Net bir bütçem yok kredi kartı ile alıcam zaten.

Her şekilde benim şuanki işlemcimle 4060 olmaz dimi?
Yani takar çalıştırırsınız da darboğaz yapar. Öyle olunca da karttan tam verim alamazsınız. Darboğaz yapmasın diye ayarları revize edip 2K'ya çekip, işlemciye hız aşırtma yaparsınız demeyi çok isterdim ama anakarttan pek emin değilim. Belirttiğim gibi bütçenizi tam bilemiyorum ama R5 5600 zaten 4000-4500 civarı olması lazım. Eğer 30 bin ayırdıysanız yeter, tercih size kalmış.

Yani takar çalıştırırsınız da darboğaz yapar. Öyle olunca da karttan tam verim alamazsınız. Darboğaz yapmasın diye ayarları revize edip 2K'ya çekip, işlemciye hız aşırtma yaparsınız demeyi çok isterdim ama anakarttan pek emin değilim. Belirttiğim gibi bütçenizi tam bilemiyorum ama R5 5600 zaten 4000-4500 civarı olması lazım. Eğer 30 bin ayırdıysanız yeter, tercih size kalmış.
Neyse ya 4060 takayım olmadı işlemci yükseltirim olursa da direksiyon felan alırım :D

Monitör nerdeyse 2 k bu arada 21:9.

Yeni konular

Geri
Yukarı