Eski oyunlara para vermek doğru mu?

Ya türklerin düşünce yapısı tuhaf zaten özellikle bu korsana karşı olanları anlamıyorum adam oyuna gelince nasıl çalarsın korsan indiremezsin diye bağırıp çağırıyor ama iş dizi/film'e gelince sesini çıkarmıyor gidiyor kendi de korsandan izliyor. İkisi de kul hakkı değil mi ben mi yanlış biliyorum ? İkisinde de ortada verilen bir emek ve istenilen karşılık var ama ne hikmetse oyuna gelince verdiği parayı diğerine veremiyor ve korsanlayanlara da kızmıyor.
Uyuz oluyorum bu kişilere. Bir yandan korsan başka bir şey yapıyor ama işine gelmeyeni eleştiriyor. İkiyüzlülük bu resmen.

Uyuz oluyorum bu kişilere. Bir yandan korsan başka bir şey yapıyor ama işine gelmeyeni eleştiriyor. İkiyüzlülük bu resmen.

Bu arada Steam gibi bir platform olmasa Türkiye'de oyun alanların %80'inin oyun almayı bırakacağına adım gibi eminim. Çoğu zaten gösteriş için alıyor profilde falan gözüksün başarım kasıyım cart curt. Hiç birinin kul hakkını düşündüğünü sanmıyorum.

Bu arada Steam gibi bir platform olmasa Türkiye'de oyun alanların %80'inin oyun almayı bırakacağına adım gibi eminim. Çoğu zaten gösteriş için alıyor profilde falan gözüksün başarım kasıyım cart curt. Hiç birinin kul hakkını düşündüğünü sanmıyorum.
Orası öyle. Çok ucuzdu önceden fiyatlar, ondan herkes alabiliyordu. Artık öyle değil, bu fiyatlardan oyun alıp niye zaten zengin olan birini zengin edeyim?

Bir oyun aldığında zaten para şirketteki zaten zengin olanların cebine gidiyor. Çalışan zaten maaşlı, aldığı şey sabit. Zengin insanları daha da zengin ediyoruz aslında da neyse. Çoğu oyunu orijinal almaya çalışıyorum ama bir oyuna da 3000 TL, 2000 TL veremem yani.

Ucuzsa para veririm değilse vermem. 2 doları geçmediği sürece alırım geçiyorsa direkt korsan.

Orası öyle. Çok ucuzdu önceden fiyatlar, ondan herkes alabiliyordu. Artık öyle değil, bu fiyatlardan oyun alıp niye zaten zengin olan birini zengin edeyim?

Bir oyun aldığında zaten para şirketteki zaten zengin olanların cebine gidiyor. Çalışan zaten maaşlı, aldığı şey sabit. Zengin insanları daha da zengin ediyoruz aslında da neyse. Çoğu oyunu orijinal almaya çalışıyorum ama bir oyuna da 3000 TL, 2000 TL veremem yani.

Ben de daha hiçbir oyuna binlerce lira vermedim zaten tek vermeyi düşündüğüm oyun GTA 6 o da yıllardır beklediğimden ve değeceğini düşündüğümden vereceğim. Hayal kırıklığına uğratmasa iyidir.

Ya türklerin düşünce yapısı tuhaf zaten özellikle bu korsana karşı olanları anlamıyorum adam oyuna gelince nasıl çalarsın korsan indiremezsin diye bağırıp çağırıyor ama iş dizi/film'e gelince sesini çıkarmıyor gidiyor kendi de korsandan izliyor. İkisi de kul hakkı değil mi ben mi yanlış biliyorum? İkisinde de ortada verilen bir emek ve istenilen karşılık var ama ne hikmetse oyuna gelince verdiği parayı diğerine veremiyor ve korsanlayanlara da kızmıyor.

Maalesef ki 2000'li yıllardan kalma alışkanlıklar. 2000'ler sokak arasında korsan DVD satan adamlardan DVD alıp film izlemekle, köprü altı dükkanında korsan PlayStation CDleri satan adamlardan oyun almakla geçti. Alışmışlık var bir kere. Bir de bizim Türk insanına herhangi bir sanat icraatına para vermek enayilikmiş gibi geliyor o konu da var...

Yok öyle bir şey arkadaş. Bu büyük şirketlerde zaten bu oyunları yapan insanlar maaşlı çalışanlar. Asıl parayı kazanan şirketin zaten zengin olan insanları. Saçmalamayın. Ne etikmiş, ne hakmış?

O korsan kopya internette bulunuyor zaten. Sen indirsen de indirmesen de orada öylece duracak. Bir kişinin indirmemesi bir şey fark etmiyor. Tartışmaya kapalıymış hadi oradan.

Şirketleri zengin etmeye devam edin böyle. Onlar en lüks arabaları alsın, siz sürünün. Böyle devam.

Hak da sakın yemeyin. Windows'unuz korsan olmasın, WinRAR korsan olmasın, korsan film izlemeyin, korsan dizi izlemeyin, korsan müzik dinlemeyin. Eğer bunlardan 1'ini yapıyorsanız bile gelip burada millete etik dersi vermeyin. Eğer bunlardan birini yaptığınız halde hala konuşuyorsanız da ikiyüzlüsünüz demektir. Bir yandan korsan başka bir şey yapıp, diğer yanda işinize gelmeyen başka bir şeyi eleştiremezsiniz.

Bir de korsan hak yemektir diyorsunuz, eski oyunları indiriyorsunuz? Eski oyunların kutulu olarak satışı var, çoğunun da dijital satışı var. Satışı olmayanların da kutulusu var. Alacaksın onu kardeşim. Korsan kullanarak hak yiyorsun, git kutulusunu Ebay'de al 20-30 dolara. Böyle etik dersi veriyorsunuz sonra yine korsan kullanıyorsunuz bir şekilde.

Eki Görüntüle 2195132

Bak mesela bu oyunun kutulu hali var ama dijital olarak yok. Etik dersi vereceksen bunu da böyle satın alacaksın. Bu adamın kazanacağı para ne olacak sen almazsan? Hak yiyorsun!
Ya bir konuda haklısınız aslında, korsanı desteklemiyorsan hiç bir yerde izin olmayacak.
Hırsız çalsa bişe denmez ama hoca çalınca millet ayağa kalkar. Aynı mantık oluyor. Korsanı desteklemiyorum diyorsan hiç bir yerde izin olmayacak. Bir çok kişi korsan oyuna yer yok diyor forumda ama hangimiz Windows'a 5000₺ verip kullandık yada WinRar'ı lisanslı kullandık veya herhangi bir crackli uygulama kullanmadık ya da film izlemedik.
Bakın bu konuda haklısınız, ilk önce kendine bak hiç bir şekilde korsan kullanmıyorum diyeceksin, her şeyin lisanslı olacak sonra korsan kullananları linçleyeceksin ama durumumu yukarıda anlattım. Genelleme yapmadan kendi durumum üzerinden konuşayım.

Sistem Steam'i desteklemiyor, Pentium 2 işlemci ve DDR2 ram var.
Windows lisanslı Windows yoktur.
Öyle eğlencesine vakit geçirmelik kurdum bu sistemi. 20-30'a yakın oyun yükledim. Satıştan kalkanda var devam eden de var.
Satışta olanları oynayınca kötü hissettirdi biraz beni.
Satışta olmayanları desiğiniz gibi kutulu satıyorlar ama 3. Şahıs birinden alıyorsun, adam belki para kazanıyor bundan ve kopayalarını dağıtmış. Güvenedemiyorsun ki.

Maddi durumumuz çok şükür iyi fakat şuan oyunlara verebilecek param yoktur. İleride maddi durumum biraz daha iyileşince almayı düşünüyorum zaten ama alamadan gidersem kaldı hakkı üstümde.
Şimdi diyeceksiniz ki sen önce lisanslı Windows kullan sonra bu konuları konuş ama hocam yine elinden geldiği kadar lisanslı ve orijinal program kullanmak daha doğru bence.

Adam satışa oyununu koyduysa söz hakkı düşermi ki artık bize. İster çalışanına versin ister başkasına. O para şirketin hesabına giriyor. Adam yapmış oyununu, karşığınıda bekliyor.
Şimdi Gta 6'yı bekliyor herkes. 100 dolar gibi fiyata satılması bekleniliyor. Sen şimdi git bu oyunu korsan kullan.
Adam milyar dolarlar harcadı. Tamam başka yerden de hak yiyorsun ama en azından o adamın hakkına girme bari.
Bir çok kişi kaçak elektrik, doğalgaz, suyu kaçak kullanıyor. Herkes kaçak kullansa ne olur?
Sırf herkes yapıyor diye işin içinden bu kadar hızlı çıkmak ne kadar doğru olur ki?

Korsanı hiç bir zaman desteklemedim zaten ve destekleyenide doğru bulmam ama en azından elinden geldiği kadar yapmamaya çalışılması lazım diye düşünüyorum.

Bilemiyorum kafam çok karıştı bu konularla ilgili. Belki ben fazla kafaya taktım, gereksiz düşüncelere girdim yada olması gerekeni yapıyorum. Sizce doğru mu düşünüyorum?

Son düzenleme:
@UnFrGvnG Eski oyunları zaten kutulu almayın. Yok korsan hak yemektir şöyle böyle diyenler almıyor, onun için diyorum. Hani olayı abartanlara karşı ben de abartıyorum.

Çalışanların aldığı maaş ise sabit. Ancak aşırı satılırsa prim alırlar. O da her şirkette var mı bilmiyorum. O asıl hasılatı götüren zengin adamın hakkı da umurumda değil.

Ben dediğim gibi GTA 6 oyununa 100 dolar vermem. O kadar pahalı çıkar mı bilmiyorum ama 70 dolar olursa da vermem. Umurumda değil. Eğer şimdi başkası gelip orijinal alacaksın, hak yiyorsun vesaire diyorsa cebinden alsın bana, orijinal oynayayım. İşime gelir.

@UnFrGvnG Eski oyunları zaten kutulu almayın. Yok korsan hak yemektir şöyle böyle diyenler almıyor, onun için diyorum. Hani olayı abartanlara karşı ben de abartıyorum.

Çalışanların aldığı maaş ise sabit. Ancak aşırı satılırsa prim alırlar. O da her şirkette var mı bilmiyorum. O asıl hasılatı götüren zengin adamın hakkı da umurumda değil.

Ben dediğim gibi GTA 6 oyununa 100 dolar vermem. O kadar pahalı çıkar mı bilmiyorum ama 70 dolar olursa da vermem. Umurumda değil. Eğer şimdi başkası gelip orijinal alacaksın, hak yiyorsun vesaire diyorsa cebinden alsın bana, orijinal oynayayım. İşime gelir.
Ama herkes böyle düşünse sonumuz ne olur hocam. Bu hesabı yapan zaten yoktur da, kim kimi nereden koparayım derdinde.
Adam mesela müslümanım der namaz kılar ama gider faiz alır, kumar oynar, kara para aklar. Varda var.
Aynı durum buda. Şimdi korsanı desteklemiyorum der arkasından bakarsın daha pis işlere bulaşmış.
Eleştiri yaparken millete bakarak değilde kendimize bakıp yapmak lazım bence.
Yine de elimizden geldiği kadar bu korsana bulaşmamak lazım bence.
Bilemiyorum hocam, kafam çok karışık.

Birinin benim üzerimde hakkı geçmesinden korkuyorum. İlla ki başka yerlerde yaptığım yanlışlar vardır ama en azından bu konuda dikkatli olayım bari bence.

Ama herkes böyle düşünse sonumuz ne olur hocam. Bu hesabı yapan zaten yoktur da, kim kimi nereden koparayım derdinde.
Adam mesela müslümanım der namaz kılar ama gider faiz alır, kumar oynar, kara para aklar. Varda var.
Aynı durum buda. Şimdi korsanı desteklemiyorum der arkasından bakarsın daha pis işlere bulaşmış.
Eleştiri yaparken millete bakarak değilde kendimize bakıp yapmak lazım bence.
Yine de elimizden geldiği kadar bu korsana bulaşmamak lazım bence.
Bilemiyorum hocam, kafam çok karışık.
Çok kafayı takmayın böyle şeylere. İsteyen de istediğini yapsın.

Ama korsan oyun oynuyorsunuz diye kötü birine dönüşmezsiniz, korkmayın :D

Kullandığınız şey zaten ortada olan bir dijital kopya. Ha sen indirmişsin, ha Ahmet. Sen indirmesen de orada duracak.

Şirketleri vesaire desteklemek istiyorsan da satın alırsın başka bir zaman.

Geri
Yukarı