Çözüldü Eski Savaş Uçaklarının Arkasındaki Tel Ne İşe Yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
960.jpg

Zero-Title.jpg

Özellikle 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan avcı ve bombardıman uçaklarının üstünde kuyrukla kokpiti(?) birbirine bağlayan bir tel/ip var. Bu telin asıl amacı nedir? Yapısal bütünlük sağlayamayacak kadar ince gözüküyor. Kontrol yüzeylerini kontrol etmek için olabilir mi? Bu telin amacı nedir?

Çözüm
HF anten. Haberleşme amaçlı ve yüksek menzilli bir anten. Ben de şimdi araştırıp öğrendim. :D Neden orada derseniz; HF bant için uzun bir anten gerekiyor. Bunu gövdenin içerisine koyarsanız, faraday etkisinden dolayı menzil düşüyor veya çok zayıflıyor. Kamyon anteni gibi sallandırmak ise havada ve o hızlarda tehlikeli ve kullanışsız. Uçağın en uygun bölümü bu iş için değerlendirilmiş kısacası.
HF anten. Haberleşme amaçlı ve yüksek menzilli bir anten. Ben de şimdi araştırıp öğrendim. :D Neden orada derseniz; HF bant için uzun bir anten gerekiyor. Bunu gövdenin içerisine koyarsanız, faraday etkisinden dolayı menzil düşüyor veya çok zayıflıyor. Kamyon anteni gibi sallandırmak ise havada ve o hızlarda tehlikeli ve kullanışsız. Uçağın en uygun bölümü bu iş için değerlendirilmiş kısacası.

Çözüm
HF anten. Haberleşme amaçlı ve yüksek menzilli bir anten. Ben de şimdi araştırıp öğrendim. :D Neden orada derseniz; HF bant için uzun bir anten gerekiyor. Bunu gövdenin içerisine koyarsanız, faraday etkisinden dolayı menzil düşüyor. Kamyon anteni gibi sallandırmak ise havada ve o hızlarda tehlikeli ve kullanışsız. Uçağın en uygun bölümü bu iş için değerlendirilmiş kısacası.
İşte bu kadar basit. Ben bildim de bana 10 puan verecek yok mu?

Antenler tahmin ettiğinizden de ilginç aletlerdir. Bazı B737 modellerinde de var, ilk modellerde. @Taptic sanıyorum o yolla buldu. :)
"WW2 plane antenna" şeklinde tahmini bir arama yaptım. Sonrasında frekans bandını ve uzun olma sebebini öğrendim. Kalanı da kendimden zaten. Antenler ile çok içli dışlı değilim ama uzaktan kumanda koruma sistemlerinde kullanıyorum ben de. Kalanını yorumladım sadece. :D

Eski yolcu uçaklarında da HF bir ara böyleydi. Sonradan aerodinamik verimlilik ve daha çeşitli konularda birçok problem çıkarınca gövde üzerinde bir çıkıntı şeklinde yapılmaya başlandılar.

Eskiden kıtalararası uçaklar nadir olduğundan her uçakta HF yoktu. Kıtalararası uçuşlar yaygınlaşınca ve buna uygun uçaklar üretilmeye başlayınca HF anten zorunlu tutuldu ve yıllar içinde çok fazla teknolojik değişime uğradı.

main-qimg-17d925c30db4a1f864d3102485460422.png

B777 Antenna

Geri
Yukarı