Rehber [Eski Yöntem] Arch Linux dağıtımına Vestel 14MB24A (Faz 1) Akıllı Tahta dokunmatik sürücüsünü kurmak

Uyarı! Bu rehber eski yöntemdir ve uygulanması tavsiye edilmez. Yeni rehbere göz atın:

Merhaba.
Bu rehberimde sizlere Arch Linux ve Arch Linux'u taban alan dağıtımlarda Vestel 14MB24A (Faz 1) Akıllı tahta için dokunmatik sürücülerin nasıl kurulduğunu göstereceğim.

Dikkat. Bu işlemleri öğretmen izniniz olmadan kesinlikle yapmayın. Yapacağınız yanlışlar ve ortaya çıkacak sorunlardan sizin ve öğretmenlerinizin başı yanabilir. Uyarmadı demeyin.

Öncelikle akıllı tahtamıza Arch Linux yüklüyoruz. Ben bunun için hazır bir betik oluşturdum. Dilerseniz onu kullanabilirsiniz.
Ayrıca yükleme işlemi için grafik arayüzü olan bir dağıtım kullanırsanız işiniz daha kolay olur. Mesela EndeavourOS kullanabilirsiniz.

İşlemlere başlarken root kabuğunda olmanızda yarar var. Yeri geldiğinde tekrar kullanıcı kabuğuna dönebilirsiniz. root kabuğuna erişmek için sudo su veya su root komutunu kullanabilirsiniz.

sudo pacman -Sy komutunu girdiğinizde sertifika hatası alıyorsanız şu adımı izleyin:

Buradan .cer uzantılı sertifika dosyamızı indirelim. Daha sonra, sudo / root hakları ile bu sertifika dosyasını /usr/share/ca-certificates dizinine atacağız. Dosyayı indirdiğiniz dizini seçip oradan bu klasöre atacağız. İndirdiğiniz dizine iyi bakın.

Bash:
sudo cp ~/Downloads/MEB_SERTIFIKASI.cer /usr/share/ca-certificates

Bu komut, $HOME klasörü içerisinde bulunan Downloads klasöründen .cer uzantılı sertifika dosyasını alır ve /usr/share/ca-certificates dizini içerisine kopyalar.

Sonrasında yine sudo / root hakları ile update-ca-trust komutunu çalıştırıyoruz. Böylece Arch Linux makinesine MEB sertifikasını yüklemiş olduk.

Kurulumu yaptınız ve masaüstüne ulaştınız.
Yapmamız gereken şey Linux kernelinin 4.19.257 sürümünü derlemek. Bunun için isterseniz The Linux Kernel Archives sitesinden 4.19.257 sürüm kernelini indirip el ile konfigürasyon yapabilirsiniz. Veya:

Reposuna attığım kerneli alıp direkt derlemeye başlayabilirsiniz.
Adımlar şu şekilde:

Öncelikle bu adımda varsa Mobil veri kullanmanız gerekebilir. Çünkü f@tih internet ağında AUR üzerinden indirme yapılmıyor.

Kod:
git clone https://aur.archlinux.org/downgrade.git ~/downgrade

cd ~/downgrade

makepkg -si

İle manuel olarak kurabilirsiniz.

yay yüklediyseniz:

Bash:
yay -S downgrade

Komutu ile hızlıca yükleyebilirsiniz.
Yükledikten sonra:

Bash:
sudo downgrade mkinitcpio kmod

Komutunu giriyoruz ve düşürülecek paket sürümü olarak 28 seçiyoruz. İki paket için de böyle.

Ve şimdi kerneli derleyeceğimiz kısım burası:

Linkten GitHub adresine gidin.

Daha sonra:

Screenshot from 2022-09-09 18-42-09.png

Bu şekilde ZIP dosyası olarak indirin.

ZIP'i silmeyeceğiniz bir klasöre çıkarın. Mesela ~/kernelbuild dizini içerisine indirip orada klasöre çıkarabilirsiniz.

Aşağıdaki komutları girmeden önce base, base-devel, bc, inetutils paketleri de yüklü olsun.
Yüklemediyseniz:

Bash:
sudo pacman -S base base-devel bc inetutils

Komutu ile yükleyebilirsiniz.

Daha sonra terminalden o dizine gidip şu komutları sırasıyla çalıştırın:

Bash:
make -jN menuconfig # Ekstra konfigürasyon yapılacaksa bu komut girilir. Opsiyonel

make -jN
make -jN modules
sudo make -jN modules_install
make bzImage

sudo cp -v arch/x86/boot/bzImage /boot/vmlinuz-linux419

###########################################################################################
sudo echo '# mkinitcpio preset file for the 'linux419' package

ALL_config="/etc/mkinitcpio.conf"
ALL_kver="/boot/vmlinuz-linux419"

PRESETS=('default' 'fallback')

#default_config="/etc/mkinitcpio.conf"
default_image="/boot/initramfs-linux419.img"
#default_options=""

#fallback_config="/etc/mkinitcpio.conf"
fallback_image="/boot/initramfs-linux419-fallback.img"
fallback_options="-S autodetect"' > /etc/mkinitcpio.d/linux419.preset
###########################################################################################

sudo mkinitcpio -p linux419 # mkinitcpio ve kmod paketinin 28 sürümünde olması gerek

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

-jN kısmındaki N, CPU Thread sayısını temsil eder. Mesela benim deneme yaptığım tahtada 4 Thread vardı bu yüzden -j4 olarak girdim.

Kernelin derlenmesi 20 - 40 dakika kadar sürebilir. Sabır ile bekleyin.
İşlem tamamlandıktan sonra Akıllı tahtayı yeniden başlatın ve sistemi linux419 kerneli ile, yani derlediğiniz kernel ile başlatın.

Boot edildiyse, kernel panic hatası yoksa, GDM ekranı geldiyse, ses çalışıyorsa problem yok. Devam ediyoruz.

Şimdi sürücümüzü kuracağız.

Kurmadan önce AUR üzerinden touchegg ve touche paketlerini kurmalıyız. Bu paket, bize hareketleri konfigüre etmemize yarıyor.

Bash:
yay -S touchegg

yay -S touche

yay -S usbutils dkms

sudo systemctl enable touchegg

sudo systemctl start touchegg

Komutları ile kurabilirsiniz. usbutils paketi sürücü için gerekiyor. Dokunmatikler USB aygıtı olarak gözüküyor çünkü. lsusb komutu ile kontrol edebilirsiniz.

Daha sonra:

Bu adresten .deb uzantılı paketi indirin. Daha sonra sonra bu paketin içerisindeki data.tar.xz dosyasını dışarı aktarın. Ardından o dizinde terminal açıp şu komutları girin:

Bash:
sudo cp -r lib/* /lib/ && sudo cp -r usr/* /usr/

sudo systemctl enable eta-touchdrv && sudo systemctl start eta-touchdrv

cd /usr/src/eta-touchdrv-0.2.0/touch2/

sudo make

sudo insmod OpticalDrv.ko

cd /usr/src/eta-touchdrv-0.2.0/touch4/

sudo make

sudo insmod OtdDrv.ko

sudo systemctl restart eta-touchdrv

sudo systemctl restart touchegg

insmod komutu ile sürücüyü derledikten sonra oluşan .ko (kernel object) uzantılı dosyaları yüklüyoruz. Ve dokunmatik çalışmaya başlıyor.

Ve işlemler bu kadar. Fakat her yeniden başlatmada insmod komutu ile .ko uzantılı dosyaların yüklenmesi gerekiyor. Bunun için otomasyon sağlayan bir betik yazabilirsiniz. Veya bir tane Systemd servisi de olabilir.

Fakat bazı bilinen sorunlar var. Dilerseniz sizlere bunları sıralayım:
  1. Sağ tık yapmak için uzun süre bassanız da bu işe yaramıyor. Touche paketini yükledikten sonra gelen uygulama ile ayarlanabilir mi bilmiyorum. Bakabilirsiniz.
  2. Firefox üzerinde aşağı - yukarı sayfayı hareket ettirmek için parmağınızı kaydırdığınızda sayfanın metinleri seçiliyor. Yani sayfa hareket etmiyor. Bunun için Pardus ekibi şöyle bir program geliştirmişler. Kurulum adımlarını takip ederek bu program ile dokunmatiği ayarlamayı deneyebilirsiniz.
Fazla test etme imkanım olmadı. Tahtalara bugün format atılması gerekiyordu ve deneyebildiğim en hızlı şekilde bir şeyler denedim.
Kalibrasyon konusunda çok sorunlu değil. Hatta gayet güzel çalışıyor. Dokunmatik çoğu zaman doğru yere basıyor.

GIMP ile de test yaptım ve sonuçlar gayet olumlu. 🙂

Evet, bu rehberimde sizlere Arch Linux ve Arch Linux'u taban alan dağıtımlarda nasıl Vestel 14MB24A Akıllı tahtanın dokunmatik sürücüsü kurulur bunu gösterdim. Umarım işinize yarar. Ben bunun üzerinde uğraşırken birçok yeni şey öğrendim. Hatta planlamalara 1 ay öncesinden başlamıştım ve en sonunda deneyerek sonucu gördüm.

Hiçbir zaman pes etmeyin. 🙂

İyi sosyaller...

Son düzenleme:
Tekrardan merhabalar.

Akıllı tahtada 5.0+ kernel ile denediğim zaman olması gerektiği gibi, bir sorun olmadan çalışabiliyor dokunmatik.

Ayrıca bu sorun .deb paketinin içinde var olan bir sorun. GitHub'da bulunan kaynak kodlarda bu sorun çözülmüş.

Ben de bu repoyu forklayarak Arch Linux için ayrı bir repo oluşturdum. PKGBUILD ile sürücüyü paketleyebiliyoruz ki paketledim ben zaten.

Screenshot from 2022-11-05 16-53-06.png

Akıllı tahtada pacman ile kurulum yapıldığında çalışıyor mu ona bakacağım. Bu şu an benim makinem üzerinde işlem yapıyor.

İncelemek isteyenler için GitHub linkini de bırakayım:

Yeni konular

Geri
Yukarı