Ethernet ile bağlantıda daha az upload almak

yunus3535

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Merhaba arkadaşlar. Sorunum şu: TTNET 1000/50 Fiber internet kullanıyorum. Wi-Fi ile bağlantılarda her cihazda dowloand Max 380 upload 55 58 civarları geliyor.
Fakat aynı modemden Ethernet ile bilgisayarımı vs bağladığımda dowloand olması gereken 900 ve üstü upload ortalama ise 25 geliyor teste başlarken 10 12 falan böyle çok yavaş yavaş yükseliyor. TTNET ile sürekli görüştük iki kere modem değişti fakat çözüm bulunmadı. Garip olan birkaç şey var, mesela bana en yakın sunucuya Wi-Fi ile Speedtest yapınca üstteki değerleri alabilirken bilgisayarda vermemesi, bilgisayarda başka bir sunucu mesela Antalya yerine Aksaray seçince upload 50 falan geliyor ama dowloandda 500-700 arası oluyor. Wi-Fi'de iken Antalya konumuna gönderilende sorun yok ama kablo ile bağlantıda neden sorun var anlamış değilim. TTNET ekibide zaten bu şeyi bahane ederek uploadda sorun yok deyip konuyu kapattılar ama ben sorunuma çözüm bulamadım. Kablolu bağlantıda uploadımı kullanamıyorum. Evde 2 3 adet farklı bilgisayar ve hepsi yeni eski adresimdeyken böyle bir sorun yaşamıyordum fakat yeni bir yere taşınınca böyle bir sorun yaşamaya başladım. ZTE H3600 V9 Wi-Fi 6 modem var şu anda. Başka modem alıp bağlamak istemedim çünkü MAC adresi ile başka modem çalışmasını engelliyorlarmış riske girip para harcamak istemedim. Daha önce başına böyle bir şey gelip çözen var mı? Wi-Fi Klon yöntemi ile TTNET Fiber interneti kullanabileceğim modem önerisi olan varsa ona da açığım başka çare kalmadı TTNET soruna çözüm bulmuyor sorun yok diyor. Birinci fotoğraf olması gereken Antalya en yakın sunucuya ikincisi ise Türk Telekom Aksaray konumuna test. Acaba düşündüm dowloand düşük olunca mı upload yüksek geliyor, aradım biraz indirin parası aynı kalsın falan ama yok dediler yapmadılar, tamamen çıkmaza döndü. Çok fazla kablo aldım denedim ama hiçbir şey çözüm olmadı.

Dosya Ekleri

• 16232594361.png
    16232594361.png
    46,3 KB · Görüntüleme: 31
  • Farklı lokasyona test kablolu.png
    Farklı lokasyona test kablolu.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 27
Hepsini denedim elimde cat6 da var cat7 de var

deneyeceğim statik ip olayınıda teşekkürler hocam
Yani bana en mantıklı gelen sorun oydu. Wifi ile böyle bir sorun yaşamadığınızı söylemişsiniz. Bilgisayarlarınız yeniymiş. Üçünün de anakart ethernet portunun bozuk olma ihtimalini zaten eliyorum. Bir tek mantıklı açıklama kablo gibi geldi. Bilemedim hocam.

Yani bana en mantıklı gelen sorun oydu. Wifi ile böyle bir sorun yaşamadığınızı söylemişsiniz. Bilgisayarlarınız yeniymiş. Üçünün de anakart ethernet portunun bozuk olma ihtimalini zaten eliyorum. Bir tek mantıklı açıklama kablo gibi geldi. Bilemedim hocam.
Aynen bilgisayarlarda kesin olarak sorun yok zaten işim bilgisayar ile abimle evde çalışıyoruz önceki evde aynı internet farklı modem vardı sorunsuz kullanıyorduk aynı mahallede aynı altyapıda başka binaya geçtik farklı modem geldi işler bozuldu

Biraz absürd gelebilir ama modemden PC'ye kullandığın kabloda elektromanyetik parazit mi var? Kablonun geçtiği yeri bi düşün, elektrik kablolarının yoğun geçtiği bir yer olabilir mi?Hız artınca etkileniyor olabilir. Bir de modem ayarlarında Qos kısmında upload'a öncelik vermeyi deneyebilir misin? Orda yanlış hatırlamıyorsam upload ve download hızları seçebiliyorduk. Hızın çoğunu uploada ver dene.

Biraz absürd gelebilir ama modemden PC'ye kullandığın kabloda elektromanyetik parazit mi var? Kablonun geçtiği yeri bi düşün, elektrik kablolarının yoğun geçtiği bir yer olabilir mi?Hız artınca etkileniyor olabilir. Bir de modem ayarlarında Qos kısmında upload'a öncelik vermeyi deneyebilir misin? Orda yanlış hatırlamıyorsam upload ve download hızları seçebiliyorduk. Hızın çoğunu uploada ver dene.
Kablo ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum yeni aldık hepsini ve yerden geçiyor normal bir şekilde onun haricinde modem zaten yakın, bu modemin arayüzü çok kötü ve Qos kısmında neyi ne yapacağımı anlamadım bile normalde evet bir sınırlandırma yapılıyor ama çok kurcaladım bir sonuca varamadım

Kablo ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum yeni aldık hepsini ve yerden geçiyor normal bir şekilde onun haricinde modem zaten yakın, bu modemin arayüzü çok kötü ve Qos kısmında neyi ne yapacağımı anlamadım bile normalde evet bir sınırlandırma yapılıyor ama çok kurcaladım bir sonuca varamadım
Sana verdikleri modemlerin hepsi aynı markaysa kronik bir soruna denk gelme ihtimaline karşı kaliteli farklı bir marka modem varsa modem kurulum bilgilerini diğer modeme kopyalayıp çalıştırabilirsiniz ben çalıştırdım, aynı hat üzerinde Millenicom ve Turk Telekom'u hem kendi modemleri üzerinde hem de karşılıklı olarak birbirleri üzerinde denemiştim daha önce, seninkinin de çalışması lazım. Kaliteli bir modemle deneme şansın varsa dene. Mac kopyalama olaylarını bilmiyorum ama ilk başta çalışıp ilerleyen süreçte modeme ban falan atarlar mı bilmiyorum o tarz işleri ama sanmıyorum.

Geri
Yukarı