Rehber ETS 2 sürümüne uyumsuz olan mod nasıl güncellenir?

EthemErsoy88

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Gümüşyaka, Silivri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: RTX 3050
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H
RAM: 16 GB
İşletim Sistemi: Windows 11
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Bugün ETS 2'nizin sürümü ile uyumsuz olan modun sürümü nasıl güncellenir onu anlatacağım.

UYARI: Mod sürümünün oyun sürümünden yüksek olmamasına dikkat edin. Oyunun sürümü 1.45 ise modun sürümü 1.43 olsun mesela. Tam tersi olursa hatalar olabilir de olmayabilir de. Maalesef bilmiyorum.
UYARI 2: Mod dosyalarını düzenlemeden önce yedekleyin.

sketch-1669495804202.png

Gördüğünüz gibi modlar uyumsuz. Şimdi adımlara geçelim.
BİLGİ: Oyunun sürümü 1.45, modun desteklediği sürüm 1.43'tü.

1. Adım: ETS 2'de modların yüklü olduğu klasöre gidiyoruz. Bu klasör Belgeler'de yer alan Euro Truck Simulator 2 klasörünün altındaki mods klasörüdür. Burada uyumsuz mod dosyasına sağ tıklayıp birlikte aç diyoruz.
2. resim.png

2. Adım: Dosyayı WinRAR vb. bir program ile açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelmesi olasıdır.
3. resim.png

3. Adım: "manifest.sii" dosyasına çift tıklıyoruz. Birlikte aç ekranı geldiğinde not defterini seçiyoruz.
4. resim.png

4. Adım: Not defteri açıldığında compatible_versions'u buluyoruz.

5. resim.png

5. Adım: Bulduktan sonra burada yazan sürümün yerine oyununumuzun sürümünü yazıyoruz.
6. resim.png

Oyunumun sürümü 1.45 olduğu için 1.43.x yazısını 1.45.x ile değiştirdim.

6. Adım: Not defterinde yaptıklarımızı kaydedip not defterinden çıkıyoruz. Çıktıktan sonra WinRAR bize "manifest.sii dosyası değiştirildi. Bu dosyayı arşivde güncellemek istiyor musunuz?" diye soracak. Evet diyoruz. Bu işlemden sonra WinRAR ile işimiz bitiyor. WinRAR'ı kapatabiliriz.
7. resim.png

7. Adım: Oyuna girdikten sonra mod yöneticisine giriyoruz ve artık 1.43 için olan modlar 1.45 sürümünde çalışıyor olacak.
sketch-1669495897415.png

Rehber sona erdi.

Soru 1: Modlar bu işlemden sonra çalıştı mı?
Cevap 1: Evet sorunsuz çalıştılar. Fakat bazı modlarda sıkıntı yaşanabilir. Denemediğimden ben de bilmiyorum. Deneme yanılma ile öğrenilebilir.

Son düzenleme:
Hocam Windows 10'dan dolayı mı bilmiyorum fakat ben Windows 10 da SCS dosyasını WinRAR ile açamadım. ( Edit: Bazı scs dosyaları açılıyor bazıları nedense açılmıyor )

Son düzenleme:
Hocam Windows 10'dan dolayı mı bilmiyorum fakat ben Windows 10 da SCS dosyasını WinRAR ile açamadım. ( Edit: Bazı scs dosyaları açılıyor bazıları nedense açılmıyor )
Hocam açılmayan modun uzantısını atabilir misiniz?

Tamamdır teşekkür ederim.
Evet hocam çözümü buldum. WinRAR ile uygulama açılmadı fakat başka bir program yardımıyla yaptım. Kullandığım program ETS2 yapımcılarının yayınlamış olduğu SCS Extractor programı. Programın uzantısı: https://download.eurotrucksimulator2.com/scs_extractor.zip
Bu uygulamayı indirdikten sonra herhangi bir yerde yeni bir klasör oluşturup modu ve SCS Extractor programını klasöre atın.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 233727.png

Daha sonra modu programın üstüne sürükleyip bırakın. "+scs_extractor.exe ile birlikte aç" yazacak o yazdığında fare tuşunu bırakın. Komut İstemi ekranı açılacak ve açıldıktan birkaç saniye sonra modun içeriği klasör içine çıkartılmış olacak.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 233953.png

Burada manifest.sii dosyasını not defteri ile açın.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 234046.png

Buradaki 1.47.* sürümünü kendi sürümünüz(1.48.* sanırım) yapın. ve dosyayı kaydedin. Kaydedip çıktıktan sonra klasördeki mod dosyalarını seçin.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 234227.png

Seçtikten sonra sağ tıklayın WinRAR arşivine ekleyin. Arşive ekleme ekranı açıldığında RAR seçili olacak onu ZIP yapın.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 234609.png

Tamam'a tıklayıp işlemin bitmesini bekleyin. Sonra ZIP dosyasının uzantısını SCS yapın ve ETS2'nizin mod klasörünüze atın.
Ekran görüntüsü 2023-08-25 234801.png

Ve sonuç! Benim oyun sürümüm 1.45 olduğundan uyumsuz olarak görünüyor fakat sizde öyle görünmeyecektir. En azından öyle tahmin ediyorum.

Evet hocam çözümü buldum. WinRAR ile uygulama açılmadı fakat başka bir program yardımıyla yaptım. Kullandığım program ETS 2 yapımcılarının yayınlamış olduğu SCS extractor programı. Programın uzantısı: https://download.eurotrucksimulator2.com/scs_extractor.zip
Bu uygulamayı indirdikten sonra herhangi bir yerde yeni bir klasör oluşturup modu ve SCS extractor programını klasöre atın.
Eki Görüntüle 1917586
Daha sonra modu programın üstüne sürükleyip bırakın. "+scs_extractor.exe ile birlikte aç" yazacak o yazdığında fare tuşunu bırakın. Komut istemi ekranı açılacak ve açıldıktan birkaç saniye sonra modun içeriği klasör içine çıkartılmış olacak.
Eki Görüntüle 1917590
Burada manifest.sii dosyasını not defteri ile açın.
Eki Görüntüle 1917593
Buradaki 1.47.* sürümünü kendi sürümünüz(1.48.* sanırım) yapın. Ve dosyayı kaydedin. Kaydedip çıktıktan sonra klasördeki mod dosyalarını seçin.
Eki Görüntüle 1917597
Seçtikten sonra sağ tıklayın WinRAR arşivine ekleyin. Arşive ekleme ekranı açıldığında RAR seçili olacak onu ZIP yapın.
Eki Görüntüle 1917601
Tamam'a tıklayıp işlemin bitmesini bekleyin. Sonra ZIP dosyasının uzantısını SCS yapın ve ETS 2'nizin mod klasörünüze atın.
Eki Görüntüle 1917602
Ve sonuç! Benim oyun sürümüm 1.45 olduğundan uyumsuz olarak görünüyor fakat sizde öyle görünmeyecektir. En azından öyle tahmin ediyorum.

Emeğinize sağlık hocam, sağ olun. En yakın zamanda deniyip sonuçları paylaşacağım.

Yok hocam mod bayisine eriş dediğimde oyundan atıyor. Yeni profilde denedim. Yükleme ekranındaki ETS simgesini de bozdu siyah beyaz kareler vardı sadece. Belki diğer modlarda çalışıyordur. Ya da 1.48 de absdir tcsdir kayma sistemi vs geldiğinden de olabilir. Bir de dosya zaten 4, 92MB oldu skinpack gibi :D. Mod normalde 1GB belki de bundandır bilemedim.

Son düzenleme:
Hocam peki Mod'da bazı eksiklikler olabilir mi? Yani mesela modun sesinin gitmesi falan.
Sadece bir modda denedim onda da herhangi bir sorun olmadı. Harita moduydu. Bu konudaki mod işte.

Geri
Yukarı