Euro Truck Simulator 2 1.49 Kullanılmış (2. El) Tır Pazarı

Evet 110 saat oynadım fiziksel hasar oluşuyor ama öyle çok olmuyor en fazla yamuluyor çiziliyor abartı bir şey yok.
Tamam işte, ETS'de bu da yok ve bunun marka imajını zedelememek için olduğu söyleniyor. Biz de zaten en azından "arcade" oyunlardaki kadar olan görünüşe etki eden hasarlar olsun istiyoruz. Gidip de kaza yapınca içindeki sürücü camdan fırlasın ölsün gibi bir isteğimiz yok.

Yine -ben de dahil- Euro Truck Simulator 2 oyuncularının uzun zamandır beklediği bir özellik olan kullanılmış tırlar 1.49 güncellemesi ile oyuna eklenecek. Kullanılmış tır pazarına ana menüden erişebileceğiz. 2. el tırlar, sıfırlarına göre daha ucuz olacak. Ancak kilometresi yüksekse kondisyonu da düşük olacak. Kilometresi düşük araçların ise kondisyonu sıfıra yakın olacak. Bu kondisyon durumu ise yine 1.49 güncellemesi ile eklenecek olan geliştirilmiş tamir sisteminde "tümden restorasyon" seçeneği ile düzeltilebilecek.

2. el tırlar, yeni başlayan oyuncuların kendi tırlarına sahip olmasını kolaylaştıracak. Aslına bakarsanız, bana göre oyunda para kazanmak aşırı kolay. İlerleyen dönemlerde, yine ben de dahil bir çok kişinin istediği gerçekçi maaş sistemi oyuna bir seçenek olarak eklenirse 2. el tırlar bu durumda çok kullanışlı bir özellik olacak. Gerçekçi maaş sistemi dediğim şey ise teslimat başına 25-30 bin euro gibi absürt ücret değerleri yerine teslimat başına 500-1000 euro gibi gerçekçi değerler kazanmak olacak. Bu özellik de uzun zamandır mod ile eklenebilen bir özellik. Oyunu gerçekten tır sürmek üzerine oynayanların da resmi olarak oyuna eklenmesini istediği bir özellik.

Eki Görüntüle 1997503

1.49 güncellemesinin betası Kasım ayında, tam sürümün ise Aralık ayında çıkacağı söyleniyor.
Oyunu Türkiye'ye ilk geldiği günlerde kutulu olarak almış ve uzun süre severek biri olarak söylemeliyim ki, bu oyunun çok fazla eksiği var.
Madde madde sayayım:
1. İstediğiniz TIR'ı kısa sürede alabiliyorsunuz ve kısa süre sonra paraya ihtiyacınız kalmıyor. Para kazanmak anlamsız, saçma bir olaya dönüşüyor.
2. Tabii bu konuda teknik zorluklar var ve bazı şeyleri yapmayı sağlayacak iyi bir fizik motoru geliştirmek hiç kolay değil ama, mesela yağışta arabalar kaymıyor, çarpışmalarda araçlar delinip parçalanmıyor, içlerindeki eşyalar yollara savrulmuyor. Bu gerçekçiliğe ve simülasyona darbe vuruyor.
3. Tamam, karda, buzda arabanın kaymasını ayarlamak çok zor bir iş ve Forza gibi oyunlar bile bunu pek yapamıyor. Ama kaç yıldır para alıp durdukları halde, oyuna hiç değilse görüntü olarak bile kış ve kar olayı koymalıydılar. Bu da kolay değil, çünkü yağışsız gördüğünüz bir ortama sonra kar yağışı ve görüntüsü eklemek teknik olarak zor, ama yapanlar var.
4. Yahu insan hiç değilse, tekerlek yıpranması ve değişimi koyar oyuna. Mesela tekerlek kabak olunca kaymaya başlasın. Tekerlek de almak kolay ve ucuz olmasın ki, oyunda tatlı bir zorluk oluşsun.
5. Buna bazılarının hoş bakmayacaklarını biliyorum. "Öyle simülasyon mu olur?" diyecekler sanki oyun dört dörtlük bir gerçekçiliğe sahipmiş gibi. Ama benim gibi ilk çıktığı yıllarda bu oyunun öncüsü olan Hard Truck'ı oynamış olanlar, rekabet ve yarış eksiği de hissediyorlar. Mesela Hard Truck'da yükünüzü diğer kamyonlardan daha önce götürmeniz, çamurlu sulu kestirme yolları kullanmanız gerekiyordu. Bunda sadece istediğiniz gibi aracı sürüyorsunuz. Bunun neyi zevkli? Bir noktadan sonra bıktırıyor işte.
6. Gerçi bu çok önemli bir şey değil. Neticede NFS Hot Pursuit oynamıyoruz. Ama, mesela, gerçek hayatta hızlı gittiğinizi gördüklerinde ve durmadığınızda polis peşinize düşer. Bu da yok "simülasyon"umuzda.
Daha bunun gibi pek çok eksik var da hepsi birden aklıma gelmedi.

Son düzenleme:
Oyunu Türkiye'ye ilk geldiği günlerde kutulu olarak almış ve uzun süre severek biri olarak söylemeliyim ki, bu oyunun çok fazla eksiği var.
Madde madde sayayım:
1. İstediğiniz TIR'ı kısa sürede alabiliyorsunuz ve kısa süre sonra paraya ihtiyacınız kalmıyor. Para kazanmak anlamsız, saçma bir olaya dönüşüyor.
2. Tabii bu konuda teknik zorluklar var ve bazı şeyleri yapmayı sağlayacak iyi bir fizik motoru geliştirmek hiç kolay değil ama, mesela yağışta arabalar kaymıyor, çarpışmalarda araçlar delinip parçalanmıyor, içlerindeki eşyalar yollara savrulmuyor. Bu gerçekçiliğe ve simülasyona darbe vuruyor.
3. Tamam, karda, buzda arabanın kaymasını ayarlamak çok zor bir iş ve Forza gibi oyunlar bile bunu pek yapamıyor. Ama kaç yıldır para alıp durdukları halde, oyuna hiç değilse görüntü olarak bile kış ve kar olayı koymalıydılar. Bu da kolay değil, çünkü yağışsız gördüğünüz bir ortama sonra kar yağışı ve görüntüsü eklemek teknik olarak zor, ama yapanlar var.
4. Yahu insan hiç değilse, tekerlek yıpranması ve değişimi koyar oyuna. Mesela tekerlek kabak olunca kaymaya başlasın. Tekerlek de almak kolay ve ucuz olmasın ki, oyunda tatlı bir zorluk oluşsun.
5. Buna bazılarının hoş bakmayacaklarını biliyorum. "Öyle simülasyon mu olur?" diyecekler sanki oyun dört dörtlük bir gerçekçiliğe sahipmiş gibi. Ama benim gibi ilk çıktığı yıllarda bu oyunun öncüsü olan Hard Truck'ı oynamış olanlar, rekabet ve yarış eksiği de hissediyorlar. Mesela Hard Truck da yükünüzü diğer kamyonlardan daha önce götürmeniz, çamurlu sulu kestirme yolları kullanmanız gerekiyordu. Bunda sadece istediğiniz gibi aracı sürüyorsunuz. Bunun neyi zevkli? Bir noktadan sonra bıktırıyor işte.
6. Gerçi bu çok önemli bir şey değil. Neticede NFS Hot Pursuit oynamıyoruz. Ama, mesela, gerçek hayatta hızlı gittiğinizi gördüklerinde ve durmadığınızda polis peşinize düşer. Bu da yok "simülasyon"umuzda.
Eksik çok, istek de çok. Herkes bunları istiyor zaten. Neyse ki modlar var.

Madde madde sayayım:
5. Buna bazılarının hoş bakmayacaklarını biliyorum. "Öyle simülasyon mu olur?" diyecekler sanki oyun dört dörtlük bir gerçekçiliğe sahipmiş gibi. Ama benim gibi ilk çıktığı yıllarda bu oyunun öncüsü olan Hard Truck'ı oynamış olanlar, rekabet ve yarış eksiği de hissediyorlar. Mesela Hard Truck da yükünüzü diğer kamyonlardan daha önce götürmeniz, çamurlu sulu kestirme yolları kullanmanız gerekiyordu. Bunda sadece istediğiniz gibi aracı sürüyorsunuz. Bunun neyi zevkli? Bir noktadan sonra bıktırıyor işte.

Oyuna bunlar gelirse yeni oyuncular oyunu oynamaz yeni başladıkları için. Oyunun zaten bir sürü hataya sahip olmasını söylemiyorum bile. ETS 2 DLC'leri 100 km yol ilerletmek amaçlı sadece road to Black sea DLC'si Kırklareli olmadan geldi çok eksiği var oyunun ben road to Black sea çıktığı gün Ankara'da gelecek diye heyecanlandım Şişli'den ilerisi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı