Ev sahibi evden çıkmamızı istiyor, ne yapmalıyız?

Nasıl desem arkadaşın babası emekli maaşı alıyor emekli maaşına uygun temiz bir ev varsa bilmiyorum.

Merhaba. Aydın Didim Efeler mah. 1380. sokaktaki bir apartmanda 5 senedir babamla beraber yaşıyoruz. Ev sahibi bize 3 ay süre verdi tahliye için... Bu evde normalde ADSL2+ internet vardı fakat 2018 yılından beri bu eve FTTH fiber gelmesi için tam 4 yıl aralıksız uğraştım. Çabalarımın sonucu eve fiber Temmuz 2022 tarihinde bağlantıları tamamlandı ve geldi (Fiber olduğunu ev sahibine söylemedik) fakat şimdi nedense ev sahibi bu evde yaşamak istiyormuş ve bizi evden atmak istiyor. 4 Yıllık emeğim var, adam bizi atarsa benim emeğim olan fiberi kullanacak ki her yerde Türk Telekom FTTH fiber altyapı yok. Bu evin emlakçısı, bize başka bir apartman ayarlayabilirmiş ancak o apartmanda fiber değil, ADSL veya VDSL varsa kesinlikle sinir krizi geçiririm. Her akşam kopan, yeterince hızlı olmayan belalı xDSL'e dönmek istemiyorum.

Eğer illa bizi cidden evden atarlarsa da, yeni apartmanda fiber yoksa, fiber talebinde bulunursam kısa süre içerisinde fiber çekerler mi? Çünkü şu an ikamet ettiğim evim 15 senelik ve eski bir 4 katlı apartman. Sadece 5 daire. Benim emeğim söz konusu ve şimdi mecburen bu evden gitmek zorunda kalırsak, yeni apartmanda da emek harcamış biri olarak FTTH fiber kullanmak isterim.

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum; Ev sahibinin evden çıkmamızı istemesinin sebebi, evimize fiber talep ederek ve uğraşarak evime FTTH getirttiğim için midir? Yoksa alakasız mı? Ev sahibi, Izmir kalabalığından sıkılma gerekçesiyle bizim apartmanda kalmak istediğini dile getirmiş. Ama ne kadar inanabiliriz?

Bu konuda öneri, yardım ve destek almak istiyorum.

İyiliğiniz için bir şey söyleyeceğim adresi bu kadar açık vermeseydiniz ufak bir araştırmayla evinizi 6 yaşındaki çocuk bile bulabilir. Konuyu düzeltmelerini talep edip sadece aydın yazsanız iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Aydın didim Efe'ler mAh. 1380. sokaktaki bir apartmanda 5 senedir babamla beraber yaşıyoruz.

Ev adresini bu kadar açık vermemelisin.

Ev sahibinin evden çıkmamızı istemesinin sebebi, evimize fiber talep ederek ve uğraşarak evime FTTH getirttiğim için midir?

Yuh yani bu nasıl bir delüzyondur ben anlamadım. Eve fiber geldiğini söylememişsiniz zaten nereden bilecek adam.

5 senedir babamla beraber yaşıyoruz. Ev sahibi bize 3 ay süre verdi tahliye için.

5 senedir yaşıyorsanız ve baban tahliye tahattütnamesi imzalamadıysa sizi tahliye ettiremez ama kira tespit davası açarak kira bedelini arttırabilir.

Ev adresini bu kadar açık vermemelisin.

Yuh yani bu nasıl bir delüzyondur ben anlamadım. Eve fiber geldiğini söylememişsiniz zaten nereden bilecek adam.

5 senedir yaşıyorsanız ve baban tahliye tahattütnamesi imzalamadıysa sizi tahliye ettiremez ama kira tespit davası açarak kira bedelini arttırabilir.
Bu arada ev sahibi ile babam arasında yakınlık var dostlar yani ama niye bize böyle yaptı bilemem. Ancak siyasi yönden düşünecek olursak, ev sahibi CHP'li, babam AKP'li ve bunu biliyor ev sahibi. Acaba ev sahibi sırf babam AKP'li diye mi evden bizi çıkarmak istedi? 7.5 Senedir bu evdeyiz ama bence bize 3 yıl daha süre vermeliydi. Ancak aralarında herhangi bir düşmanlık yok. Aksine samimiyet var. Niye hala evden çıkmamızı istiyor bilmiyorum.

Az önce babamla kavga ettim. Ya yeni evde fiber yoksa diye kavga ettim. VDSL bile kabul olmaz benim için. ADSL'den direk FTTH'a geçmiş biriyim çünkü. Alışığım ve lakin fibere rağmen maddi sorunlardan ötürü 1000 Mbps paket bile deneyimleyemedik. Babama diyorum ki eğer başka bir apartmana taşınacaksak, fiberli olması için sorun adamlar anlar dedim. En basit tarifiyle apartmanın içinde ince sarı kablo var mı yok mu onu öğrenmemiz gerekiyor.

Son düzenleme:
7.5 senedir bu evdeyiz.

7.5 yıl önce baban AKP'li babanın arkadaşı CHP'li değil miydi? Son zamanlarda değişmediyse böyle bir konu yüzünden niye evden çıkarsın.

Ancak aralarında herhangi bir düşmanlık yok.

Sende söylemişsin aralarında düşmanlık yok diye.

Eve kendi oturmak istediği için mi sizi çıkartmak istiyor? Eğer öyleyse çıkartabilir. Ben yeniden kiralamak için çıkartmak istiyor sanmıştım ayrıca ilk gönderide 5 yıldır bu evdeyiz yazmıştın şimdi 7.5 yıldır yazmışsın. Çok çelişkili konuşuyorsun forumu trollemeye falan mı çalışıyorsun acaba? Moderatör arkadaşlar bakabilirler mi?

fibere rağmen maddi sorunlardan ötürü 1000 Mbps paket bile deneyimleyemedik
Niye fibere bu kadar takıntılısın anlam veremedim bu arada.

Dava açılmadan çıkmayın, adam başkasına evi pahalıya verirse ve siz de dava açılmadan çıkarsanız hiçbir şekilde geri dava açamazsınız. Ev sahibi ilk önce evde oturmak istediğini belirten bir ihtar göndermek zorunda. İhtar gönderildikten sonra çıkmayın, 6 ay süreniz var. 6 ay sonunda ise ev sahibi size tahliye davası açıp evi boşaltmanızı isteyecek, o zaman boşaltın. Bu dava sayesinde ev sahibi eğer başkasına evi kiralarsa ve siz de geri dava açarsanız ev sahibi size 1 yıllık ev kiranızı geri ödemek zorunda kalır. Bu şekilde bir yol izleyeceğinizi söyleyin, eğer evde gerçekten oturmak istiyorsa kabul edecektir, istemiyorsa çelişkili konuşmaya başlar yüksek ihtimal.

.
Dava açılmadan çıkmayın, adam başkasına evi pahalıya verirse ve siz de dava açılmadan çıkarsanız hiçbir şekilde geri dava açamazsınız. Ev sahibi ilk önce evde oturmak istediğini belirten bir ihtar göndermek zorunda. İhtar gönderildikten sonra çıkmayın, 6 ay süreniz var. 6 ay sonunda ise ev sahibi size tahliye davası açıp evi boşaltmanızı isteyecek, o zaman boşaltın. Bu dava sayesinde ev sahibi eğer başkasına evi kiralarsa ve siz de geri dava açarsanız ev sahibi size 1 yıllık ev kiranızı geri ödemek zorunda kalır. Bu şekilde bir yol izleyeceğinizi söyleyin, eğer evde gerçekten oturmak istiyorsa kabul edecektir, istemiyorsa çelişkili konuşmaya başlar yüksek ihtimal.
Çok çelişkili konuşuyor arkadaş ciddi olduğunu sanmıyorum forumu trollüyor galiba.

Çok çelişkili konuşuyor arkadaş ciddi olduğunu sanmıyorum forumu trollüyor galiba.

Sana hak verdiğim ilk konu CHP AKP meselesi bundan dolayı çıkarmaz ikinci konu arkadaş fiber takıntısı var orada da haklısın katılmadığım bir konu ise arkadaş derdini anlatmış sen de trol diye tutturmuşsun iyi bir davranış değil. Düzeltme(konuyu tekrar okudum 5 sene yazmış trol olabilir binada 15 senelik durmuyor bizim bina 10 sene önce yapıldı bundan daha eski duruyor.)

Son düzenleme:
Nasıl veriyor? Hangi gerekçeyle? Kontratınız yok mu?

Boşaltırsa yanar. Tahliye kararı çıkacak, tahliye kararı icra edilecek ve ancak o zaman evden çıkacak.
Olay babamdan öğrendiğim kadarıyla şöyle; Biz bu eve Şubat 2016 tarihinde taşınmıştık ve o gün babam tahliye kağıdı vermiş ev sahibine. Bu yüzden bizim yasal haklarımız yok, aksine ev sahibi eğer verdiği süre içerisinde evden çıkmazsak, yasal yollara başvurabilir ama kendisi nazik biri olduğu için öyle yapacak biri değil çünkü bize güvenmekte. Zaten babam evli değil ve çoğu kişi evli olmayanlara, bekarlara ev sağlamak istemiyor. Bu evide zaten zor bulmuştuk ve şimdi bu evin sahibi evden çıkmamızı istiyorlar maalesef.

Bu arada mecbur başka eve taşınacağız ve o evde fiber yoktur muhtemelen. Bu durum sorun demektir. Mobil internette kotaların artık kalkması gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı