Evde Ortak Erişimli Sabit Disk Kutusu

Begovic

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

Elimde birkaç tane boşta duran sabit disk var bunları değerlendirmek istiyorum. Öncelikle bir kutu içerisine bu sabit diskleri yerleştirip eş zamanlı birbirleri ile bağlantı kurabilecek istediğim zaman açıp kapayabilecek şekilde ağ üzerinden evdeki bilgisayarlara veri akışı sağlayabilir miyim? Ağ üzerinden olması şart değil çoklu kablo ile bu sabit diskleri birden fazla bilgisayarda kullanabilecek şekilde bir sistem kurabilir miyim? Başlangıç olarak fikir bu ileride bu sistemi (eğer olursa) sunucu haline getirmek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Teşekkür ederim kutu için bunlar yardımcı oldu. Ağ konusunda da bilgisi olan varsa cevaplarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Herhangi bir bilgisayara bağladıgında zaten paylaşım açarak yapabilirsin bunu. Ağında olan herkes ulaşır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok ben bu sabit diskleri faklı bir makine (sunucu gibi) olarak kullanmak istiyorum. Yönlendirici (router) gibi bir makineye bu diskleri bağlayıp ağ üzerinden erişmek istiyorum.

Evet masraflıymış bu vardır muhakkak benzerleri. Acaba bu kutuların anakartları var mı? Üzerinde yoksa bunun mantığıyla yola çıkarsam kendim imal edebilirim sanki.

Aslında evde kullandığınızın modemin usb girişi varsa oraya takıp modemin özelliklerinden ayarlama yapabilirsiniz gibime geliyor. Daha önce hiç denemedim ama eger modeminiz özelligi varsa deneyip bizimle paylaşabilirsiniz.

Evet usb girişi var o şekilde, deneyip dönüş yaparım size.

Merhabalar tekrardan. Biraz araştırdım, benim modemde NAS özelliği olduğundan usb girişinden dosyalara ulaştım. Tilgin modem sahibiyim. Diskin içindeki dosyalara; 192.168.1.1/nas konumundan ulaşabildim fakat bu özellik her modeme uymaz. Nasıl genelleştirebilirim? Bir de sabit disklerimi eş zamanlı çalışacak şekilde birbirlerine nasıl bağlayabilirim?
Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Evet usb girişi var o şekilde, deneyip dönüş yaparım size.

Merhabalar tekrardan. Biraz araştırdım, benim modemde NAS özelliği olduğundan usb girişinden dosyalara ulaştım. Tilgin modem sahibiyim. Diskin içindeki dosyalara; 192.168.1.1/nas konumundan ulaşabildim fakat bu özellik her modeme uymaz. Nasıl genelleştirebilirim? Bir de sabit disklerimi eş zamanlı çalışacak şekilde birbirlerine nasıl bağlayabilirim?
Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

hocam bende tilgin modem kullanıyorum, TTNET ten verdiler ama disk i bir türlü açamadım, şu konuyu daha detaylı açıklayabilir misiniz?...:D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı