Excalibur G870 işlemcide 93-97° sıcaklıklar normal mi?

O zaman bakımını yapın. Excalibur'lar zaten çok ısınıyor kasaları berbat olduğundan.
G870'in kasası berbat değildir, Quanta kasa. O dereceleri görme sebebi dandik termal macun veya oda sıcaklığı vs. vs. çünkü ilk aldığında o dereceleri zaten görmez o cihaz. Tabii normal sıcaklıklar değil ama çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Benzer işlemciliye sahip sıvı metale sahip olamayan giriş seviyesi laptopları da zorlarsan 88 90 dereceyi görüyor. Normalde thermal veya PL1 yiyip 80 derecede çalışması gerekirken sanırım limitasyon pek iyi çalışmamış 97 derece hiç iyi değil.

Ömür boyu performans garantisi var deniyordu bir deneyeceğim bakalım servise göndermeyi

Peki hiç kendi servisine falan gönderdiniz mi hocam bir değişim falan oldu mu performans olarak?
Gönderin sonucu merak ediyorum.

i7 12650H RTX 4050 Excalibur G870 laptopum var. MSI Afterburner'daki verilere göre işlemci sıcaklığım Valorant'ta 93-97° arasında geziyor. Bu işlemci sıcaklığı normal mi?
Valorant tam işlemci canavarı bir oyun ve işlemciniz o sıcaklıkta çalışıyorsa demek ki yüksek w çekiyor veya limit yemedi.

G770'in kasası eski clevo kasalardan o yüzden o laptop için kasası kötü diyoruz ama G870'in sorunu daha çok başarısız soğutma yapısı ve thermal macundan kaynaklanıyor.

Normal G770 ile gördüm o sıcaklıkları 10300h kullanıyordu.
Eki Görüntüle 2168963

Düşmüyor adamlar leş gibi kasa yapmış. Sıfır geldiği ay başlıyor ısınma.
G770 ile G870'in kasası karıştırılmamalı. İkisinin de anakartı çok kötü ama onu onaylayabilirim.

i7 12650H RTX 4050 Excalibur G870 laptopum var. MSI Afterburner'daki verilere göre işlemci sıcaklığım Valorant'ta 93-97° arasında geziyor. Bu işlemci sıcaklığı normal mi?
G870'e soğutucu da iyi olur, altı aşırı müsait. Ama güzel soğutucu lazım bir kaç derece oynatabilir ve tozlanmaya çok müsait filtresi tutmuyor o yüzden tozlanmaya müsait bir yapısı var o yüzden o da 1 2 derece fark ettirir. Odanın sıcaklığı da etkiliyor. Bir de thermal macunları dandik kurumuş olabilir 1 yıl diyorsun bu ihtimal var yani değiştirmen iyi olur ve belki etkiler.

Son düzenleme:
G770'in kasası eski clevo kasalardan o yüzden o laptop için kasası kötü diyoruz ama G870'in sorunu daha çok başarısız soğutma yapısı ve thermal macundan kaynaklanıyor.

G770 ile G870'in kasası karıştırılmamalı. İkisinin de anakartı çok kötü ama onu onaylayabilirim.

G870'e soğutucu da iyi olur, altı aşırı müsait. Ama güzel soğutucu lazım bir kaç derece oynatabilir ve tozlanmaya çok müsait filtresi tutmuyor o yüzden tozlanmaya müsait bir yapısı var o yüzden o da 1 2 derece fark ettirir. Odanın sıcaklığı da etkiliyor. Bir de thermal macunları dandik kurumuş olabilir 1 yıl diyorsun bu ihtimal var yani değiştirmen iyi olur ve belki etkiler.
Rampage'in 4 fanlı soğutucusunu kullandığım halde bu sıcaklıkları gördüm ki soğutucu da cidden soğutuyor kasanın alt kısmı soğuk oluyor ama klavye kısmı cayır cayır yanıyor. Dediğiniz gibi alt filtre kısmı toz girmesine müsait. En mantıklısı servise gönderip bakım yaptırmak olacak gibi duruyor.

Rampage'in 4 fanlı soğutucusunu kullandığım halde bu sıcaklıkları gördüm ki soğutucu da cidden soğutuyor kasanın alt kısmı soğuk oluyor ama klavye kısmı cayır cayır yanıyor. Dediğiniz gibi alt filtre kısmı toz girmesine müsait. En mantıklısı servise gönderip bakım yaptırmak olacak gibi duruyor.
Rampage'nin ürünlerini pek beğenmiyorum ama hiç yoktan iyidir. Laptopların altı da genelde ısınıyordu en azından eski laptopum onun soğuk olması iyi bir şey Alüminyum alışımın da etkisi var.

90 ile 95 derece arasına indirmen yeterli olur senin için. Ben mesela kendimden örnek vereyim. Benzer bir cihaz bende var. Limitasyon çok saçma, Witcher 3 oynuyorum RTX açık falan ve şehirdeyim diyelim o zaman işlemci kullanımı artıyor tabii ghz 4 oluyor direkt o zamanda ısınıyor. Limitasyon giriyor 80 90 dereceye sabitleniyor sıcaklık ama limitasyon 60 fpse limitliyor öyle kastıracak bir limitör değil bu normalde 70 80 fps alıyorum. Bazen de girmeyesi tutuyor işlemci 95 derece çalışıyor sürekli. G870'in çalışma sıcaklığı sanırım öyle yani full güçte ekran kartı 86 derecede çalışıyor işlemci 90 95 civarında bunlardan fazlaysa bakım zamanı geliyor demektir. 97 derece ise bende direkt BD prochot anlamına geliyor ya da thermal, İ7 için yemiyorsun demek ki. Ben mesela odam sıcak diye thermal yemediğim oyunda yediğime bile şait oldum çok hassas bir soğutması var. Kasası fena değil dediğim gibi soğutma ve thermal macun ve anakartından şüpheliyim ben.

Thermal ve BD Prcohot'a rağmen PL2'ye rağmen sıcaklıklar 97 dereceden düşmüyorsa o büyük sıkıntı ama söyleyeyim.

Son düzenleme:
Rampage'nin ürünlerini pek beğenmiyorum ama hiç yoktan iyidir. Laptopların altı da genelde ısınıyordu en azından eski laptopum onun soğuk olması iyi bir şey alüminyum alışımın da etkisi var.

90 ile 95 derece arasına indirmen yeterli olur senin için. Ben mesela kendimden örnek vereyim. Benzer bir cihaz bende var. Limitasyon çok saçma, Witcher 3 oynuyorum RTX açık falan ve şehirdeyim diyelim o zaman işlemci kullanımı artıyor tabii GHz 4 oluyor direkt o zamanda ısınıyor. Limitasyon giriyor 80 90 dereceye sabitleniyor sıcaklık ama limitasyon 60 FPS'e limitliyor öyle kastıracak bir limitör değil bu normalde 70 80 FPS alıyorum. Bazen de girmeyesi tutuyor işlemci 95 derece çalışıyor sürekli. G870'in çalışma sıcaklığı sanırım öyle yani Full güçte ekran kartı 86 derecede çalışıyor işlemci 90 95 civarında bunlardan fazlaysa bakım zamanı geliyor demektir. 97 derece ise bende direkt bd prochot anlamına geliyor ya da thermal, i7 için yemiyorsun demek ki. Ben mesela odam sıcak diye thermal yemediğim oyunda yediğime bile şait oldum çok hassas bir soğutması var. Kasası fena değil dediğim gibi soğutma ve thermal macun ve anakartından şüpheliyim ben.

Thermal ve bd Prcohot'a rağmen PL2'ye rağmen sıcaklıklar 97 dereceden düşmüyorsa o büyük sıkıntı ama söyleyeyim.

Yani şöyle bir durum da var Valorant bilgisayar üst kasasının en az ısındığı oyunlardan ETS 2 veya Cyberpunk falan girince üst kasa cayır cayır yanıyor ki direksiyon seti aldım muhtemelen ETS 2 Bus Simulator Forza gibi oyunları daha sık oynarım.

Yani şöyle bir durum da var Valorant bilgisayar üst kasasının en az ısındığı oyunlardan ETS 2 veya Cyberpunk falan girince üst kasa cayır cayır yanıyor ki direksiyon seti aldım muhtemelen ETS 2 Bus Simulator Forza gibi oyunları daha sık oynarım.
Sebebi çok net ve belli, GPU+ CPU ikilisi yani ana bileşeni ve beyni aynı anda zorlayan testler ve oyunlar asıl laptopun kalitesini belirler. Valorant Gpu kullanmaz neredeyse, Cpu ağırlıklıdır. Kasanın ısınması normal ama iki bileşende sağ üstte olduğundan orası daha da ısınır o zaman thermal yeme ihtimalin çok yüksek olduğundan korkmana gerek olmaz ama performans kaybın olabilir biraz.

İşlemcin o saydığın oyunlarda isterse 80 derecede çalışsın boş alanlarda mesela o Gpu 86 derece olacağından %100 kullanımdan o kasa yine cayır cayır yanacak. Oyuncu laptopları böyle. Tabii ne kadar soğuk ve düşük sıcaklık o kadar iyi ama ilk aldığımda bende masaüstünden geçince senin gibi çok takılmıştım bu durumlara. Tadını çıkar derim şahsen. Bakımları da ihmal etme normalde 6 ayda bir gerekiyor diye biliyorum. O tozların veya macunun değişmesi rahatlatır cayır cayır yansa da. Excalibur'ların toz filtresi olmadığından egzozlar çok kolay tıkanıyor kendimden biliyorum bakımı olmazsa anakartı bile yakar.

Beklentin sıvı metale sahip Nitro serisi gibiyse çok beklersin onu da söyleyeyim. Sıvı metal ile çalışan laptoplar bu tarz laptoplarla kıyas bile yapılmamalı. O thermal macun ve soğutmayla yanmadan çalıştığına dua etmek lazım CPU+GPU %100 kullanıma erişirken ki bu sıvı metalsiz giriş seviyesi cihazlar %5 ile %10 thermal darboğaz yapar zaten iki bileşen full güçteyken. Masaüstü bu yüzden önerirler ama korkacak bir fps farkı olmaz masaüstü gibi güçlü çünkü 4060 mobile. Gpu kullanan cpu çok az kullanan oyun oynarsan o elindeki cihaz masaüstü ile kapışır RTX 4060 ile. Yani RTX 4060 mobile ile RTX 4060 çok benzer fpse sahipler 105W olmasına rağmen G870 içinde bu durum geçerli. Tabii sen 4050 olanını almışsın o yüzden onun hakkında bir şey diyemem. 😁

Son düzenleme:

Geri
Yukarı