F1 2019 Sezonu Değerlendirmesi

Değerlendirecek bir şey yok. En çok çalışan takım kazandı.

Dileğim Vettel'in Ferrari ile en az bir şampiyonluk alması.

Kağnı arabasından farksız araç ve amatör bile olamayacak ekiple, harcanıp gidiyor Vettel.

En fazla para harcayan?
Mercedes-Benz.
Şampiyonluk?
Mercedes-Benz.
Bak işte bu çok tehlikeli bir mantık... :)

Başarının direkt para ile alakası yoktur...

Adamlar tabir-i caizse "köpek" gibi çalışıyor.

Ferrari'nin bir pit-stopu beceremediği yerde peş peşe pit-stop yapıyorlar.

Yarıştan yarışa arabalarını güncelleyip, daha iyi hale geliyorlar.

----

Alonso'nun suçu kariyerini yanlış yönetmesi. Ve sivri dili.

Eğer sivri dili olmasaydı, M. Schumacher'den sonra Ferrari'de o olabilirdi.

Ben yine de 2017 ve 2018'de şampiyon olabileceğini düşünmüyorum.

2010'da koca yarış boyunca Petrovu geçemediğini gördüğüm gün Alonso defteri benim için kapanmıştı.

Vettel gibi kariyerinin erken yıllarında bir çok güzelliği tadan bir pilottu...

Alonso'da olsa alınamazdı o şampiyonluk. Yeni güncellemeler aracı geriye götürüyordu zaten,Vettel Almanya'ya kadar da güzel gidiyordu Alonso olsaydı o kadar güzel olabilir mi ilk yarı bilemiyorum.
Evet doğrudur güncellemelerle takım geriledi, Mercedes'te sezonun ortasında sonra ciddi şekilde gelişti. Alonso'nun moral olarak Vettel kadar çöküş yaşayacağını düşünmüyorum. Sadece Almanya'da başka pistlerde de hata yaptı Vettel.
2010'da koca yarış boyunca Petrovu geçemediğini gördüğüm gün Alonso defteri benim için kapanmıştı.
DRS yoktu o zaman.

Ben yine de 2017 ve 2018'de şampiyon olabileceğini düşünmüyorum.
2017'de Ferrari, 2018 Vettel'in hatalı olduğunu düşünüyorum, 2018 sadece Vettel'de suç yoktu takımda güncelleme ile geriye gitti.

Ferrari'nin geçen seneki bütçesi 410 milyon dolar, Mercedes'in ise 400 milyon dolar. Ferrari daha fazla para harcıyor.

😒😒
Bir kere de her şey yolunda olmasın be kardeşim.
Mercedes'ten iyi Ferrari'den kötü haberler geliyor. Genelde tam tersi olurdu ama bakalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Motor gücünden ziyade, dayanıklılığa ve hızlanmaya odaklandılar bence.

Ferrari'nin asıl fark attığı kısım hızlanmaydı, araç düzlüklerde belli bir aralıkta ciddi anlamda hızlanıyor.

2020 için tek favori var, o da Mercedes zaten.

İlk 8 - 9 yarışı kazanır, motor kısarlar sonra.

Aynı 2019'da olduğu gibi.

Bu sezonu, geçmiştekiler gibi heyecanlı beklemiyorum nedense.

Ferrari yarışlarda net 1, hatta 1.5 saniye hızlı araç yapamazsa şampiyon falan olamaz.

Ferrari'nin beklediği etkiyi bulamadığı yer rüzgar tüneli yani aerodinamikte. Onun dışında bu sene yeni nesil bir motor yapacağını ve bazı şeyleri değiştirip performans elde edileceğini söylemişlerdi. Dün okuduğum haberde de Ferrari'nin 2017 benzeri kısa dingil bir araç yaptığı, süspansiyon sisteminde ve ön kanatta büyük değişiklik olacağıydı aynı Mercedes'e benzeyecekti. Motor konusunda Ferrari geçen sene sınırları yıktı. Bu sene yerinde sayacağını hiç sanmıyorum açıkcası. Buna ek olarak aracın eğimide değişiyor RedBull'a benzeyecek biraz.

Ferrari'nin beklediği etkiyi bulamadığı yer rüzgar tüneli yani aerodinamikte. Onun dışında bu sene yeni nesil bir motor yapacağını ve bazı şeyleri değiştirip performans elde edileceğini söylemişlerdi. Dün okuduğum haberde de Ferrari'nin 2017 benzeri kısa dingil bir araç yaptığı, süspansiyon sisteminde ve ön kanatta büyük değişiklik olacağıydı aynı Mercedes'e benzeyecekti. Motor konusunda Ferrari geçen sene sınırları yıktı. Bu sene yerinde sayacağını hiç sanmıyorum açıkcası. Buna ek olarak aracın eğimide değişiyor RedBull'a benzeyecek biraz.
Vettel'e uygun yapıyorlar kısaca...

Yazık ya, yani adam 2015'den beri Ferrari'de ve arkası sağlam araç veremediler.

2017 ve 2018 iyi gibiydi ama 2. yarı hepsini çöp ettiler. Özellikle 2018'de, Vettel 2. yarıda hep spin attı.

Çünkü zorlamak zorunda kaldı, ve araçta sağlam arka yok.

F1 2018 / 2019 oynayanlar dahi hiseder bir nebze. Arabanın arkası alıp başını gitmeye başladımı, çok zor toplanır.

Ferrari'nin asıl fark attığı kısım hızlanmaydı, araç düzlüklerde belli bir aralıkta ciddi anlamda hızlanıyor.
Evet çok doğru bir tespit. SF90'nın düzlük hızı ara hızlanmadan geliyordu top speed değerlerinde çok büyük fark yoktu.

Ferrari yarışlarda net 1, hatta 1.5 saniye hızlı araç yapamazsa şampiyon falan olamaz.
Bu kadar farka gerek yok, ancak yalnız 0.2 ve 0.3 yeterli olur, dayanıklı ve yarış temposu iyi olan bir araç yapsınlar yeterli. Geçen sene gibi virajlarda berbat, yarış temposunda berbat bir araç tasarlamazlar umarım. SF70H gibi bir araç yapsalar iyi olur.

Bu kadar farka gerek yok, ancak yalnız 0.2 ve 0.3 yeterli olur, dayanıklı ve yarış temposu iyi olan bir araç yapsınlar yeterli. Geçen sene gibi virajlarda berbat, yarış temposunda berbat bir araç tasarlamazlar umarım. SF70H gibi bir araç yapsalar iyi olur.

O fark pit ekibi için. Maşallahları var malum, 50'lere 60'lara taş çıkartırlar... :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı