Fan Kontrolcü Önerisi

Rica ederim hocam akasanın anakart üzerinden 5 li fan çoklayıcı ürünü var ama bir fan girişinden 5 tane fazla gelebilir anakarta zarar verir deniliyor ben sıvı soğutmanın iki fanını 1 girişi bağladım sorun yok şimdilik ama dediğim gibi 5 tane fazla gelebilir.

3 Tane taksam ne olur? Sadece ön fanlarımı takıp kontrol edebilir miyim anakarta bağlasam?

Bu fanlar PWM fanlar değil anladığım kadarıyla. Kasaların içinde kolay kolay PWM fan gelmez. PWM fan çoklayıcı ile bağlasan bile fanları kontrol edemezsin. Anakarta bağlamayı unut yani. Fan kontrolcüler ile olurmu bilemiyorum ama dediğim gibi anakart ile olacak iş değil. Fanlar PWM ise PWM çoklayıcı alıp anakarta bağlayabilirsin.

Bu fanlar PWM fanlar değil anladığım kadarıyla. Kasaların içinde kolay kolay PWM fan gelmez. PWM fan çoklayıcı ile bağlasan bile fanları kontrol edemezsin. Anakarta bağlamayı unut yani. Fan kontrolcüler ile olurmu bilemiyorum ama dediğim gibi anakart ile olacak iş değil. Fanlar PWM ise PWM çoklayıcı alıp anakarta bağlayabilirsin.
PWM olduğunu nerden anlarım?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2018-07-20 at 21.33.26.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-20 at 21.33.26.jpeg
    150 KB · Görüntüleme: 53
  • WhatsApp Image 2018-07-20 at 21.33.44.jpeg
    WhatsApp Image 2018-07-20 at 21.33.44.jpeg
    111,3 KB · Görüntüleme: 51
3 pin yeri olan fan kablosu, 2 dişli olanda güç kaynağına bağlanmış molex kablosundan.

O zaman önceden önerilen çoğaltıcı işini görür belli ki pwm desteklemiyor. Ben başka bir çözüm bilmiyorum. Başka arkadaşların yazacakları önerilerede bak belki başka bir çözümü vardır.

İyi forumlar.

3 pin'li fanlar anakarta bağlandığı taktirde kontrol edilebilir oda anakart yazılımı üzerinden fan ayar sekmesindeki mode lar arası geçiş mesa slient mode'a alınca durur buda anakart o fana gelen voltajı keser standart yaparsan biraz voltaj verir turbo yaparsın biraz daha arttır tabi bu durumda fanın ledleri kısılır çoğalır az voltaj ve yüksek voltajdan dolayı. Anakart fan çoklayıcısı için recep baltaş hocam kullanmayı önermiyor forumda yorumu var araştırabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı