Fiat Egea 1.3'ten çiğ koku geliyor

Mehmet Fisenk

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar 2019 model 68.xxx kilometre 1.3 Multijet dizel Fiat Egea sahibiyim. Araç yaklaşık bir yıldır bende ve hiçbir sıkıntım yok. Yalnız araba son 1-2 ay içinde bazen 2 haftada bir bazen haftada bir olmak üzere çalıştırdıktan birkaç dakika sonra 2-3 dakika Full beyaz olmamak şartıyla egzozla beraberinde hafif bir duman salıyor ve kötü kokuyor. Araştırdım ama arabanın motorunda hiçbir sorun yok çekişi harika ve bütün bakımları da yapılı. AdBlue'den şüpheleniyorum ama neden bilmiyorum. Bu sorun belki değildir ama normalde yapmadığı bir şeyi şimdiki zamanlarda ara ara yapması beni biraz telaş etti. Bilenler varsa yardımcı olmalarını çok isterim.

Selamlar 2019 model 68.xxx kilometre 1.3 Multijet dizel Fiat Egea sahibiyim. Araç yaklaşık bir yıldır bende ve hiçbir sıkıntım yok. Yalnız araba son 1-2 ay içinde bazen 2 haftada bir bazen haftada bir olmak üzere çalıştırdıktan birkaç dakika sonra 2-3 dakika Full beyaz olmamak şartıyla egzozla beraberinde hafif bir duman salıyor ve kötü kokuyor. Araştırdım ama arabanın motorunda hiçbir sorun yok çekişi harika ve bütün bakımları da yapılı. AdBlue'den şüpheleniyorum ama neden bilmiyorum. Bu sorun belki değildir ama normalde yapmadığı bir şeyi şimdiki zamanlarda ara ara yapması beni biraz telaş etti. Bilenler varsa yardımcı olmalarını çok isterim.
Bu bir sorun değil. 🙂
DPF (Partikül filtresi) dolduğu için kötü koku atıyor.
DPF temizliği için aracı 4.vites 3000 devir konumunda yarım saat kullanın ve şehir içinde devirsiz kullanmamaya özen gösterin. Vites değişiminizi 2.200-3.000 arasında yapın.
Bir zaman sonra hiç koku gelmediğini fark edeceksiniz. Aynı muhabbet bende de var.

Ayrıca adblue katkısını bidon olarak değil pompadan satılan cinsten almaya özen gösterin.

Teşekkür ederim. Normalde haftada bir otobana çıkarım araba bazen partikül filtresi uyarısı veriyor ama bu sefer hiç vermedi neyse sıkıntı yoksa ne mutlu size ve bana.

Geri
Yukarı