Fiber Modem veya Router Tavsiyesi

drgursel

Hectopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhabalar, evimdeki ADSL tabanlı internetimi fiber alt yapısına geçirmek istiyorum. Bunun için dual bant destekli, wifi çekim gücü yüksek, kopma vs yaşanmayacak bir modem/router alacağım. Ancak aradığım özelliklerde modem bulamadım. TP-Link Archer VR2800 modelinin incelemesi ve kullanıcı yorumları olumlu ancak fiber desteği yok diye söyleniyor. Bir alt modem olan VR2600 da fiber desteği mevcutmuş ama o da stoklarda yok. Bir alt modelde olup bir üst modelde olmaması da ayrı bir ilginçlik. Asus modellerde de isteğimi karşılayacak model göremedim. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir?

Fiber altyapıya geçerseniz zorunlu olarak TT'un kiralayacağı modemi kullanmak zorundasınız diye biliyorum. Alacağınız modem router olarak görev yapacaktır.

Vodafone'den dusunuyorum, Vodafone'ye sormadım henuz, zorunlu kullanmak zorunda olup olmadığımı. Vodafone fiber kullanan varsa bu durum hakkında da yazabilirse sevinirim

Vodafone'den dusunuyorum, Vodafone'ye sormadım henuz, zorunlu kullanmak zorunda olup olmadığımı. Vodafone fiber kullanan varsa bu durum hakkında da yazabilirse sevinirim.
SOL modemin aynısını veriyorlar diye biliyorum. Tüm Fiber internetlerde kendi verdikleri modemi kullanman bildiğim kadarıyla zorunlu. İstersen benim gibi bir Router alıp verdikleri modeme ethernet kablosu ile bağla.

Keenetic Giga ya da Ultra. İki cihazda da direkt SFP portu mevcut fiber için. Tp-Link ile hiç uğraşmayın.

Superonline, Turk Telekom, Vodafone gibi firmalar fiber için kullanıcı adı şifre vermez. Millenicom, Netspeed verir.

Kendi verdikleri modemi arkadaşım kullanıyor, bir oda ötede wifi hızı yarıya dusuyor. O kadar kotu bir modemdi. Verdikleri modemi zorunlu tutmaları cok enteresan bir durum. Fiber kullanan herkes router ile mi kullanıyor bu durumda? Midemden ayri router kullqnmak hızda herhangi bir kayıp oluşturmuyor mu?
Diger operatörlerde musteri hizmetleri vb konulardan dolayi çok sıcak bakmıyorum açıkçası. Bilinen operatörlerden alinca da modem kullanma zorunluluğu varsa modem almak gereksiz olacak gibi. Router almak daha mantıklı bu durumda. Ya da vdsl olarak alinabilir. Kendi modemlerini kullandirmalari ticarette tam bir dayatma 🤔

Son düzenleme:
Kendi verdikleri modemi arkadaşım kullanıyor, bir oda ötede wifi hızı yarıya dusuyor. O kadar kotu bir modemdi. Verdikleri modemi zorunlu tutmaları cok enteresan bir durum. Fiber kullanan herkes router ile mi kullanıyor bu durumda? Midemden ayri router kullqnmak hızda herhangi bir kayıp oluşturmuyor mu?
Oluşturmaz. ISS'nin verdiği modemin WiFi'ını kapatıp routerınkini kullanabilirsiniz sorunsuz bir şekilde.

Geri
Yukarı