Firefox yüksek bellek kullanımı

Lev1athan

Decapat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Firefox'a yeni geçtim ve uzun süredir kullanan arkadaşlara sorum şu: Firefox her zaman bu kadar mı bellek kullanıyor? Düşürme şansım var mıdır?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65 KB · Görüntüleme: 109
Su an 5 sekme acik ve 3'u YouTube, bayagi RAM harcayan sitedir. Ortalama 1,6 GB RAM civari yiyor. Ek olarak sizde 11 hizmet acik, fazladan veya gereksiz eklenti kuruluysa kaldirin. Az olsada RAM kullanimini azaltacaktir.

1651600446189.png

RAM kullanımı tüm tarayıcılarda aşağı yukarı aynı. Ben Edge, Chrome, Firefox, Opera ve İcedragon denedim fazla fark görmedim. Eklentiler etki edebiliyor eklentisiz kullanmak gerek. Birden arttıysa bazen güncelleme gelince oluyor tarayıcıya. Görüntü normal.

Chromium'a göre karşılaştırma yapınca Firefox, aynı sitelerde daha fazla bellek tüketiyor. Gecko alt yapısının çözemediği sorunlardan biri. Ayrıca belirteyim CPU tüketimi de Chromium tarayıcılara göre daha fazladır.

Chromium tarafında Brave yüksek kaynak tüketiyor. Chrome ve Edge eskiye göre çok daha iyi kaynak tüketiyor. Birlikte performansını artıracak, işletim sistemi ile daha uyumlu çalışacak hale getirecek yöntemlerde ortaklaşa çalışıyorlar. Microsoft'un Chromium'a kattıklarından, diğer Chromium tarayıcılarda faydalanıyor.

Firefox'un açıkcası bu rakipleri ile aynı kulvarda yarışması çok zor.

Geri
Yukarı