Fitnessa yeni başlayan birine tavsiyeler

Sabah okula gittiğim için pek kahvaltı yapamıyorum (zaman yetişmediği için). Beslenmeye dair neredeyse 0 bilgiyim. Acaba beslenmeye dair biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Hocam naptınız? Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. İnsan vücudunun metabolizmasının en hızlı olduğu zaman sabahları olduğu için sabah sağlam bir kahvaltı şart. En azından 2-3 yumurta + yanına tost yiyin. Gün içindeki öğünlerinizi arttırın. Mesela sabah öğlen akşam yemek yiyorsanız buna ikindi + yatmadan önce atışmalıkları ekleyebilirsiniz. Tabii tüm bunları sağlığınıza dikkat ederek yapın.

Hocam antrenman şiddetini ne çok hafif ne çok ağır yapın ilk hareketlerde normal sonlara doğru pestiliniz çıkacak şiddette yaparsanız gelişirsiniz. Çok ağır yaparsanız ağrılardan dolayı devam edemezsiniz çok hafif yaparsanız kaslarınızı yeterince parçalayamazsınız. Her öğününüzde protein olmasına dikkat gösterin. Bir de her gün değil 1 gün antrenman 1 gün dinlenme periyordunda ilerleyin.

Hocam sabah haşlanmış yumurta yiyin yanında biraz domates salatalık doğrarsanız iyi olur bayağı öğleye yakın zamanda yulaf yiyin. Öğlen de tavuk göğsü yiyin akşam da güzel bir pilav yanında da fasulye gibi gıdalar tüketin. Su içmeye önem gösterin sürekli su için.

Okulda saat 1'e yakın zamanlarda uzun bir süre öğle arası olmakta (tam 40 dakika.) Asıl olarak ev değil de bu süreç beni çok zorluyor. Okula gittiğim süreçte ne yiyeceğimi bir türlü kararlaştıramıyorum.

Peki sadece bu 40 dakika süre boyunca ton balıklı sandwich yeter mi yoksa yanında ne yemeliyim?

Hocam kimseden boşuna çekinmeyin eğer çekinmek gibi bir şeyiniz varsa. Alın bir kap içine göbek marul ton balığı domates ve zeytin doğrayın güzel bir salata yapın. Okulda yiyin. İsterseniz tam buğday ekmeğine fıstık ezmeli beyaz peynirli bir sandwich te yapın.

Hocam kimseden boşuna çekinmeyin eğer çekinmek gibi bir şeyiniz varsa. Alın bir kap içine göbek marul ton balığı domates ve zeytin doğrayın güzel bir salata yapın. Okulda yiyin. İsterseniz tam buğday ekmeğine fıstık ezmeli beyaz peynirli bir sandwich te yapın.

Evet, salata yapabilirim. Çekinme gibi bir derdim yok ama, sadece bu salata bana o öğle arasında ki zamanda yeter mi acaba? Yoksa yanına bir şey daha yemeli miyim? Onu sormaktayım hocam. İşi garantiye almadan bir şey yapmamak adına.

Yaş 18 oldu olacak. Boyum ise 1.76-1.79 araları tam bilmemekteyim şu an. Zaten bundan 1 ay önce falan bir spor serüvenim vardı ama yine de Full body ile başlamamı önerirseniz öyle başlarım.
Günde minimun 2500 kalori almalısın, TDEE'ni hesapladım, bu kiloda kalmak için günde 1900 kalori gibi bir alman gerekiyor, fakat 3000 kalori alsan da iyi olur.

Dostum ilk ay fullbody yap daha sonra kendine uygun tavsiyem itiş çekiş bacak türünde -PPL- bir programa geçiş yap. Hiçbir zaman uzun süre aynı ağırlıkta kalma. Hafta hafta idman zorluğunu artır. İdman programı ile alakalı önerilerim bunlar olsun sana. Bir programı 3-4 ay uygula verim alamadığın zaman değiştir.

Boyunu 1.79'dan baz alırsak 50 kilo çok düşük bir miktar. Günlük kalori ihtiyacını hesaplayıp onun 500 fazlasını alman lazım. 3000 kaloriyse 3500 alacaksın. Temiz beslenip güzel bir bulk dönemi geçirirsen uzun vadede güzel bir fiziğe ulaşırsın. Ama unutmayalım her şeyin başı disiplin. Bunu disiplinli bir şekilde yürüteceksen sorun yok ama dümenden yaparsan uzar da uzar süreç.

Yeni konular

Geri
Yukarı