Flashtan virüs bulaşmaması için ne yapılmalı?

NisaHnm

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hocam sınıfta tahtaya Flash'ı takınca virüs alarmı verdi. Benim de 7/24 bilgisayar başında olduğumu biliyor. O yüzden virüsü silmem için bana Flash'ı perşembe günü vereceğini söyledi. Ben de hayır diyemedim neden bilmiyorum. O an bana kal geldi. Flash'tan benim Bilgisayar'a bulaşır mı? Ve Kaspersky bu virüsü siler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky yakalar ve siler, bunun için var olan bir antivirüstür. Defender'da bulur muhtemelen.

Fazla takılacak bir konu değil, dert etme.

İstersen telefona OTG ile bağlayıp flash ı biçimlendir sonuçta bilgisayarı etkileyecek virüs telefonu etkilemez çünkü çalışmayacaktır (yanlışım varsa düzeltin).

Flash diski taktığın gibi virüs bulaşması söz konusu değil. Tıklayıp çalıştırman lazım virüs uygulamasını.
Flashı tak tarama yap daha sonrasında garip isimli dosya falan görüyorsan sil. Sorun çözülür.

Kaspersky kullanabilirsin ayrıca dosyaları yedekleyip biçimlendirirsen hiçbir şey kalmaz. Hocanın da içi rahatlar. Arkadaşlar benim de bir konum var ona da yardımcı olabilir misiniz?

Bu konudaki rehberimi bekleyin.

Size anlatacağım konuyu eksiksiz ve hatasız uygularsanız USB'nizdeki virüsü en izole ve güvenli şekilde temizlersiniz ve bilgisayarınıza virüsün bulaşmasını önler.
Bu konuda virüslü USB belleğimizi temizlemek için başka bir USB ile önyüklenebilir bir Linux USB hazırlayacağız.
Uygulamadan önce sonuna kadar okuyun!
Bilgisayarınıza önerim Ventoy ile ya da Rufus ve benzeri diğer programlardan birini kurun (eğer Ventoy kullanırsanız sadece Vento'yu USB'ye kurup sonra ISO dosyasını USB'ye kopyalayın).
İnternetten hangisi olduğu fark etmez bir Linux dağıtımının ISO dosyasını indirin (Pop!_OS, Ubuntu, Arch, Linux Mint).
Sonrasında bilgisayarınıza kendi USB belleğinizi takın ve program aracılığıyla USB belleğinize Linux'u kurun (bu işlem USB belleği formatlar!).
Bilgisayarınızın bios/uefi menüsüne girin ve buradan Secure Boot ayarını değiştirin ve boot order kısmına birinci olarak USB belleğinizi ayarlayın ve kaydedip, bilgisayarı yeniden başlatın (USB belleğiniz takılı olsun).
Gelen menüden eğer Ventoy ile yaptıysanız ISO dosyanızı seçin, ve sistemi önizleyi seçin.
Şimdi bilgisayar USB'deki Linux'tan çalışıyor, virüslü USB'yi bilgisayara takın ve USB'yi formatlayın.
-Neden Linux kullanıyoruz?
+Çünkü virüslerin %90'ı çoğunlukla kullanılan Windows sistemine yönelik hazırlanır ve Linux'ta etkisi olmaz. Ama siz her ihtimale karşı sonrasında Linux USB belleğinizi de formatlayın.
- Neden Ventoy kullanıyoruz?
+
1. eğer bu önyüklenebilir USB'leri severseniz Ventoy ile sadece sistemin ISO dosyasını USB'ye kopyalamanız yeterli olur.
Rufus ile bir USB de sadece bir sistemi çalıştırabilirsiniz.
2. bazı virüsler (%10) hedefe yönelik sadece Linux sistemleri de kapsar. Biz bu işlemi Ventoy ile yaparsak sonunda sistemi formatlamak için sadece USB'ye kopyaladığımız ISO dosyasını silmemiz yeterlidir. Ve USB hala güvenilirdir ve ISO harici dosya kopyalayarak hem normal hem de önyüklenebilir bir USB olarak kullanılabilir.
Bu video, bu işleri iyi bilmiyorsanız size yardımcı olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İyi sosyaller.
Konumda açıkladım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı