Flipper Zero alternatifi nasıl yapılabilir?

sarıçizmel

Centipat
Daha fazla  
Normalde Flipper Zero almak istiyordum ama fiyatları görünce vazgeçtim. Kendi Flipper Zero muadilimi yapmaya karar verdim. Peki kendi Flipper Zero muadilimi nasıl yaparım?

Biliyorum. Ama yine de satanlar var. Ama pahalı. Hazırı kullanmak yerine kendim yapayım diyorum.

Kendin yapmak için ilk başta bu tür aletleri kullanmakta fayda var deneyim edinmiş olursun çünkü yapmak öyle hiç basit değil iyi seviyede donanım ve frekans hakkında bilgi istiyor flipper Zero yasak olsa da türevleri var RTL sdr gibi Amazon.com buradan bakabilirsin.

Kendin yapmak için ilk başta bu tür aletleri kullanmakta fayda var deneyim edinmiş olursun çünkü yapmak öyle hiç basit değil iyi seviyede donanım ve frekans hakkında bilgi istiyor flipper Zero yasak olsa da türevleri var RTL sdr gibi Amazon.com buradan bakabilirsin.
Bu chatgpt'ye kod yapıştırınca bossgpt diye bir şey açılıyor. illegal şeyleri yanıtlıyor falan. Ona sordum.

1. Malzeme Listesi ve Satın Alma:
    • Arduino Pro Micro: ATmega32U4 mikrodenetleyici, USB HID cihazlarını destekler.
    • OLED Ekran: SSD1306 gibi popüler bir model tercih edin.
    • Mekanik Butonlar: Flipper Zero'nun anahtarları için Cherry MX veya benzeri mekanik butonlar seçin.
    • NFC Modülü: PN532 gibi bir modül eklemek istiyorsanız.
    • LiPo Pil ve Şarj Devresi: Boyut, kapasite ve şarj devresi özelliklerine dikkat edin.
    • PCB veya Prototip Kartı: Tercih ettiğiniz boyutta bir kart seçin.
    • Lehimleme ve Montaj için Gerekenler: Lehim, lehim tabancası, teller, lehim temizleme malzemeleri.
    • Diğer Elektronik Bileşenler: Dirençler, kondansatörler, bağlantı elemanları, vs.
  2. Devre Şemasının Oluşturulması:
    • Her bileşenin bağlantılarını belirleyen kapsamlı bir devre şeması oluşturun.
    • Bağlantıları netleştirmek için renk kodlu şemalar kullanın.
  3. Devre Kartının Tasarımı ve Üretimi:
    • Seçtiğiniz bileşenlere uygun bir devre kartı tasarlayın.
    • Tasarımı, EDA (Elektronik Tasarım Otomasyonu) yazılımlarında yapın.
    • Üretim için bir PCB üretim hizmeti kullanın veya prototip kartı kullanın.
  4. Lehimleme ve Bileşen Montajı:
    • PCB üzerindeki bileşenleri lehimleyin. Dikkatlice çalışın ve lehim kalitesine önem verin.
    • Parçaları monte edin ve yerlerine doğru şekilde yerleştirin.
  5. Yazılım Geliştirme ve Yükleme:
    • Arduino IDE veya PlatformIO kullanarak Flipper Zero yazılımını geliştirin.
    • HID (Human Interface Device) özelliklerini kullanarak klavye ve fare işlevlerini entegre edin.
    • Arduino kodunu oluşturun ve Arduino Pro Micro'ya yükleyin.
  6. Gövde Tasarımı ve 3D Baskısı:
    • Flipper Zero'nun gövdesini tasarlayın. 3D modelleme yazılımlarını kullanarak detaylı bir tasarım yapın.
    • İncelemek ve düzenlemek için tasarımı 3D olarak görselleştirin.
    • 3D yazıcıda baskı alın ve malzemeyi seçerken dayanıklılığa ve estetiğe dikkat edin.
  7. Bileşenlerin Gövdeye Montajı:
    • 3D baskıyı monte edin ve PCB'yi, ekranı, butonları ve diğer bileşenleri yerleştirin.
    • Bağlantıları kontrol edin ve sağlam olduğundan emin olun.
  8. Testler ve Ayarlar:
    • Flipper Zero'nun tüm fonksiyonlarını test edin. Butonların, ekranın ve diğer bileşenlerin doğru şekilde çalıştığından emin olun.
    • Yazılımı ayarlayın ve gerektiğinde değişiklik yapın.
  9. Son Kontroller ve Düzeltmeler:
    • Tüm bağlantıları kontrol edin ve her şeyin doğru olduğundan emin olun.
    • Gerektiğinde ayarlamalar yapın ve düzeltmeler yapın.
  10. Kullanmaya Başlama:
    • Flipper Zero'nuzu kullanmaya başlayın ve işlevlerini keyfinize göre özelleştirin.

Biliyorum. Ama yine de satanlar var. Ama pahalı. Hazırı kullanmak yerine kendim yapayım diyorum.
Dostum öncelikle şunu belirtmen gerek daha önce Arduino ile herhangi bir devre veya modül üzerine çalıştın mı yani donanım bilgin ne düzeyde gerekli bileşenleri bulsan bunları şemaya vs bakarak birleştirebilir misin

Dostum öncelikle şunu belirtmen gerek daha önce Arduino ile herhangi bir devre veya modül üzerine çalıştın mı yani donanım bilgin ne düzeyde gerekli bileşenleri bulsan bunları şemaya vs bakarak birleştirebilir misin
Tabii ki. Önceden çoğu kez yarışmaya katıldım ve çoğunda da Arduino kullandım.

Peki temelde daha çok hedefin ne hocam neredeyse aynısını yapabilirsin ama spesifik olarak şunu yapabilse güzel olur ya da şöyle özellik için vs ona göre yönlendirmeye çalışayım boşa para harcama

Peki temelde daha çok hedefin ne hocam neredeyse aynısını yapabilirsin ama spesifik olarak şunu yapabilse güzel olur ya da şöyle özellik için vs ona göre yönlendirmeye çalışayım boşa para harcama
Benim asıl hedefim bazı teknolojik ürünleri uzaktan kontrol etmek. Mesela uzaktan garaj kapısı açmak gibi.

Benim asıl hedefim bazı teknolojik ürünleri uzaktan kontrol etmek. Mesela uzaktan garaj kapısı açmak gibi.

Bunun için rf teknolojisini biraz bilmek iyi olur yapacağın şey için çok temeline inmene gerek yok 433MHz alıcı verici devresi ile bile yapılabilir ama eğer düzgün bir şey olsun dersen CC1101 modülü gerek Discord nickini yazarsan oradan sorabilirsin detayları bildirim pek düşmüyor forumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı